Zamknij

Mielony ostropest plamisty - cenna roślina lecznicza

11:32, 02.11.2018 Materiał Partnera Aktualizacja: 11:32, 02.11.2018

Mielony ostropest plamisty ma pozytywny wpływ na nasz organizm. Zapobiega uszkodzeniu komórek wątroby, oczyszcza ciało z toksyn, reguluje poziom cukru we krwi. Sprawdź, jak możesz go wykorzystać dla lepszego stanu zdrowia.

Ostropest plamisty – właściwości lecznicze

Ostropest plamisty to roślina z rodziny astrowatych, która pochodzi z obszaru Morza Śródziemnego. Można ją również spotkać w Europie Środkowej, Australii i Ameryce. Wyglądem przypomina oset, choć jest od niego wyższy, ponieważ osiąga nawet 2 metry wysokości. Na końcu rozgałęzionych łodyg są ziarna ostropestu, które osiągają swoją dojrzałość na przełomie sierpnia-września.

Swoje lecznicze działanie zawdzięcza sylimarynie pozyskiwanej z owoców rośliny, która stabilizuje strukturę błon komórkowych, dzięki czemu chroni wątrobę przed toksynami i poprawia jej zdolność do regeneracji. Substancja ta zmniejsza ryzyko powstania kamieni żółciowych i chroni przed miażdżycą.  Ziarna ostropestu bogate są też w kwasy organiczne, które wspomagają trawienie i fitosterole obniżające poziom szkodliwego cholesterolu. Do substancji leczniczych znajdujących się w roślinie możemy zaliczyć kwas linolowy, który skutecznie chroni przed nowotworami i chorobami układu krążenia.

Sprawdź też ciekawy materiał o właściwościach leczniczych ostropestu plamistego.

Dawkowanie ostropestu

Dawkowanie ostropestu plamistego zależy od postaci, w jakiej go przyjmujemy. Roślina w formie suplementu diety powinna być stosowana według zaleceń producenta znajdujących się na etykiecie produktu. W przypadku nasion zaleca się spożywanie 2-3 łyżeczek ostropestu w ciągu dnia. Mielony ostropest plamisty nie ma określonego smaku, dlatego może być uzupełnieniem sosów, sałatek, jogurtów czy zup. Z rośliny możemy również przygotować napar – wystarczy zalać dwie łyżeczki mielonego ostropestu małą ilością przegotowaną wodą.

Zastosowanie w pielęgnacji

W celach kosmetycznych najczęściej wykorzystuje się olej z nasion ostropestu plamistego. Najlepiej jest aplikować go bezpośrednio na skórę, która jest odwodniona, przesuszona lub zwiotczała. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym roślina skutecznie złagodzi objawy łuszczycy lub rumienia. Olej z ostropestu można również stosować na skórę głowy oraz suche i zniszczone włosy.

Przeciwwskazania

Ostropest plamisty jest uznawany za bezpieczny, jednak warto zachować szczególną ostrożność przy jego stosowaniu, szczególnie jeśli jesteś cukrzykiem – roślina wpływa na obniżenie poziomi glukozy we krwi,  co może nasilić działanie przyjmowanych leków na cukrzycę. Stosowanie ostropestu nie jest też polecane podczas zażywania tabletek antykoncepcyjnych, ponieważ może zmniejszyć skuteczność ich działania. Mielony ostropest plamisty może również zaszkodzić kobietom w ciąży lub karmiącym piersią.

Roślina posiada łagodne działanie przeczyszczające, dlatego jego spożywanie może przyczynić się do powstania zaburzeń żołądkowo-jelitowych.

Ostropest plamisty – cena

Ostropest plamisty występuje w wielu postaciach. Szczególnie poleca się ziarna ostropestu, które można zmielić za pomocą młynka do kawy lub moździerza. Posiadają one więcej wartości odżywczych niż mielony ostropest plamisty. Cena ostropestu nie jest duża – za 100g nasion zapłacimy ok. 5 zł, podczas gdy 100 ml oleju z ostropestu plamistego będzie nas kosztować 10 zł. Roślina ta jest dostępna w każdym sklepie zielarskim.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%