Zamknij
REKLAMA

Czy Włocławek przyciąga nowych mieszkańców? Fot. Natalia Seklecka

Co myślą o Włocławku napływowi mieszkańcy? Będziecie zaskoczeni

02.02.2020 Michał Osiecki

Co myślą o Włocławku napływowi mieszkańcy? Będziecie zaskoczeni

[DW]37403[/DW]

Włocławek połączył losy trzech osób – 26-letniego Rafała, 32-letniej Kasi i 30-letniej Ewy. Cała trójka osiedliła się mieście w ostatnich latach. Co sprawiło, że zdecydowali się na przeprowadzkę, jak patrzą na miasto, co im się tutaj podoba? Sprawdźmy.

Włocławek w oczach rodzimych mieszkańców miasta nie cieszy się uznaniem. Miejscowi często zwracają uwagę na zaniedbaną starówkę, brak pracy i możliwości spędzania wolnego czasu. A jak miasto widzą napływowi mieszkańcy? Poznajcie historie trzech różnych osób, dla których Włocławek stał się miejscem do życia.

Z miłości

Rafał przyjechał do Włocławka z 12-tysięcznego miasta leżącego w województwie warmińsko-mazurskim. Tam pracował, oddawał się swojej sportowej pasji. Rodzina i przyjaciele byli tuż obok, ale brakowało jednego – miłości. Decyzja o przeprowadzce do ukochanej dojrzewała długo.

Wspólnie stwierdziliśmy, że lepsza będzie dla nas będzie moja przeprowadzka do Włocławka. Był czerwiec, niedługo po moich urodzinach. Z mnóstwem bagażów i biletem tylko w jedną stronę ruszyłem do stolicy Kujaw. Radość, że wreszcie zaczniemy wspólne życie, łączyła się ze strachem, niepewnością – mówi 26-latek.

Ze znalezieniem odpowiedniej pracy we Włocławku nie było łatwo. Kolejne tygodnie bezrobocia frustrowały, ale mężczyzna nie poddawał się.

- Nie chciałem iść do pierwszej lepszej pracy. Wiedziałem, że stać mnie na więcej. Niestety, odbijałem się od ściany – mówi Rafał.

Po kilku miesiącach szukania udało się znaleźć pracę zgodną z wykształceniem. Dziś Rafał pracuje w biurze księgowym. Pozytywnym okiem patrzy także na Włocławek.

- Mogę się realizować sportowo – basen, siłownia na wyciągnięcie ręki. Oferta kulturalna jest zdecydowanie lepsza niż w poprzednim miejscu zamieszkania. Tylko ta starówka. Ta część Włocławka nie zachęca z pewnością wyglądem. Mam nadzieję, że już niedługo to się zmieni. Przede wszystkim jednak liczą się ludzie – kończy.

Dla pracy

Do Włocławka przyjechała na miesięczne szkolenie. Miała przygotowywać się do pracy w jednym z trójmiejskich oddziałów firmy. Wdrażała się w pracę działu handlowego i tak we Włocławku mieszka już od dwóch lat.

32-letnia Kasia w Gdańsku miała poukładane życie. Tam skończyła studia na kierunku filologia polska, ale nie pracowała w zawodzie. Praca w branży odzieżowej sprawiała jej radość, nie narzekała na zarobki.

Szkolenie trochę się przeciągnęło – śmieje się Kasia. W międzyczasie oddział firmy na Pomorzu został zamknięty, a ja podjęłam decyzję, że zostanę we Włocławku. Nie chciałam wracać. Spodobała mi się praca w handlu, środowisko i ludzie.

Pierwszy kontakt z miastem nie należał do tych najprzyjemniejszych.

- Po przyjeździe zobaczyłam dużą różnicę między Gdańskiem, a Włocławkiem. Bieda, sporo dziwnych, zagubionych życiowo ludzi, którzy podchodzą i o coś proszą. To mnie mocno zaskoczyło. Tacy ludzie nie byli tak widoczni w Trójmieście – mówi 32-latka.

Nie zraziło jej to. Pozytywne podejście do życia z pewnością pomogło. Kasia nie zamknęła się tylko na pracę. Nawiązała nowe znajomości, zaczęła realizować pasje. Jak sama mówi, poczuła, że to jest jej miejsce.

- Należę do wspólnoty katolickiej. Otaczam się ludźmi, którzy wokół siebie czynią dużo dobra. Ci ludzie przełamują schematy myślenia, poświęcają czas i swoje środki, żeby pomagać ludziom i nie afiszują się z tym. Zawsze chcą pozostać anonimowi – tłumaczy kobieta.

Kasia z każdym dniem odkrywała zalety miasta.

- Znalazłam fajne miejsca, gdzie można wyjść po 22 i spędzić czas z bliskimi. Włocławek jest rewelacyjnie skomunikowany z resztą kraju. Bardzo często jeżdżę po Polsce, większość weekendów spędzam na wyjazdach. Kraków, Poznań czy inne miasta są na wyciągnięcie ręki. Do tej pory na podróże samochodem czy pociągiem musiałam poświęcić wiele godzin – kończy 32-latka.

Dla ludzi

Na powrót do Włocławka w ubiegłym roku zdecydowała się 30-letnia Ewa.

Przez lata szukałam dla siebie miejsca i pomysłu na samorealizację. Zawsze szukałam okazji, żeby uciec z Włocławka. Studiowałam i pracowałam w Poznaniu, później przeniosłam się do Warszawy. Tam skończyłam magisterkę i zaczęłam zarabiać dobre pieniądze w branży zupełnie niezwiązanej z moim wykształceniem – mówi Ewa.

Dlaczego zdecydowała się na powrót do miasta, które opuściła w wieku 19 lat? Praca w korporacji była dla niej wyczerpująca psychicznie. Tam liczył się tylko wynik. Wyścig szczurów, w którym brała udział już 5 lat przestał ją interesować. Chciała odpocząć, nieco zwolnić. Miasto rodzinne było, w jej odczuciu, znakomitym miejscem, w którym mogła zacząć żyć od nowa.

- Dobrze pamiętam ten dzień, w którym podjęłam decyzję. To była sobota. Siedziałam na balkonie, mocno świeciło słońce. W Warszawie mimo znajomych i przyjaciół czułam się samotna. Czułam, że życie ucieka mi przez palce. Wieczorem byłam już spakowana – tłumaczy.

Po powrocie, na Włocławek spojrzała z nieco innej strony. Doceniła rodzinne ciepło, bliskość otaczającego świata, a samo miasto urosło w jej oczach.

- Na przestrzeni lat widzę jak zmienił się Włocławek. Jest coraz więcej miejsc, gdzie można spędzić czas. Nie do poznania zmienił się park na Słodowie, park Sienkiewicza, a Browar B. to perła miasta. W Warszawie potrzebowałam godziny na dojazd do pracy. Tylko w jedną stronę. Tutaj wystarczy kwadrans. Dzięki temu mam więcej czasu na życie – tłumaczy Ewa.

Początkowo rozpoczęła pracę poniżej swoich kwalifikacji. Teraz z powodzeniem rozwija własny biznes i chce założyć rodzinę. We Włocławku.

Na potrzeby artykułu imiona i wiek bohaterów zostały zmienione.


komentarz (32)

żenada ddżenada dd

8 5

Materiał z D U P Y ! Tych wypocin i tak nikt nie łyknie bo każdy ma juz wyrobione zdanie o "naszym zadupiu" 18:07, 02.02.2020

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

pelapela

2 3

kicha wymyslona 19:17, 02.02.2020


setaseta

0 0

*%#)!& 20:42, 02.02.2020


EmerytEmeryt

0 0

No to z powrotem na wiochę !!! z naszego zadupia !!!!!!!!!!!!!!! 21:52, 08.04.2020


..

7 3

Czy cała trójka była niewidoma ? 18:18, 02.02.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

mazurkimazurki

1 0

a nie bierzesz pd uwagę, że to ty masz kłopoty ze wzrokiem? 10:32, 04.02.2020


tyśąctyśąc

13 3

Prawda jest taka, że najwięcej o Włocławku źle mówią tylko jego mieszkańcy, którzy w życiu nie wykazują żadnej aktywności, a jedyny ich życiowy sukces to mieszkanie w ruderze zwanej kamienicą.
Włocławek jest miastem jak każde inne, a nawet od wielu z nich dużo lepszy. Żeby to wiedzieć, trzeba pojechać dalej niż Ciechocinek. 18:23, 02.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

sadolsadol

3 1

przecież tutaj prawie wszyscy mieszkańcy są napływowi 18:26, 02.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Zenon Zenon

5 0

Fajnie bo wszędzie blisko żeby na weekend wyjechać :))) 18:32, 02.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Mieszkaniec WłockaMieszkaniec Włocka

10 3

Mieszkam we Włocławku od urodzenia. Tu skończyłem podstawówkę a następnie technikum. Końcówka lat 90 nie była łatwa. Brak pracy, ogólnie wszędzie szarzyzna. Ale udało się. Znalazłem pracę i założyłem rodzinę.
Dlaczego lubię Włocławek? Może przemawiać przeze mnie lokalny patriotyzm. Ale wszędzie jest blisko, robiąc duże zakupy w Warszawie, trzeba poświęcić co najmniej 3 godziny, wyprawa na pół dnia. Tak samo jak robiłem remont mieszkania, czegoś zabrakło , pyk 30 minut i jestem z powrotem, w dużym mieście nie do pomyślenia.
Z pracą jest coraz lepiej. Można powiedzieć, że nie pracuje ten co nie chce pracować. Pracownicy Anwilu ciesząc się że przeszli pod skrzydła Orlenu zapomnieli że firma jest w Płocku i tak część podatku CIT (6%) będzie odprowadzana. Ale Włocławianin potrafi tylko narzekać.
Starówka faktycznie jest zaniedbana. Winy należy szukać nie po stronie miasta, ale ludzi którzy tam mieszkają oraz właścicieli kamienic (notabene miasto jest właścicielem tylko kilku kamienic na 3-go Maja).
Mamy dwie uczelnie wyższe, jakie są takie są, ale są.
Nasze osiedla są pełne zieleni, jest gdzie odpocząć, mamy piękny park Sienkiewicza i odrestaurowany park na Słodowie, dwa baseny, centrum kultury z prawdziwego zdarzenia, blisko piękne lasy i jeziora. Należało by tylko oczekiwać (ale to należy do władz centralnych) użeglownienia Wisły. Podniosło by to wartość turystyczną Włocławka. Tak narzekacie na ten Włocławek, ale w ankiecie o powiększenie miasta w celu budowy nowej drogi wzięło udział ok. 700 osób na 100 tyś mieszkańców. Więc zanim zaczniecie narzekać zacznijcie robić coś sami. Pozdrawiam 18:41, 02.02.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

GregGreg

6 0

Brawo, również myślę że w tym momencie Włocławek ma więcej plusow jak minusów. Patrząc jak Włocławek zmienił się od trudnych lat 90 to naprawdę nie mamy do końca się wstydzić naszego miasta. Wiadomo za czasami krzywdzące opinie o naszym mieście ponoszą sami mieszkańcy i pewnie dlatego 3 maja nie wygląda jak szeroka w Toruniu. Docenmy to Włocławek leży otoczony lasami i jeziorami i naprawdę wiele miast nam tego zazdrości, można spędzić fajnie czas na wycieczkach rowerowych. Jest to moje SUBIEKTYWNE zdanie i wiem że wielu wloclawianom jest ciężko ale myślę że życie we Włocławku będzie coraz lepsze bo my przecież jesteśmy częścią naszej małej ojczyzny 19:06, 02.02.2020


Konto usunięteKonto usunięte

1 0

Lubie być czasem niepoprawnym optymistą. 19:00, 02.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

!!!!!!!!

10 1

Napiszcie ilu uczciwych ,młodych , zdolnych ale bezpartyjnych włocławian uciekło z tego miasteczka szukając uczciwej pracy i godnych zarobków . Dlaczego ten temat jest omijany , pomijany , przemilczany i lekceważony ? 19:23, 02.02.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

EmerytEmeryt

0 0

Taaak, czekać aż manna wpadnie do pyska sama. Czekać aż dadzą dobrze płatną pracę, auto, mieszkanie, no i żeby się nie narobić przypadkiem. No i żeby było co wypić. Ufff....Ale nieeee ! Wojtkowski pracy nie chce dać, stanowiska też nie chce dać....noto wypie...lać z tego Włocławka ! Zostaną Ci którzy wezmą się sami do pracy, bez czekania....na co łaska. Nauczyła komuna wasze matki i ojców dostawać za darmo....za friko....i skórka nasiąkła was nieroby !!! 22:02, 08.04.2020


zaufać ?? zaufać ??

0 3

32 latka zbyt ufna dla ludzi ,ja tam bym była ostrożna chwila nie uwagi i wykorzysta to druga osoba w jakim celu . 19:35, 02.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

krecikkrecik

6 0

Zgadzam się z Gregiem. Cudownie nie jest ale pamiętam lata 80 i 90, to miasto było szare i brudne, jeśli szanowne władze umiejętnie zagospodarują starówkę to będzie sukces, ale pamiętać należy, że miasto to nie władze lokalne i infrastruktura ale przede wszystkim mieszkańcy. To my tworzymy miasto, a że są ludzie którzy nie interesują się co się dzieje w mieście a potem narzekają cóż - styl markotnego Polaka. 20:10, 02.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

!!

6 1

Cieszy mnie to, że ludzie uciekają z Włocławka bo gdyby zostali, to zatruli by to miasto swoją frustracją.... mnie miasto odpowiada. jest na tyle duże że jestem anonimowy ale wszędzie jest blisko i nie jestem skazany na jedną koterię czy klikę................................ są miejsca gdzie lubię chodzić i nie obijać się o ludzi, ale na tyle jest dużo że się nie nudzi. Można poznawać nowych. Jest tu dużo możliwości do wymyślania bo niewiele zostało zrealizowanych pomysłów na biznes i na upiększenie Włocławka. Włocławek ma potężny potencjał i jest pięknie położony w centrum Polski pośród lasów, nad dwiema rzekami, niedaleko jest kilka jezior. Jest spokój brak wyścigu szczurów. Są piękne kobiety i nie aż tak wyrachowane jak w dużych miastach :) no i jeszcze tanie jest życie i wszedzie blisko. Pozdrawiam 21:24, 02.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

10zł na godzine 10zł na godzine

0 1

Pomożecie ? pomożemy !! 23:22, 02.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Janusz Janusz

0 1

Tija sa! Kija si tito! Hara nara! Uderzenie fali ducha! Boże tsunami! Nawałnica z nieba! - krążące po internecie kontrowersyjne nagranie zbiorowej ekstazy podczas nabożeństwa Kościoła Chwały w Warszawie zadziwia nawet ateistów. Tak właśnie wygląda prawdziwe uwielbienie Boga - tłumaczą przedstawiciele wspólnoty. Na wirytualna polska jest artykuł .Sikam śmiechem .Wierze w Boga może nie zawsze w kościoł ale to co odwala ta pstor z Warszawy to niezły balet . 23:39, 02.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CycolCycol

0 3

Już większych *%#)!& romantycznych to nie czytałem o tej wsi 01:06, 03.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

19681968

9 3

30 lat tu nie mieszkałem... Wróciłem z Warszawy z powodów rodzinnych.
Takiego chamstwa, plotkarstwa, obłudy, zawiści, pseudopatriotyzmu lokalnego, złodziejstwa i prymitywu nie spotkałem nigdzie. Nawet poziom przekazywania informacji lokalnych przez portale miejskie jest żenujący(vide..otwarcie jakiegoś sklepu osiąga miano sensacji a publikowanie foto z indstagrama z wizerunkami jakiś panienek można odczytywać najwyżej jako reklamę agencji towarzyskich... itp). Dorzucając do tego antysemityzm, rasizm, ksenofobię i zwykły bezinteresowny sku....synizm jawi się w całej krasie to zakompleksione brudne, sfrustrowane miasteczko
Niestety 30 lat temu też takie było.
A teraz możecie mój komentarz zablokować. Mam to w głębokim poważaniu.
02:23, 03.02.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

EmerytEmeryt

0 0

To zakompleksienie, niestety sami stwarzamy. 21:56, 08.04.2020


qw_qw_

4 1

Dwóch braci zaraz po szkole wyjechało za granicę, wkrótce zjadą na stałe, ale gdy tylko przyjeżdżają do Włocławka zaczynają mieć odruch wymiotny. Powody: oczywiście niskie płace, w weekendy we Włocławku żyją tylko puby i Hala Mistrzów, całe miasto ogółem jest zaniedbane (nie tylko starówka - zapraszam na spacer tunelem dworcowym, czy Kaliską: kupa śmieci co kilka metrów, nierówne czy zdekompletowane chodniki, dopiero wczoraj (02.02) zaczęli zdejmować ozdoby świąteczne), ostatnio przy świątecznym zjeździe doszły tragiczne podejście do petenta w UM, NZOZ/Szpital woj, Urząd Gminy - problemy na każdym kroku, petent traktowany jak zło konieczne. Dodatkowo, mimo rynku pracownika, dziewczyny mają bardzo duży problem ze znalezieniem pracy, w porównaniu z innymi miastami rynek usług tu praktycznie nie istnieje - zostaje "taśma", albo urząd. 05:28, 03.02.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

qw_qw_

5 0

Tak więc o ile sami jakoś by pracę znaleźli, to partnerki bez stricte specjalistycznego wykształcenia są skazane na umowę cywilnoprawną, czy stałą rezydencję w PUP. 05:30, 03.02.2020


Nikt szczególnyNikt szczególny

7 0

Praca jest, brzeska strefa gospodarcza, firmy w Lubieniu Kujawskim (jeździ nawet darmowy autobus). Rozumiem że dla dziewczyn z ich wykształceniem nie ma pracy w tym kraju?
Patologia, brud i smród jest w każdym mieście, czy to Włocławek, Warszawa czy Londyn o Paryżu nawet nie wspomnę 08:41, 03.02.2020


rickyricky

1 2

taaaaa napływowi...... chyba z Lubrańca? Tym się żyje zdecydowanie lepiej. 06:02, 03.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Polak  krakPolak krak

2 7

Moja małopolska jeszcze lepsze ma położenie blisko do górz Oświęcimia Beskidy i Tatry widać i silne potężne miasto królewskie Kraków Wojewódzkie a nie ta Bydgoszcz złodziejska i nędzna twór sztuczny Brzydgoszcz i Stolec kujawski hehe Włocławek jak na razieczerwony monitorowany przez kreml
? 06:44, 03.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Młody PracującyMłody Pracujący

5 4

Moim zdaniem nie będzie dobrze póki miastem rządzi osoba, która ma głęboko gdzieś dobro mieszkańców. Referendum to coś co aktualnie jest nam niezbędne, aby pokazać, że dłużej tak być nie może. Niech każdy kolejny włodarz miasta ma świadomość, że albo działa na korzyść miasta, albo nie piastuje tej roli. Zjednoczmy się w końcu raz, a porządnie i pchnijmy miasto do przodu. Kiedy wszyscy idą do przodu to my tak na prawdę jesteśmy coraz bardziej w tyle. 09:25, 03.02.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

BoloBolo

1 0

I co ci po tym? Odwołasz prezydenta, a zastąpić go nie ma komu. 07:20, 04.02.2020


MiśMiś

7 2

Włocławek był ,jest i będzie miastem układów politycznych,pseudo patriotów ,cwaniaków i nigdy nie osiągnie żadnego poziomu.Urzędy instytucje państwowe ,spółki skarbu państwa to prywatne folwarki,gdzie kolesiostwo przeżywa swój Złoty Wiek.Połowę tych pseudo polityków powinno siedzieć w więzieniu za działanie na szkodę społeczeństwa i korupcję. 10:12, 03.02.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

EmerytEmeryt

0 0

Misiu ! pisałem jednemu z wiochy. Tobie też radzę z powrotem na wiochę !! Bo słoma Ci wyłazi z pantofli !! 21:53, 08.04.2020


REKLAMA

aceace

1 1

miasto brudne, szare, zaśmiecone, ludzie nieprzyjemni, chamscy, specyficzni dla tego miejsca. Brak życzliwości wobec innych osób, każdy zapatrzony tylko w samego siebie. Taką nieciekawą opinię o mieście i jego mieszkańcach słyszałam niejednokrotnie od ludzi, którzy byli tutaj przejazdem, bądź przebywali czasowo w naszym mieście. 15:41, 04.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA