Zamknij

Różne rodzaje grzejników. Jaki wybrać?

08:04, 29.03.2018 . Aktualizacja: 08:06, 29.03.2018
Skomentuj Fot. Materiał partnera Fot. Materiał partnera

Planując remont mieszkania lub wyposażając nowe, jedną z najważniejszych kwestii do ustalenia, jest rodzaj wykorzystywanego ogrzewania. Choć najczęściej nie mamy dużego wyboru, jeśli chodzi o sam rodzaj instalacji oraz stosowane paliwo, to zdecydowanie więcej mamy do powiedzenia w kwestii samych grzejników, które montujemy. Każdy ich rodzaj ma swoje wady i zalety, a ich bogata oferta to możliwość dopasowania ich do różnych pomieszczeń. Czym różnią się poszczególne typy i który z nich wybrać?

Grzejniki płytowe

Najbardziej powszechne rozwiązanie, jeśli chodzi o montaż grzejników. Nadają się do zamkniętych obiegów instalacji, gdyż stal, z której są wykonane, ma ograniczoną odporność na korozję. Cechują się gładką powierzchnią i różnorodnością – występują w licznych kształtach, rozmiarach i kolorach. Ich niewątpliwą zaletę stanowi płaska konstrukcja, która pozwala zaoszczędzić sporo miejsca w pokoju.

Grzejniki aluminiowe

To grzejniki członowe, składające się z połączonych ze sobą aluminiowych żeber. Wykorzystywane są najczęściej w starych instalacjach grzewczych, jako że stanowią wygodną alternatywę dla antycznych wręcz grzejników żeliwnych. Odpowiadają im dużymi przekrojami zewnętrznymi oraz takim samym rozstawem końcówek, dzięki czemu łatwo dokonać ich zamiany.

Grzejniki konwektorowe

Ich główną cechą charakterystyczną jest funkcja konwekcji, na której opiera się ich działanie. Element grzejny stanowi w nich nagrzewnica w kształcie rury połączonej z radiatorem. Osłania ją obudowa pełniąca jednocześnie funkcję komina i wymuszająca przepływ powietrza. Choć taki sposób ogrzewania pomieszczenia wydaje się dobry, ma swoje minusy. Grzejniki trzeba montować wyłącznie pod oknami, a ponadto z powodu ciągłego przepływu powietrza przez kaloryfer na nagrzewnicy osiada kurz. W efekcie na ścianie ponad grzejnikiem często pojawiają się ciemne smugi.

Grzejniki kanałowe

To bardzo ciekawy sposób ogrzewania mieszkania. Sprawdza się głównie w przeszklonych pomieszczeniach, gdzie brakuje ścian na grzejniki. Wtedy elementy grzewcze umieszcza się pod podłogą. Nadają się do układów zamkniętych, ciśnieniowych. Ich podłączenie do instalacji niewiele różni się od podłączania grzejników płytowych. Jest to rozwiązanie, którego niewątpliwym atutem są walory estetyczne – grzejniki nie szpecą wystroju pomieszczenia.

Cztery wymienione rodzaje grzejników to tylko te najbardziej powszechne. Wszystkie (i jeszcze więcej) można znaleźć w internetowej hurtowni elektrycznej Onninen.pl.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%