Zamknij

Szkoły branżowe wracają do łask! ZSA rusza z nowym projektem

00:00, 21.02.2018 artykuł sponsorowany
Skomentuj

Od września 2018 roku w ZSA wystartuje Akademicka Szkoła Branżowa I Stopnia. To kolejny sygnał, że szkoły zawodowe, które do tej pory były odsuwane na dalszy plan, z wielkim hukiem wracają do łask. We Włocławku chcą szkolić w 10 nowych zawodach.

Akademicka Szkoła Branżowa I stopnia im. Obrońców Wisły 1920 roku to nowy projekt placówki edukacyjnej. Kształcą oni uczniów na poziomach: Akademickie Szkoły Podstawowe nr 1 - ogólna i sportowa, Akademickie Gimnazjum nr 1 - ogólne i sportowe, Akademickie Liceum Ogólnokształcące nr 1 - ogólne i sportowe i od dwóch lat Akademickie Technikum Wojskowe. Prowadzenie zajęć zawodowych to pomysł zupełnie nowy.

Zainicjowanie funkcjonowania w ZSA szkół branżowych jest zgodne z założeniami polityki oświatowej państwa. Szkoła będzie kształcić zarówno w oddziałach jedno, jak i wielozawodowych. W praktyce oznacza to, że mogą uczyć praktycznie w każdym wybranym zawodzie. Uczniowie będą uczęszczać z całą klasą na przedmioty ogólnokształcące, takie jak język polski, matematyka czy chemia i fizyka, ale na przedmioty typowo zawodowe będą wysyłani do ośrodków dokształcania i doskonalenia zawodowego działających we Włocławku.

Zainicjowanie działalności Akademickiej Szkoły Branżowej I Stopnia w Zespole Szkół Akademickich ma związek z ogólną tendencją, z której jednoznacznie wynika, że szkoły kształcące w typowych zawodach są w Polsce coraz bardziej oblegane.

- Nasz szkoła idzie za tym trendem, który wraca do łask. Jakiś czas temu zaczęto likwidować szkoły zawodowe kosztem liceów ogólnokształcących. Teraz ta tendencja jest zupełnie odwrotna. Państwo stawia na szkolnictwo zawodowe i przeznacza na to pieniądze. Dlatego chcemy utworzyć taką szkołę w ZSA i kształcić w zawodach: monter mechatronik, monter elektronik, elektryk, fryzjer, sprzedawca, cukiernik, kucharz, piekarz, mechanik pojazdów samochodowych i murarz-tynkarz - powiedział Zbigniew Suszyński, dyrektor Zespołu Szkół Akademickich we Włocławku.

Szkoła przekonuje, że w przypadku zdobycia odpowiedniej ilości chętnych, wszystkie klasy zawodowe zostaną uruchomione. Jeśli jednak tak nie będzie, zostanie stworzona klasa wielozawodowa, w której uczniowie i tak otrzymają zawód, który chcą.

ZSA w przypadku każdego z proponowanych zawodów ma już podpisane umowy przedwstępne z przyszłymi pracodawcami uczniów. Było to warunkiem zarejestrowania szkoły, ale w przypadku każdego z proponowanych kierunków kształcenia są to znane i uznane marki na rynku włocławskim i w jego okolicach.

Zgodnie z założeniem, klasy w szkole branżowej nie będą liczne. Władze placówki starają się, aby zbyt wielu uczniów nie chodziło do tych samych klas. Ma to zapewnić uczniom możliwie najlepszy rozwój w szkole, a w następnym kroku także na ścieżce zawodowej. Dyrektor zapewnia także, że na najlepszych uczniów czekają stypendia.

A więcej informacji można uzyskać w sekretariacie szkoły pod numerem telefonu: 660-716-609 lub na stronie zsa.wloclawek.pl.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

??????

1 0

Szkoły branżowe ? Czy to dla zmylenia wyborców żeby nie przypominać jak partyjne lewactwo systematycznie roz...ło zawodówki i technika ? 18:41, 24.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%