Zamknij

Mieszkanie dla seniora - o czym należy pamiętać?

11:36, 13.08.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:40, 13.08.2018
Skomentuj

Polacy się starzeją. Każdego roku w kraju przybywa seniorów, którzy czasami potrzebują udogodnień mieszkaniowych innych, niż potrzebowali kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań, które - zamontowane w lokalach - pomagają naszym dziadkom i babciom wygodnie i komfortowo korzystać z przestrzeni

Żeby nasi najbliżsi mogli pomyśleć o remoncie i dopasowaniu mieszkania do swoich nowych oczekiwań, powinni najpierw pozbyć się z niego gromadzonych przez lata drobiazgów. Pierwszym krokiem do przyjemnego życia są więc generalne porządki, w których powinniśmy pomóc naszym bliskim. Dopiero tak przygotowane lokum można zacząć przerabiać. Wyszukiwarka nowych mieszkań to idealne narzędzie do przeszukania bazy nowych inwestycji.

Przestrzeń i światło

Urządzając odpowiednie M dla starszego emeryta, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Plan możemy podzielić na etapy, których realizacja będzie zbliżała nas do celu - funkcjonalnego gniazdka dla rodziców lub dziadków.

Pierwszym punktem tej rozpiski niech będzie zadbanie o odpowiednią szerokość pomieszczeń. Należy sprawdzić, czy drzwi są wystarczająco szerokie - tak, by w razie potrzeby zmieścił się w nich wózek inwalidzki albo balkonik wspierający. Jeśli korytarz w domu jest za wąski, nie ustawiajmy w nim dodatkowych mebli.

Starsi ludzie muszą mieć wokół więcej przestrzeni umożliwiającej im komfortowe poruszanie się po mieszkaniu. W razie konieczności w kolejnych pokojach możemy zamontować na ścianach poręcze ułatwiające chodzenie i wstawanie.

Koniecznie zadbajmy również o odpowiednie światło, które będzie pomocne przy problemach ze wzrokiem. Lampy powinny być rozmieszczone tak, by równomiernie oświetlać całe wnętrze. Warto zainwestować w czujniki, które będą je włączać, gdy wyczują ruch, co zaoszczędzi seniorom ryzykownych nocnych wypraw do włącznika.

Z całego domu pozbądźmy się dywaników, na których łatwo się poślizgnąć. To samo dotyczy kafli czy paneli. Najlepsza będzie wykładzina przytwierdzona na stałe do podłogi.

Wyposażenie dla emeryta

W mieszkaniach przeznaczonych dla osób starszych bardzo ważna jest również dostępność wszystkich szafek i półek. Zrezygnujmy, o ile to możliwe, z tych wiszących, do których trudno będzie dosięgnąć. Te mieszczące najcięższe przedmioty - naczynia, garnki - niech znajdą się na wysokości wzroku.

Dopasowana do potrzeb seniora kuchnia powinna być wyposażona w kuchenkę indukcyjną, której uruchamianie nie grozi pożarem i z której nigdy nie ulotni się gaz. Piekarnik czy mikrofalówka niech stoją na wysokości wyciągniętych rąk.

W łazience z kolei sprawdzi się raczej kabina prysznicowa - łatwiej tam wejść i wyjść niż z wanny, w której dodatkowo można stracić równowagę. Pod prysznicem zamontujmy specjalny stołeczek, który umożliwi kąpiel w wygodnej pozycji. Obowiązkowo na ścianach muszą pojawić się specjalne uchwyty ułatwiające wstawanie. Podobne poręcze warto przytwierdzić także przy toalecie.

Urządzenie funkcjonalnego mieszkania dla seniora wcale nie jest takie trudne. Nie wymaga skomplikowanych prac remontowych - w większości przypadków wystarczy niewielka rewitalizacja polegająca na dodaniu kilku istotnych elementów. Wnętrze musi być komfortowe i - przede wszystkim - bezpieczne. Tak, by nasi bliscy mogli spokojnie cieszyć się w nim zasłużonym odpoczynkiem, przyjmować gości i bez stresu wykonywać codzienne czynności.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%