Zamknij

Odzież rowerowa na zimę ? czym kierować się przy kompletowaniu stroju?

12:27, 02.11.2018 Materiał Partnera Aktualizacja: 12:32, 02.11.2018

Odzież rowerowa na zimę może przysporzyć nie lada problemów osobom, które nie chcą rezygnować z treningów kolarskich nawet w okresie jesienno-zimowym. Wybór specjalistycznych ubrań, które nie będą uciążliwe nie jest łatwy. Najważniejsze, by uwzględnić indywidualne preferencje oraz wrażliwość na zimno – przegrzanie i zmarznięcie w czasie treningu o tej porze roku jest najgorszym, co może spotkać kolarza, ponieważ bardzo łatwo o przeziębienie, a nawet wychłodzenie organizmu!

W okresie jesienno-zimowym wielu kolarzy rezygnuje z treningów, uważając za mało atrakcyjne przejażdżki w czasie panowania niskich temperatur na zewnątrz. Są jednak osoby, które nie odpuszczają bez względu na porę roku, a rower chowają do garażu dopiero wtedy, gdy słupek w termometrze zatrzymuje się grubo poniżej zera. To właśnie z myślą o pasjonatach treningów kolarskich stworzono odzież rowerową na zimę.

Mniej doświadczone osoby mogą zapytać – co ma strój do treningów? Otóż bardzo wiele – szczególnie zimą. Pod żadnym pozorem nie wolno dopuścić do przemarznięcia ani przegrzania podczas treningu. Dlatego tak ważne jest dobranie odzieży kolarskiej zgodnie z indywidualnymi preferencjami.

dobor-odziezy-rowerowej-na-zime.jpg

 

Jaka odzież rowerowa na zimę jest polecana?

Ciągle jeszcze żyjemy przeświadczeniem, że najlepszym dostępnym na rynku materiałem jest bawełna, ponieważ jest naturalna, wygodna i delikatna dla skóry. Jest to oczywiście prawdą, jeżeli mówimy o ubraniach noszonych na co dzień. W czasie treningów się jednak nie sprawdza ze względu na zbyt długi czas schnięcia oraz zdolność do zatrzymywania wody.

Latem jest najmniej szkodliwa, ponieważ jedynie wywołuje dyskomfort, natomiast zimą może doprowadzić w najlepszym wypadku do przeziębienia, w najgorszym – do wychłodzenia organizmu.

Do treningów najbardziej polecane są ubrania z włókien syntetycznych ze względu na ich lekkość, wytrzymałość oraz zdolność do odprowadzania wilgoci na zewnątrz, dzięki czemu pozostają suche i nie wywołują dyskomfortu.

Odzież rowerowa zakładana na zimowy trening musi być odpowiednio dobrana. Zawodowi kolarze polecają tu ubiór „na cebulkę”, czyli zakładanie kilku warstw specjalistycznej odzieży. Jest to niezwykle ważne, ponieważ ubranie zwykłej bawełnianej koszulki pod bluzę kolarską nie przyniesie oczekiwanych efektów. Syntetyczny materiał będzie starał się odprowadzić zgromadzona wilgoć, podczas gdy bawełna będzie ją gromadzić.

W czasie kompletowania stroju na zimowy trening kolarski należy pamiętać, że każda warstwa musi być syntetyczna. Aby odzież kolarska spełniała swoją rolę musi mieć do tego warunki. Nawet najlepsze ubrania syntetyczne nie odprowadzą wilgoci z bawełnianej koszulki.

Odzież rowerowa na zimę powinna składać z kilku warstw:

  • podstawowej – bielizna termoaktywna,
  • izolującej – bluza kolarska,
  • ochronnej – kurtka kolarska, wiatrówka.

Niezwykle ważnym, a wbrew pozorom często pomijanym elementem są rękawiczki kolarskie. Zimą to właśnie palce są najbardziej narażone na odmrożenia. Do treningów nie nadają się zwykłe, grube, bawełniane rękawiczki, muszą być one specjalistyczne, stworzone z myślą o kolarzach.

Rękawiczki wraz z czapką powinny być zabierane na trening już od wczesnej jesieni, kiedy bardzo chłodne wieczory lub zmienna pogoda, mogą nas zaskoczyć podczas wyprawy, daleko do domu.

polecana-odziez-rowerowa-na-zime.jpg

Kompletowanie odzieży kolarskiej na zimę

Wybór odzieży kolarskiej na zimę jest kwestią bardzo indywidualną. Każdy człowiek ma inną tolerancję na mróz, ale też inne preferencje, co do samych ubrań.

Bielizna kolarska jest podstawową warstwą odzieży kolarskiej, którą wykorzystuje się szczególnie zimą, pomijając przy tym koszulkę termoaktywną. Bielizna zakładana jest najczęściej bezpośrednio pod bluzę, kiedy temperatura na zewnątrz oscyluje w okolicach 10-15 stopni. Jeżeli termometry wskazują około 10 stopni, kolarze najczęściej sięgają po wiatrówki, które stanowią barierę wiatroszczelną i wodoszczelną. Są przy tym niewielkie i łatwo schować je do kieszeni, gdy temperatura na zewnątrz wzrośnie.

Warto zwrócić uwagę na długość bielizny kolarskiej. Najbardziej polecane są modele z wydłużonym tyłem, który pozwala zniwelować problem podwijającej się koszulki i odsłoniętych pleców.

Bardzo ważną częścią stroju kolarskiego zimą jest bluza kolarska, zapewniająca w czasie treningu właściwą izolację termiczną. Jest to prawdziwy majstersztyk wśród specjalistycznych ubrań, ponieważ ma ona jednocześnie odprowadzić wilgoć i zatrzymać wytworzone w czasie treningu ciepło.

Również i w tym przypadku ważny jest krój. Tył powinien być wydłużony, by nie odsłaniać pleców w czasie jazdy. Istotna jest też obecność ściągacza na rękawach, dzięki czemu zimne powietrze nie przedostanie się pod bluzę. Zazwyczaj są one wyposażone również w stójkę, która chroni szyję przed zimnym powietrzem.

Bluzy kolarskie powinny posiadać elementy odblaskowe, dzięki którym widoczność na drodze będzie zdecydowanie lepsza. Z praktycznego punktu widzenia przydatne są również kieszenie, w których zmieszczą się ocieplacze, czapka lub wiatrówka.

Najnowszą kolekcję bluz kolarskich znajdziesz tu.

Podczas treningów w niższych temperaturach przydadzą się spodnie kolarskie ocieplane w środku. Istotne, by materiał był wodoodporny. Przy zmiennej pogodzie w okresie jesienno-zimowym jest to niezwykle ważne.

Przy wyborze kurtki kolarskiej warto zwrócić uwagę na jej rodzaj, ponieważ wiatrówki są cienkie i łatwo je schować do kieszeni, kiedy temperatura jest zmienna, chronią przed wiatrem, jednak nie ogrzewają. W tym celu dostępne są specjalne kurtki ocieplane z meszkiem w środku.

Jeżeli interesuje Cię temat odzieży kolarskiej na zimę, koniecznie zajrzyj do artykułu tutaj.

Podsumowanie

Odzież rowerowa na zimę powinna zostać dobrana według indywidualnych preferencji. Znaczące, by była praktyczna i przetrwała nawet najgorsze warunki atmosferyczne, chroniąc przed przeziębieniem czy odmrożeniami.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%