Zamknij

Najpopularniejsze rozwiązania smart technologii w miastach

07:52, 28.03.2018 . Aktualizacja: 13:26, 30.03.2018
Skomentuj Fot. Materiał partnera Fot. Materiał partnera

Miasta, które zdecydowały się na wprowadzenie inteligentnych technologii do swojego funkcjonowania, mają dzięki temu do dyspozycji szereg różnych narzędzi ułatwiających zarządzanie poszczególnymi sektorami. Są to sektory takie jak komunikacja i media (prąd, woda, kanalizacja, gaz, energia cieplna), ale również szeroko rozumiana ekologia. Dzięki nim miasta z jednej strony mogą się rozwijać i oferować swoim mieszkańcom dodatkowe udogodnienia, z drugiej natomiast stają się środowiskami przyjaznymi do funkcjonowania, bezpiecznymi i ekologicznymi. Jakie najpopularniejsze rozwiązania inteligentnych technologii stosuje się obecnie w polskich miastach?

Inteligentne budownictwo

W przypadku technologii smart building można mówić o dwóch głównych aspektach: użyteczności i przydatności takich nowoczesnych budynków oraz ich funkcjonalności i dostosowania do potrzeb odbiorców. W przypadku inwestycji miejskich inteligentnymi budynkami będą przede wszystkim instytucje publiczne, ratusze, biura i urzędy, ale również szkoły, przedszkola, galerie czy muzea. To właśnie w nich można zastosować nowoczesną technologię w zakresie multimedialnym (wyposażając je w tablice i wyświetlacze informacyjne) oraz administracyjnym (zaawansowane systemy rejestracji i zapisów, czyli tak zwane numerki). W zakresie budownictwa inteligentnego mieszczą się również wszelkie inwestycje ergonomiczno-ekologiczne, czyli np. instalacja paneli słonecznych, pomp wodnych czy systemów rekuperacyjnych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.

Smart parkingi i komunikacja

Nowoczesne rozwiązania smart widać jednak najlepiej na przykładzie miejskiej komunikacji oraz miejskiego systemu parkingów. Te ostatnie po wdrożeniu takiej technologii na bieżąco monitorują stan wolnych miejsc oraz informują o tym fakcie kierowców – za pomocą specjalnych tablic przed wjazdami lub za pośrednictwem dedykowanych aplikacji na telefon. Wyposażone są też w systemy antykolizyjne, kamery i monitoring oraz zabezpieczenia pomagające uniknąć niechcianych stłuczek czy przypadkowych najechań. Smart technology w komunikacji to natomiast cały zespół udogodnień, od tablic informacyjnych w autobusach, tramwajach czy pociągach podmiejskich, przez multimedialne tablice na przystankach, elektroniczne rozkłady jazdy czy interaktywne mapy i wyszukiwarki połączeń.

Zielone miasta

Miasta mogą również inwestować w inteligentną technologię w zakresie ochrony środowiska oraz ekologii. Przede wszystkim chodzi tu o wyposażanie miejskich budynków w systemy solarne (panele fotowoltaiczne) oraz w korzystanie z nowoczesnych form ocieplenia, dzięki czemu skumulowana w budynku energia cieplna utrzymuje się znacznie dłużej. Dodatkowo smart technologia pozwala jest skuteczniej i efektywniej zarządzać ruchem, rozładowywać korki na światłach a tym samym sprawiać, że w centrach miast znacznie obniża się zanieczyszczenie powietrza spowodowane spalinami.

Zobacz wizję Smart City wg Dariusza Stasika

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%