Zamknij

Elektroniczna forma VAT-7 w 2018 roku

15:38, 24.11.2017 artykuł sponsorowany
Skomentuj Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

Od 2018 roku większość podatników będzie miała obowiązek złożenia deklaracji VAT – 7 tylko i wyłącznie w formie elektronicznej. Jak więc należy prawidłowo przesłać dokument? Czy zasady VAT-7 ulegają zmianie? Kto i kiedy powinien złożyć elektroniczny formularz?

VAT-7, a VAT-7K – jedna litera, która zmienia bardzo wiele

Generalnie czynni podatnicy Vat zdają sobie sprawę, że są zobligowani do przekazywania deklaracji Vatowskich. Jednak wiele razy pojawiają się pytania oraz błędy zarówno w składaniu zeznania na formularzu jak i oznaczania przelewów opłat podatku w zakresie VAT. Należy tutaj na początku jasno odróżnić VAT-7 od VAT-7K.

Pierwszy z nich (czyli VAT-7) będzie odpowiedni dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się w okresach miesięcznych, do 25 dnia każdego miesiąca po okresie następującym po miesiącu rozliczenia. Tak też należy oznaczyć w ramach przekazu środków do urzędu skarbowego swój przelew – oznaczenie formularza „VAT_7”.

Drugi z nich (czyli VAT-7K) służyć będzie natomiast podmiotom, które rozliczają się w okresach kwartalnych do 25 dnia miesiąca następującego po zakończonym, rozliczonym kwartale. Tutaj terminy złożenia deklaracji to odpowiednio pierwszy do 25 kwietnia, drugi do 25 lipca, trzeci do 25 października oraz czwarty do 25 stycznia roku następnego. W większości właśnie z tej deklaracji będą korzystali mikro i mali przedsiębiorcy, którzy zadeklarowali rozliczenie kwartalne. Podobnie jak wyżej, w przypadku przekazu środków do urzędu skarbowego należy odpowiednio oznaczyć swój przelew – jako formularz VAT-7K.

Elektroniczna wysyłka dokumentów

Pomimo różnic pomiędzy VAT-7 i VAT-7K w sprawie przekazywania dokumentów zostały one z założenia potraktowane odpowiednio tak samo. Zgodnie ze zmianami obecnie przekazywanie deklaracji należy spełnić w formie elektronicznej. Z zasady wszyscy podatnicy, którzy są zobowiązani do przekazywania zeznania Vatowskiego powinni składać je wyłącznie w formie elektronicznej. OW 2017 roku były jeszcze pewne wyjątki dotyczące katalogu przedsiębiorców zobowiązanych do przekazywania w tej formie zeznania, od stycznia 2018 roku wyjątki przestają obowiązywać. Co jest również zgodne z reformą e-administracji oraz nowymi obligami takimi jak na przykład jednolity plik kontrolny.

Jeżeli więc podatnik do tej pory mógł jeszcze korzystać z tradycyjnej formy przekazywania VAT-7, obecnie powinien pochylić się nad regulacjami dot. elektronicznej wysyłki druków księgowych. Przede wszystkim poznając zasady ich przesyłu. Tutaj przedsiębiorcy nie skorzystają bowiem ze swoich skrzynek mailowych, muszą używać specjalnych form komunikacji z urzędami podatkowymi.

Pierwszą z nich jest opcja skorzystania z formularzy interaktywnych publikowanych na stronach rządowych. Do ich obsługi wystarczy program Adobe Reader w nowej wersji z zainstalowanymi specjalnymi wtyczkami. Druga to specjalne aplikacje e-deklaracje, które proponuje Ministerstwo Finansów jako ułatwienie dla podatników. Trzecią wersją są specjalne programy księgowe do wypełniania deklaracji. Są one tworzone przez różne firmy komercyjne i pozwalają w szybki i wygodny sposób uzupełnić oraz przesłać formularz.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%