Zamknij

Czy musimy badać jakość ścieków oczyszczonych w oczyszczalni przydomowej?

10:14, 18.06.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:26, 18.06.2018
Skomentuj

Czy musimy badać jakość ścieków oczyszczonych w oczyszczalni przydomowej?
Nowe regulacje, które wprowadzone zostały w 2014 roku przez ministra ochrony środowiska, sprawiają, że podwyższone zostały wymogi w zakresie jakości ścieków po oczyszczeniu. Czy to oznacza, że wprowadzono obowiązek badania przez właściciela oczyszczalni, jakości oczyszczonych ścieków w oczyszczalniach przydomowych?

Co mówią przepisy?
Regulacje dotyczą odprowadzania do wody i gruntu szkodliwych substancji. Wedle zmienionej definicji na obszarach aglomeracji, ścieki pochodzące z oczyszczalni ścieków przydomowych oraz komunalnych muszą mieć takie same parametry. Program ten obejmuje także tereny podmiejskie, gdzie aktualnie mamy do czynienia z bardzo intensywną rozbudową w charakterze domów jednorodzinnych. W efekcie w zakresie przydomowych oczyszczalni prawo, a konkretnie artykuł sto czterdziesty pierwszy ustawy mówi co następuje: "Eksploatacja instalacji lub urządzenia nie powinna powodować przekroczenia standardów emisyjnych. Oddziaływanie instalacji lub urządzenia nie powinno powodować pogorszenia stanu środowiska w znacznych rozmiarach, lub zagrożenia życia, lub zdrowia ludzi". W efekcie pojawienia się ustawy, niektóre jednostki samorządowe, uznały, że powinno się wprowadzić obowiązek badania jakości oczyszczonych ścieków w oczyszczalniach przydomowych, a kosztem i obowiązkiem tym miałby zostać obciążony właściciel oczyszczalni.

Co to oznacza?
Przede wszystkim należy jasno powiedzieć, że w sensie prawnym, ustawodawca nie zakwalifikował przydomowych, biologicznych oczyszczalni ścieków, jako urządzeń, które znacząco wpływające na środowisko. Zatem w przypadku, kiedy ktoś próbuje na nas wymusić pobór i analizę próbek oczyszczonego ścieku, robi, to w sensie prawnym bezzasadnie. Należy przyjąć więc, że jakikolwiek obowiązek pomiaru jakości ścieków może być egzekwowany wyłącznie na podstawie pozwoleń wodno-prawnych. Te natomiast dotyczą tylko i wyłącznie urządzeń, które wodę użytkują. Należy też zauważyć, że artykuł trzydziesty szósty ustawy o prawie wodnym mówi, że każdy właściciel może odprowadzić do pięciu metrów sześciennych ścieków na grunt będący jego prawną własnością. Prawo to dotyczy tylko ścieków pochodzących z jego gospodarstwa i w takim przypadku niewymagane jest jakiekolwiek pozwolenie wodnoprawne.

Skoro oczyszczalnie przydomowe nie zostały określone jako oddziałujące znacząco na środowisko i niesprowadzające na nie zagrożenia, to właściwy organ, który chcę dokonać pomiaru, musi wykazać, że taka przydomowa oczyszczalnia oddziałuje na środowisko naturalne. Dowód ten musi być uargumentowany merytorycznie, a nie pozostawać jedynie przypuszczeniem, domysłem czy podejrzeniem. Użytkownik i właściciel instalacji ma oczywiście obowiązek zainstalowania urządzenia spełniającego normy emisyjne dla danej aglomeracji, co potwierdza deklaracją zgodności CE urządzenia Jednak w przypadku określenia jakości oczyszczanych ścieków, obowiązek ten spoczywa na notyfikowanym laboratorium, które ma prawo i obowiązek badanie określonego typoszeregu oczyszczalni pod kątem zgodności z normami.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków można zamówić tutaj:

Eko House
Technologie Ekologiczne
E. Orzeszkowej 21, 62-650 Kłodawa
NIP: 666-194-54-56 REGON: 301617650

telefon: +48 609 482 429
?e-mail: [email protected]

http://www.ekohouse-oczyszczalnie.pl

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%