Zamknij

Poznaj prawa poszkodowanego pacjenta przez błąd lekarski

14:21, 11.06.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:21, 11.06.2018
Skomentuj Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

Każdy pacjent rozpoczynający hospitalizację ma prawo spodziewać się, że personel medyczny dołoży wszelkich starań, aby powrócił do możliwie pełnej sprawności. Niestety rzeczywistość polskich szpitali nie zawsze pozwala na podjęcie optymalnego leczenia – długie kolejki, przepełnione oddziały i brak właściwej ilości personelu to codzienność, z którą zmagają się pacjenci i lekarze. W takich warunkach nietrudno o popełnienie błędu medycznego, który może na zawsze pogrzebać marzenia pacjenta o powrocie do zdrowia. Co zrobić w takiej sytuacji?

Popełnienie błędu medycznego daje prawo do domagania się odszkodowania

Najczęściej raz utraconego zdrowia nie da się w pełni odzyskać – nie raz nawet długie leczenie i rehabilitacja przynoszą co najwyżej częściową poprawę kondycji organizmu. Nieprawidłowo przeprowadzona operacje, podanie błędnej dawki leku, postawienie złej diagnozy, czy niewykonania odpowiednich badań mogą poczynić w naszym organizmie ciężkie i nieodwracalne zniszczenia. Wszystkie z wymienionych okoliczności stanowią tzw. błąd w sztuce medycznej – a więc mówiąc językiem prawniczym – zawinione działanie bądź zaniechanie, podjęte niezgodnie z zasadami medycy, które powoduje uszczerbek na zdrowiu. Co warte podkreślenia za błąd w sztuce medycznej można uznać nie tylko działanie (np. błędne wykonanie badania), ale również zaniechanie (np. nieprzeprowadzenie na czas cesarskiego cięcia). Dzięki temu poszkodowany pacjent ma prawo domagać się odszkodowania za najprzeróżniejsze zaniechania personelu. Stąd warto poznać zasady rządzące dochodzeniem odszkodowań medycznych.

Najczęściej konieczny jest proces

Odszkodowanie za błąd w sztuce medycznej można uzyskać na dwa sposoby: zawierając ugodę z zakładem opieki zdrowotnej, w którym wyrządzono szkodę lub wygrywając proces cywilny. Niestety obydwie z tych dróg są skomplikowane i wymagają sporej wiedzy medycznej i prawnej. W Polskich warunkach niezwykle rzadko udaje się zawrzeć satysfakcjonującą ugodę w sprawach o błędy w sztuce medycznej – stąd najczęściej poszkodowani muszą liczyć się z koniecznością wejścia na drogę sądową. W tym przypadku, jak wyjaśnia specjalista z Kancelarii Radcy Prawnego Anny Zagulskiej kluczowe znaczenie ma właściwe sformułowanie żądania pozwu, zwłaszcza precyzyjnie określenie szkód wyrządzonych przez osobę uprawnioną do udzielania świadczeń medycznych oraz ich „wycena”, która jest podstawą dla wysokości odszkodowania. Stąd też – zarówno na etapie przygotowywania pozwu, jak i samego procesu – jednym z najważniejszych dowodów jest dokumentacja medyczna przebiegu leczenia. W toku procesu ważnym jest także wykazania w jakim stopniu nastąpiło pogorszenie się stanu zdrowia poszkodowanego – tzw. uszczerbek na zdrowiu. W tym celu porównuje się jego stan sprzed popełnienia błędu medycznego i po zakończeniu pełnego okresu leczenia i rehabilitacji. Oczywiście wymaga to wiedzy specjalistycznej, stąd jednym z kluczowych elementów procesu odszkodowawczego jest przeprowadzenie dowodu z opinii biegłych lekarzy. Z tych względów warto, aby poszkodowany skorzystał z pomocy doświadczonego prawnika – to znacznie zwiększa szanse wygranej.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%