Zamknij
REKLAMA

List do redakcji: " Przekonamy się na miesiąc przed wejściem w życie nowego rozkładu"

08:43, 06.07.2021 |
Skomentuj Fot. depositphotos.com
REKLAMA

List do redakcji: " Przekonamy się na miesiąc przed wejściem w życie nowego rozkładu" 

Czy polska kolej umiera czy już umarła? W województwie Kujawsko - Pomorskim dostrzec można zaawansowane czynności ku temu zmierzające.

Połączeń kolejowych ubywa mimo zainteresowania kursami przez podróżnych chcących dojechać do miejsc pracy czy placówek edukacyjnych. Ponadto w okresie wakacyjnym także ludzie dość często wybierają lub chcą wybrać transport kolejowy, lecz nie zawsze mogą ze względu na małą liczbę kursów.

Jako przykład podaję kursy w relacji Kutno-Toruń lub odwrotnie. W dzień powszedni z Torunia do Kalisk Kujawskich czy Czerniewic  (stacje pomiędzy Włocławkiem a Kutnem) pierwszym pociągiem regionalnym uruchamianym na zlecenie naszego marszałka Piotra Całbeckiego wybranego poprzez wybory demokratyczne można dostać się po godzinie 13.00. Pytanie dla kogo? Dla tych co jadą do pracy na 7.00, 8.00 czy 9.00?  A może dla tych co wracając z Torunia z pracy po godzinie 14.00, 15.00 czy 16.00? Ani dla tych ani dla tych Panie Marszałku. 

Każdy dobrze wie, że pociągi powinny kursować przede wszystkim w godzinach porannych i popołudniowych dowożących do pracy, szkoły czy placówek medycznych w dużych ośrodkach miejskich w tym przypadku do Włocławka, Kutna i Torunia. Ponadto warto wspomnieć o sobotach i niedzielach, które są dniami gdzie nie kursują pociągi do/z Kutna z kierunku Włocławka.

Czy w soboty nikt nie pracuje? A może już zniesiono studia zaoczne? Nic bardziej mylnego. Wszystko nadal funkcjonuje, poza koleją na trasie Kutno-Włocławek-Toruń.

Trasa była modernizowana niejednokrotnie i pewnie jeszcze kilka razy będzie. Infrastruktura wokół niektórych stacji też zyskała nowe oblicze. Dla kogo są prowadzone taki zabiegi skoro im więcej nakładów na tego typu działania tym mniej połączeń?

Oczywiście wszystko wina pieniędzy a w zasadzie ich brak. Tylko prowadząc finanse nie od dziś, bo Marszałek nie jest na stanowisku od roku czy dwóch, praktykuje się strategie długoterminowe. Przewoźnik kolejowy jeśli mógł to zmienił stawki przewozowe, ale to zamawiający musi przewidywać takie działania.

Można było we wcześniejszych latach zawrzeć korzystniejsze kontrakty na dłuższy okres czasu jak inne województwa. Teraz gdy już bliżej niż dalej do nowego rozkładu jazdy PKP 2021/2022 można prorokować, że znowu sytuacja z koleją może być zachwiana przez brak szybkich działań ze stronu Urzędu Marszałkowskiego.

Na wiosnę br. miał być przetarg kolejowy, który będzie obowiązywał przez 9 czy 10 lat. Mamy lipiec i nawet nie ma konkretnej daty rozpoczęcia takiego przetargu.

PKP PLK czyli zarządca linii kolejowych już w I połowie tego roku musiał dostać konkretne liczby pociągów na danych trasach. Czy to uczyniło Województwo Kujawsko - Pomorskie?

Poza połączeniami w województwie kujawsko - pomorskim bardzo ważne są skomunikowania na stacjach Kutno czy Toruń Główny. Dużo ludzi kursuje do Łodzi i w Kutnie albo się przesiada albo wybiera pociągi bezpośrednie spółki PKP Intercity SA. Jeżeli są skomunikowania do 15 minut to pasażer z chęcią takie rozwiązanie wybierze, ale gdy się zapomina o takich rozwiązaniach to potem nie ma się co dziwić, że pasażerowie wybiorą bardziej komfortowy środek transportu.

Dodatkowo każde z województw zawiera umowy z sąsiednimi województwami by stworzyć bezpośrednie relacji międzywojewódzkie. Tutaj warto uruchamiać przynajmniej 2 pary do ościennych województw, żeby dotrzeć do tych osób, które nie są tak sprawne jak kilkanaście lat temu. Pociągi regionalne Toruń-Łódź czy Toruń-Poznań to połączenia, które powinny od razu być uzgadniane z przewoźnikami. Czy takowe będą - przekonamy się na miesiąc przed wejściem w życie nowego rozkładu tj. w połowie listopada 2021.   

Internauta

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (8)

DrezynaDrezyna

4 1

Bo szyny były złe 🙄 09:06, 06.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZlosnicaZlosnica

7 0

Kiedyś była kolej i można było dojechać i do Łodzi bezpośrednio bo pociąg zatrzymywać się na każdej stacji.Byly również przesiadki ale nie czekało się długo.To samo było w stronę Włocławka pociągów było dużo, teraz wydaje się pieniadze na remont torów żeby ludzie którzy mieszkają i korzystali z pociągów oglądali je z daleka.Zalamka jakie czasy mamy nic się nie opłaca w tym województwie.Wiec niech nikt się nie dziwi że kujawsko-pomorskie to województwo starszych ludzi,bo młodzież ucieka,zwłaszcza z Włocławka.Najgorsze jest to że nic niejest robione by zatrzymać tych młodych ludzi. 11:35, 06.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PITEROS,3PITEROS,3

4 0

jak studiowalem w Łodzi 2012-2017 to były 4 pociagi regionalne Toruń-Łódź przez Włocławek
teraz się ludzie muszą prosić o przynajmniej dwa takie pociagi do/z Łodzi...
12:16, 06.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

 RAFALIKKA RAFALIKKA

3 0

Niech Całbecki popatrzy na Woj. Łódzkie jaka tam jest częstotliwość pociagów i jaki tabor jest... a 10 lat temu było zupełnie inaczej 13:34, 06.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

oXoX

1 3

Pociągami to się na dzikim zachodzie jeździło w XIX wieku. Teraz jest technologia, samochody, samoloty... 20:09, 07.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

agoli445agoli445

1 0

przykre, że w łódzkim i pomorskim ludzi przybywa na kolei a na Kujawach zamiast zwiększać częstotliwość i kupować nowy tabor to woli się przeznaczać pieniądze na lotnisko gdzie pracuje kolega marszałka 13:14, 19.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Miasto Lubień  Miasto Lubień

0 0

Z miasta Lubień nie ma żadnego połączenia do Włocławka w soboty i niedziele. W tygodniu ostatni autobus z Włocławka odchodzi o 15 ;40. Mieszkańcy gminy Lubień pracują we Włocławku. Może nasza władza da do Włocławka choć jeden autobus. Na razie to tylko o pociągi się martwi dla kilku osób.
13:32, 19.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AutovusyORAZKolejAutovusyORAZKolej

0 0

Panie Marszałku na trasie Włocławek-Kutno powinno być 7 pociagów regionalnych (w tym dwa do Łodzi)

+Dodatkowo powinny być autobusy dowożące do stacji Kaliska Kujawskie (6 autobusów z firm z Lubienia Kuj.) oraz do stacji Włocławek (z Brzeskiej strefy gospodarczej też 6 autobusów) 14:30, 21.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%