Zamknij

Wózki widłowe

17:06, 21.11.2017 artykuł sponsorowany
Skomentuj Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

Wózek widłowy to potoczna nazwa wózka jezdniowego podnośnikowego. To niezbędny pojazd w magazynach, portach i fabryka. Napęd silnikowy i duża ładowność to ogromne zalety tych niewielkich wózków. Są bardzo popularne, ponieważ ułatwiają i przyspieszają pracę. A części zamienne do wózków widłowych są bardzo łatwo dostępne, co sprawia, że są chętnie kupowane przez przedsiębiorców.

Kto może obsługiwać wózek widłowy?

Do obsługi wózka widłowego można zatrudnić pracownika, który ukończył 18 lat. Dodatkowo niezbędne są uprawienia, które można zdobyć na specjalnym kursie operatora wózków widłowych. Takie kursy organizuje Urząd Dozoru Technicznego oraz Instytut mechanizacji Budownictwa i Górnictwa skalnego. Każdy kurs kończy się egzaminem. Jeśli zakończy się powodzeniem, kursant otrzymuje zaświadczenie kwalifikacyjne lub książkę operatora. Kursy są także organizowane przez pracodawców oraz jednostki szkoleniowe.

Osoba ta powinna również zostać przeszkolona w zakresie zasad bezpieczeństwa BHP oraz dostać instrukcje stanowiskowe. Przed pierwszym uruchomieniem pojazdu musi też zapoznać się z instrukcją obsługi wózka i instrukcją transportu wewnątrzzakładowego. Ważne są także aktualne badania lekarskie i brak przeciwskazań do kierowania wózkiem widłowym.

Pracownik powinien także zostać poinformowany o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą praca na wózku widłowym. Do najczęściej spotykanych zagrożeń należą:

  • Przewrócenie się wózka przez utratę stateczności
  • Przygniecenie przez wózek lub wieziony towar, przy nieprawidłowym przewożeniu towaru
  • Upadek ładunku spowodowany złym ułożeniem lub przekroczeniem dopuszczalnej masy
  • Wypadki w czasie operowania wózkiem – awaria układu hamulcowego, układu kierowniczego przez zniszczone lub źle zamontowane części zamienne do wózków widłowych
  • Wypadki spowodowane błędem ludzkim
  • Wybuch pożaru przy wystąpieniu nieszczelności butli i instalacji gazowych w wózków z napędzanych gazem
  • Szkodliwy wpływ spalin na organizm człowieka przy wózkach spalinowych

Rodzaje wózków widłowych

Wózki widłowe dzielą się ze względu na napęd i funkcje, jakie mają wykonywać.

Podział ze względu na napęd:

  • Wózki widłowe spalinowe – do poruszania się potrzebują oleju napędowego, czyli paliwa typu diesel. Ze względu na wydzielanie dużej ilości spalin, używane są na zewnątrz pomieszczeń. Dzięki specjalnym filtrom, które zmniejszają szkodliwość i emisję spalin, wózki widłowe spalinowe można używać także w pomieszczeniach.
  • Wózki widłowe gazowe – są bardzo ekonomiczne, ponieważ do poruszania się potrzebują gazu, który jest dużo tańszy od diesla. Używa się je najczęściej podczas prac na zewnątrz pomieszczeń. Przy użyciu specjalnych filtrów, które ograniczają wydzielanie niebezpiecznych spalin, można używać ich do pracy wewnątrz pomieszczeń.
  • Wózki widłowe elektryczne – to najpopularniejsze pojazdy, których używa się wewnątrz pomieszczeń. Spełniają wszystkie normy bezpieczeństwa i przepisy UDT. Dodatkowo są idealne do ciasnych magazynów, ponieważ dzięki silnikowi elektrycznemu mają niewielkie rozmiary. Dodatkowo prawidłowo eksploatowana bateria może służyć przez wiele lat, bez konieczności wymiany. W innym przypadku można bez problemu kupić części zamienne do wózków widłowych i samodzielnie naprawić pojazd.

Podział wózków widłowych ze względu na funkcje:

  • Wózki widłowe boczne, zwane inaczej wózkami bocznego załadunku – są dostosowane do przewozu ładunków o nietypowych rozmiarach, takich jak długie deski, rury i inne niewygodne materiały
  • Wózki widłowe terenowe – najczęściej dostępne są widlaki napędzane dieslem. Są idealne do pracy na placach budowy, gdzie teren jest dość trudny i materiały trzeba dowozić w ciężko dostępne miejsca.
  • Wózki widłowe podnośnikowe, zwane inaczej teleskopowymi – mają niewiarygodny zasięg góra-przód i mogą podnosić bardzo ciężkie ładunki.
  • Wózki widłowe systemowe – to wózki przeznaczone do pomieszczeń składowych. Mogą być dostosowane do każdego rodzaju regałów i powierzchni magazynowych.
  • Wózki widłowe wysokiego składowania, zwane inaczej boczniakami – mogą podnosić ładunek nawet na kilkanaście metrów i mają szerokie możliwości manewrowe.
  • Wózki widłowe skrętne – dostosowane przede wszystkim do ciasnych, wąskich korytarzy z wieloma ostrymi zakrętami. Posiadają obrotowy maszt, dzięki któremu operator może z łatwością umieścić ładunek w wybranym miejscu.
  • Wózki widłowe wielokierunkowe – sa idealne do przemieszczenia ładunków po najbardziej skrętnych i wąskich korytarzach. Koła przednie i tylnie są niezależnie sterowane, co pozwala na duże możliwości manewrowe. Posiadają tez wysuwany maszt, który idealnie zastępuje suwnicę.
  • Wózki widłowe podwieszane – zajmują niewiele miejsca i są doskonałe do manewrowania. Można przyczepić je do ciężarówki razem z załadunkiem i transportować w dowolne miejsce.
  • Wózki widłowe kontenerowe – jak sama nazwa wskazuje, służą do przenoszenia i składowania kontenerów. Są bardzo często wykorzystywane w portach i stoczniach.
  • Wózki widłowe antywybuchowe – są dostosowane do przewożenia ładunków zagrożonych wybuchem.
(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

JannyJanny

0 0

Mniejsze wózki magazynowe też się przydają. Swoje mamy ze sklepu Skladuj24 - mają bardzo dobre ceny. 12:08, 01.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%