Zamknij

Co warto wiedzieć o leczeniu komórkami macierzystymi?

11:13, 09.11.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:14, 09.11.2018
Skomentuj

Medycyna nieustannie się rozwija usiłując znaleźć rozwiązania i sposoby leczenia wszystkich występujących u ludzi chorób. Innowacyjnym przełomem stała się metoda leczenia komórkami macierzystymi. Pierwsze operacje przeprowadzone zostały zaledwie kilkanaście lat temu, jednak ich skuteczność zyskała uznanie na całym świecie.

Komórki macierzyste – co to właściwie jest? 

Znajdują się w krwi pępowinowej, szpiku kostnym i w krwi obwodowej, jednak to komórki macierzyste z pępowiny uznawane są za najbardziej skuteczne i szczególnie zalecane. Z pępowiny pobiera się około 80 mililitrów komórek macierzystych, jest to zabieg nieinwazyjny. Natomiast w celu wyodrębnienia około 40 mililitrów komórek z krwi obwodowej, należy przetoczyć jej aż 12 litrów. Fenomen komórek polega na zdolności do przekształcania się w dowolne komórki znajdujące się w organizmie. Mogą to być wszystkie składniki krwi, komórki nerwowe, komórki kości, składniki układu immunologicznego, komórki mięśnia sercowego i wiele więcej. Niestety siła zdolności komórek macierzystych z czasem słabnie, a ich możliwości regeneracyjne nie są tak wysokie, jak wcześniej, dlatego krew pępowinowa to najlepszy sposób na uzyskanie komórek pierwotnych, którym jest zdecydowanie łatwiej przeobrazić się w składnik krwi lub komórkę wątroby.

Jakie choroby leczy się komórkami macierzystymi?

Na liście chorób, które leczy się wykorzystując komórki macierzyste znaleźć można wiele chorób onkologicznych, immunologicznych, a także z zakresu ortopedii, na przykład kontuzje u sportowców - więcej na ten temat na http://www.sport-med.pl/leczenie/czynniki-wzrostu-prp. Do najczęstszych przypadłości zaliczyć można przede wszystkim nowotwory złośliwe, takie jak rak piersi czy zwojak zarodkowy dziedziczne zaburzenia układu odpornościowego; białaczki ostre i przewlekła; zespoły niedokrwistości; choroby spowodowane defektem komórek macierzystych czy zespoły rozrostowe układu chłonnego. W ortopedii są to zazwyczaj zmiany zwyrodnieniowe stawu kolanowego, biodrowego i barkowego; uszkodzenia mięśni i więzadeł, urazy i rekonstrukcje chrząstki stawowej.

Czy warto przechowywać komórki macierzyste w banku?

Banki komórek macierzystych dzielą się na dwa rodzaje – prywatne i publiczne. Bankowanie w pierwszych jest dość kosztowne, natomiast w drugich zazwyczaj bezpłatne, jednak warunkiem jest udostępnienie pobranych komórek innym, jeśli zaistnieje taka konieczność. Rozwiązanie to ma bardzo dużo plusów. Pierwszym jest zwiększenie świadomości społeczeństwa, że ich decyzja o pobraniu i przechowywaniu komórek macierzystych ma duże znaczenie nie tylko dla nich samych, ale również dla innych. Im więcej komórek macierzystych znajduje się w bankach, tym więcej osób może otrzymać pomoc. Drugą zaletą jest to, że w niektórych przypadkach osoba potrzebuje innych komórek macierzystych niż własne, dlatego odpłatne bankowanie ich może okazać się bezcelowe. Często również nie ma potrzeby z ich korzystania, dlatego pozostawienie komórek macierzystych w banku publicznym dla innych jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

leklek

2 0

Zbyt mało mówi się o tym ,leczenie jest drogie. 10:23, 11.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%