Zamknij
REKLAMA

Jak dbać o trawnik w czasie upałów? Sprawdź, kilka prostych porad

14.07.2021

Jak dbać o trawnik w czasie upałów? Sprawdź, kilka prostych porad

Upalne lato to ciężki okres dla ogródków i traw. Jak odpowiednio pielęgnować trawnik, by zawsze był zielony? 

Trawnik to chluba każdego ogrodu. Latem wymaga jednak szczególnej uwagi. To ciężki okres do przetrwania trawy w znakomitej formie. Susza i upał mogą go osłabić. Darń zacznie usychać, będą powstawać ubytki. 

Co robić, by nasz trawnik był w doskonałej kondycji? Sprawdź kilka sprawdzonych sposobów i zadbaj o swój trawnik właściwie. 

Podczas upałów konieczne jest nawadnianie. Trwa potrzebuje wody. Jej niedobór, nawet w przypadku standardowych letnich temperatur i stopnia nasłonecznienia, ma znaczny wpływ na kondycję trawnika. 

Na przesychanie wrażliwe szczególnie są młode trawniki. Podlewanie powinno być obfite, by woda miała szansę wsiąknąć do gleby na głębokość co najmniej 15 cm.

W innym przypadku wilgoć gromadzić się będzie jedynie w wierzchniej warstwie ziemi. To powoduje, że trawa nie rozwija korzeni, ponieważ nie musi szukać wilgoci. Trawnik podlewany w ten sposób jest bardziej podatny na upały.

Kiedy polewać? 

Najlepiej robić to rano. Wtedy gleba nie jest jeszcze nagrzana, a parowanie jest minimalne. W przypadku wieczornego podlewania istotne jest by rożnica temperatur między trawą a wodą była niewielka.

Co równie istotne strumień wody nie powinien być intensywny. Powinien być rozproszony.  W przypadku małych trawników wystarczy wąż i odpowiednia końcówka bądź niewielki zraszacz. W przypadku dużych powierzchni warto zainstalować system automatycznego podlewania. 

Koszenie trawy latem

Lipiec i sierpień to okres intensywnego wzrostu. Latem trawa wymaga regularnego koszenia. Należy ją jednak pamiętać by nie skracać trawy mocniej jak 1/3 jej wysokości.

W czasie suszy ostrze kosiarki należy podnieść. Skoszona trawa nie powinna być krótsza niż 5-6 cm. Trzeba pamiętać, że należy kosić wyłącznie suchy trawnik i podlewać dopiero po koszeniu. 

Trawie można pomóc przetrwać trudny okres również za pomocą nawozu zawierającego potas. 


komentarz (1)

Zawiślok.Zawiślok.

3 3

Chyba kogoś po...ało że będę cioł trawę z liniką i podlewał warzywa i trawniki kiedy władza na to pozwoli, a woda z kurtyn będzie się lała całe dni i noce. 17:29, 15.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz