Zamknij
REKLAMA

Za nami pierwszy tydzień strajku nauczycieli. Jak było we Włocławku?

17:00, 12.04.2019 | N.S
REKLAMA
Skomentuj
We Włocławku do strajku każdego dnia przystępowało ponad 1000 nauczycieli. Fot. Natalia Seklecka

8 kwietnia rozpoczął się ogólnopolski strajk nauczycieli. We Włocławku nie przystąpiły do niego tylko trzy przedszkola. Pozostałe 43 placówki protestują.

Ze strajku wyłączono bursę, domy dziecka i Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy przy ul. Leśnej. W referendach o nieprzystąpieniu do akcji protestacyjnej zdecydowały przedszkola nr 16, 17 i 29. Poza nimi strajkują wszystkie 43 placówki w mieście. W całym okręgu włocławskim Związku Nauczycielstwa Polskiego do strajku przystąpiło 56 szkół i przedszkoli.

- Determinacja środowiska nauczycielskiego jest ogromna w całej Polsce! – powiedział nam Krzysztof Buszka, szef lokalnych struktur ZNP.

Każdego dnia we Włocławku strajkowało ok. 1150 nauczycieli z ponad 1300, którzy pojawiali się w szkołach. Do akcji przystąpiło też ponad 150 pracowników administracji i obsługi szkół, co stanowi ok. 25%.

Na początku pierwszego tygodnia strajku w szkołach i świetlicach środowiskowych pojawiało się niewielu uczniów. Prawie nikt nie korzystał też z opieki zapewnionej przez placówki kulturalne. Tendencja zaczęła się zmieniać pod koniec tygodnia. Wtedy do szkół i przedszkoli chodziła już ponad setka uczniów, a ok. 150 korzystało z opieki świetlic, galerii, bibliotek i filii Browaru B.

W strajku nie wzięły udziału dwie szkoły, dla których organem prowadzącym nie jest gmina miasto Włocławek – Zespół Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza oraz Zespół Szkół Akademickich. Dyrektorzy obu placówek zapewniają jednak, że ich zespoły solidaryzują się ze strajkującymi.

- My oczywiście popieramy strajk i żądania nauczycieli, wisi u nas flaga związkowa, ale pracujemy normalnie – zapewnił nas Zbigniew Suszyński, dyrektor ZSA.

Obie szkoły „wypożyczyły” też część swoich nauczycieli na egzaminy gimnazjalne do miejskich placówek.

- Nauczyciele relatywnie mało zarabiają, ale uważam, że to nie jest powód, żeby uczniowie nie mogli zdawać egzaminów gimnazjalnych – mówił w rozmowie z DDWloclawke.pl ks. Jacek Kędzierski, dyrektor ZSK.

Ostatecznie egzaminy gimnazjalne we Włocławku zostały przeprowadzone wg zaplanowanego porządku. Poza nauczycielami ZSK i ZSA pracowali przy nich także nauczyciele emeryci.

- Udało nam się obsadzić wszystkie komisje. Najważniejsze było dla nas, żeby wszyscy uczniowie pisali egzamin w swoich szkołach macierzystych, ponieważ i tak mieli dużo stresu – wyjaśnia Agnieszka Białopiotrowicz, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta.

W tym tygodniu egzaminy będą pisać uczniowie szkół podstawowych. Na razie nic nie wskazuje na to, żeby na ich czas strajk miał zostać zakończony. Być może nauczyciele zawieszą strajk na okres świąt wielkanocnych. Nawet jeśli do tego dojdzie, nie będzie to oznaczało końca protestu.

Od początku strajku na portalu DDWloclawek.pl prowadzimy ankietę, w której sprawdzamy aktualne poparcie dla strajku. Obecnie wygląda ono następująco(aby zobaczyć wynik ankiety, należy oddać głos):

Czy popierasz strajk nauczycieli?Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (12)

Stały czytelnikStały czytelnik

6 1

Czekam, na wiadomość o tym czy odbyły się rady i co z uczniami co będą przystępować do matury? Jestem ciekawy, dlaczego głosować można było tylko 2 h, a nie cały dzień? 13:56, 12.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

uczeńuczeń

7 8

zamknąć szkoly ,belfer do łopaty 17:48, 12.04.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

wera18wera18

3 2

zamknąć to możesz siebie lub kota o ile go masz 20:15, 12.04.2019


do    13do 13

0 2

wera nie pie...........ol.....zdaj maturę.... 20:20, 12.04.2019


@@

4 4

kupię maturę od broniarza za ile? 17:51, 12.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@@

9 5

wszyscy bez matury? takiego cyrku za okupacji nie było...
mój dziadek w grobie się przewraca 18:06, 12.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

złodziejezłodzieje

10 5

Wziąć kasę za korepetycje, a teraz nie dać promocji maturzystom, to chyba kant stulecia nauczycieli?
Czy znacie lepszy wałek z udziałem tej tzw."elity"? 21:59, 12.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

&&&&

6 4

W szołach niepublicznych nauczyciele pracują za dużo mniejsze pieniądze i pozostali nie dorastają im do pięt. 22:16, 12.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GnojkiGnojki

6 4

Zablokowanie maturzystów wyjdzie szefom związku i protestującym bokiem. Taką mam nadzieję, i wierzę, że to będzie ich moralny koniec.
Broniarz będziesz smażył się w Piekle. 23:10, 12.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NN

3 2

Nie wszystkim Bozia dała rozumek, by ukończyć studia. Współczuję, teraz boli...???. 17:52, 14.04.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

studiastudia

0 0

N proszę nie osłabiaj i Ty mnie, teraz studia kończą wszyscy. Oczywiscie co do strajku, jestem za... 14:58, 15.04.2019


RavRav

3 1

Nie będę bezczynny, gdy oszuści szkalują i opluwają tych, którzy chcą dobrze, da nas.

Kościół od wieków robił wszystko, by społeczeństwo było tępe, *%#)!& by ludzie nie potrafili samodzielnie myśleć a przede wszystkim czytać. Tylko w taki sposób zawsze mógł wywierać wpływ na masy, mówić co dobre a co złe, jak dobrze a jak źle.

Edukacja to jedyna rzecz, która może rozwiązać nasze wszystkie te największe i najmniejsze problemy. Dzięki edukacji mogą zakończyć się waśnie, spory, wojny i całe to społeczne zepsucie z jakim się borykamy. Kościół o tym wie. Kościół zdaje sobie też sprawę z tego, że dzięki "właściwej edukacji", ludzie byliby w końcu szczęśliwi. Mam tutaj na myśli tę edukację, której boją się duchowni i kościoły na całym świecie. Dlatego, wspólnie z politykami zrobią wszystko, by buntować społeczeństwo. ? Duchowni mają je gdzieś i wciąż chcieliby mieć wpływ na nasze życie i na nas.

Dlatego kilka słów o tym, jakie problemy można rozwiązać dzięki edukacji i nauczycielom, którymi tak bardzo wielu z nas gardzi a kościoły i politycy najbardziej.

Konflikty, wojny i spory - ludzie nie potrafią się dogadać ze sobą, bo są *%#)!& i dlatego, zamiast rozmawiać, wolą porwać się do szabel. A oczywiście politykom i klerowi zależy na społeczeństwie, które ma problemy.

Wybory parlamentarne - ludzie w wyborach nie kierują się rozumem, jedynie słuchają tego, co politycy obiecują. Politycy wiedzą, co i jak mają mówić, by nakłonić wyborców do właściwej decyzji. Właściwa edukacja spowodowałaby mądre wybory.

Oszustwa - ludzie oszukiwani są dlatego, że brakuje im odpowiedniej edukacji. Oszuści często wykorzystują wiedzę wpływania na decyzje człowieka i oczywiście brak ogólnej wiedzy w społeczeństwie.

Przemoc - przemoc bierze się z tego, że jedni drugich nie rozumieją. Nie szukają mądrze rozwiązań, wolą tłumaczyć siłą.

Wykorzystanie seksualne - spowodowane jest brakiem właściwej edukacji wśród mężczyzn. Te ataki muzułmańskich uchodźców spowodowane są tylko i wyłącznie brakiem właściwej edukacji.

Rasizm - brak właściwej wiedzy i edukacji.

Gwałty - gdyby mężczyźni wiedzieli, co czuje kobieta gwałcona, gdyby zdawali sobie sprawę z konsekwencji tego czynu i tego, co ona będzie czuła, wielu gwałtów można byłoby uniknąć.

Rozwody - często powoduje niedopasowanie w związkach, nierozumienie się, brakiem komunikowania, brakiem chęci, by walczyć o związek. Edukacja seksualna, której tak bardzo boją się duchowni, rozwiązałaby ten problem. Rozwody powodowane są zdradami, zdrady szukaniem chwilowej przyjemności, chęcią spróbowania czegoś innego lub kobiety czują się po prostu oszukane, bo facet przestał o nią dbać i odwrotnie.

Gdyby edukacja była na właściwym poziomie pieniądze nie liczyłyby się ponad wszystko a tak, to wiele kobiet zostawia swoje rodziny dla lepszego życia, zamiast próbować. To samo tyczy się mężczyzn. Problemy społeczne takie jak alkoholizm, narkomania, stres, agresja i inne to choroby, które można wyleczyć jedynie za pomocą edukacji.

Gdyby mężczyzn edukować jak dbać o kobietę na każdej płaszczyźnie, wiedzieliby jak zatroszczyć się o żonę i odwrotnie. Gdyby mężczyzn edukowano, jak sprawić kobiecie przyjemność, potrafiliby je zaspakajać a tak, wiele kobiet szuka zaspokojenia w ramionach innego, mimo że ma kochającego i troskliwego męża i odwrotnie.

Gdyby uczono nas szacunku do samych siebie, byłoby piękniej. Wiedza i edukacja to jedyna droga, jaką musimy kroczyć.

Są tylko dwie grupy, które doskonale zdają sobie sprawę z faktu, co się stanie, gdy ludzie zmądrzeją, więc muszą robić wszystko, by nie dopuścić do lepszej, dostępnej dla wszystkich edukacji.

Kościół jak widać na załączonym obrazku albo pali książki, albo negatywnie się wypowiada, bo jest przeciw, bo tak naprawdę zależy im na pieniądzach swoich owieczek, *%#)!& owieczek.

To jest zaledwie niewielki procent tego, co dałaby nam właściwa edukacja. Niestety do tego potrzebni są dobrze opłacani nauczyciele, ale czy na to znajdą się pieniądze?

Politycy, wolą zadbać o samych siebie. Kształcą siebie i swoje dzieci na najlepszych uczelniach, bo wiedzą jak ważna jest edukacja, ale nie dbają o edukację społeczeństwa, bo skończyłoby się eldorado. Wolą przedstawić nauczycieli jako zgraję pazernych leni, którym nie chce się pracować, bo doskonale zdają sobie sprawę z tego, że przeciętny obywatel nie zastanowi się nad przyczynami. Przeciętny obywatel jest przecież *%#)!& bo do tego doprowadzili właśnie politycy na spółkę z duchownymi swoim celowym działaniem ogłupiania ludzi.

Wiem, że nie wszyscy się nadają do tego, by być nauczycielami, ale więcej jest nauczycieli z pasją niż polityków i duchownych z misją, bo tym drugim i trzecim chodzi tylko o jedno. 18:59, 14.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone