Zamknij

Wybieramy najlepszy Podoskop

15:45, 13.03.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:45, 13.03.2018
Skomentuj Fot. pixabay Fot. pixabay

Badanie stóp stało się ostatnio bardzo popularnym zabiegiem. Gdy dzieci mają płaskostopie, wycierają buty lub skręcają nogi do środka, to rodzice chcą wiedzieć, czy powinny one nosić odpowiednie wkładki ortopedyczne.

Na takie badanie zgłaszają się również bardzo często biegacze, bo nie są pewni, jakie buty powinni kupić, bolą ich kolana, co może być spowodowane złym stawianiem stóp. Na takie badanie przychodzą również kobiety, które cierpią na halluksy. Chcą się upewnić, czy dobrze zdiagnozowały swoją dolegliwość, chcą się dowiedzieć o możliwość skorygowania tej wady stóp bez operacji. Kolejne powody, dla których pacjenci zgłaszają się na badanie podologiczne to konieczność dopasowania wkładek do butów, puchnięcie, drętwienie i bóle stóp.

Kto może prawidłowo przeprowadzić diagnostykę stóp?

Aby postawić prawidłową diagnozę, niezbędny jest zespół specjalistów z rożnych dziedzin medycyny, którzy zajmują się chorobami stóp. Zazwyczaj konieczna jest całościowa ocena postawy ciała, aby ocenić, czy obecna kondycja stopy, bierze się z „samej stopy” na poziomie jej budowy i funkcji czy jest wtórnym skutkiem zaburzeń na wyższych etapach układu ruchu. Jest to bardzo ważne w szczególności wtedy, gdy pragniemy ocenić ryzyko przewlekłych przeciążeń u młodych osób, które chcą w bezpieczny sposób regularnie uprawiać sport. Będzie tu pomocne doświadczenie w zakresie integracji strukturalnej ciała, które mają fizjoterapeuci i osteopaci.

Wykonanie badań obrazowych

Jeżeli mamy do czynienia z nietypowymi objawami, to potrzebne będzie wykonanie badań obrazowych, konsultacja z ortopedą, radiologiem, chirurgiem naczyniowym oraz diabetologiem. Każdy z wymienionych tutaj specjalistów powinien mieć odpowiednią wiedzę z zakresu anatomii, biomechaniki i diagnostyki schorzeń w obrębie stóp, aby odpowiednio zdiagnozować pacjenta i przeprowadzić wnikliwy wywiad.

Sprzęt do badania stóp pod kątem biomechanicznym

Odpowiedni sprzęt jest tutaj niezbędny. Może to być: szklany podoskop do obserwacji podeszwowej strony stóp, plantokonturograf, mata reakcji sił podłoża (pedobarograf) i kamera. Wynik badania pedobarograficznego pokazuje rozkład sił reakcji podłoża odpowiadające na naciski, które wywierają stopy na podłożu. Pomiar ten jest wykonywany w pozycji stojącej lub podczas chodu, biegu. Wykona go podoskop w sklepie Propdeis. Dzięki temu badaniu otrzymujemy informacje o potencjalnych strefach nadmiernych przeciążeń oraz strefach niewłaściwie słabego dociążenia podeszwowej strony stóp. Jednak żeby diagnoza była jeszcze bardziej dokładna, to należy skorzystać z podoskopu, który wykonuje skany 2D i 3D.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%