Zamknij

Jak sprzedawać dzieła sztuki?

13:38, 16.11.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:39, 16.11.2018
Skomentuj

Czego najbardziej obawiają się właściciele dzieł sztuki przed ich sprzedażą? Z pewności za niskiej wyceny, a w konsekwencji nie uzyskania satysfakcjonującej kwoty ze sprzedaży. Jak się przed tym ustrzec i o co zadbać jeśli decydujemy się na sprzedaż? Sprawdźcie!

Wycena dzieła sztuki

Prawidłowa wycena dzieła sztuki jest zadaniem niezwykle trudnym. Pod uwagę branych jest wiele aspektów, niekiedy bardzo subiektywnych, które mogą decydować o wartości rynkowej pracy. Obok oczywistych względów, takich jak oryginalność dzieła, jego autorstwo czy technika wykonania, rzeczoznawcy muszą doskonale znać się na historii sztuki, okolicznościach powstania, gustach epoki oraz aktualnych trendach. Jak więc zabezpieczyć się przed krzywdzącą oceną? Koneserzy zwykle orientują się, jaką wartość mają w posiadaniu. Zasięgając porady kliku rzeczoznawców, możemy nabyć pewności co do faktycznej wartości dzieła. Warto najpierw skorzystać ze wstępnej wyceny, np. wyceny online, która pozwoli zorientować się o jakich kwotach mowa.

Jak wystawić obraz na aukcji

Wycena dzieła otwiera drogę do jego sprzedaży. Sprzedaż na własną rękę, mimo że potwierdzona certyfikatem autentyczności i wyceną rzeczoznawcy, często wydaje się mało wiarygodna. Dlatego warto skorzystać z pomocy domów aukcyjnych. Dom aukcyjny ocenia wartość dzieła na podstawie bezpośredniego kontaktu. Jeśli nie mamy możliwości dostarczenia dzieła, a wyda się ono interesujące, możemy liczyć na to, że obsługa pojawi się w dogodnym dla nas miejscu, by zobaczyć pracę i przygotować ją do sprzedaży.

Promocja

Niezwykle ważna jest promocja i odpowiednie nagłośnienie sprzedaży. Dlatego domy aukcyjne wydają katalogi z opisem i zdjęciami wystawianych dzieł. Katalogi te zwykle pojawiają się w formie drukowanej oraz elektronicznej. Informacje o sprzedaży możemy znaleźć w internecie. Niekiedy kolekcjonerzy powiadamiani są również osobiście i zapraszani na aukcje. Zarówno w interesie sprzedawcy, jak i właściciela działa jest uzyskanie jak najwyższej kwoty ze sprzedaży.

Aukcje dzieł sztuki

Czy właściciel powinien uczestniczyć w aukcji dzieła sztuki? Może, ale nie musi. Obecne rozwiązania technologiczne pozwalają śledzić przebieg sprzedaży za pomocą internetu. Właściciel może zasiadać wśród gości zaproszonych na aukcję, jak również oglądać wszystko na ekranie swojego komputera. Po sprzedaży pieniążki zwykle wędrują na konto właściciela zbywającego, zgodnie z podpisaną wcześniej umową.

Pamiętaj! Nie oddawaj dzieła sztuki w obce ręce zanim nie podpiszesz umowy. Sprawdź warunki współpracy najlepiej w kilku domach aukcyjnych, aby sprzedać z jak największym zyskiem. Zasięgnij również porady poprzednich klientów. Niekiedy zdarza się tak, że dom aukcyjny mimo zaoferowania lepszych warunków, nie jest w stanie sprzedać dzieła po satysfakcjonującej cenie ze względu chociażby na nieodpowiednią promocję.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: https://desa.pl/pl/pages/9/jak-sprzedac

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Sandra2000Sandra2000

0 0

Kupowanie dzieł sztuki z niewiadomego i nieznanego źródła jest dość ryzykowne - nie wiem czy ktoś się na to odważy, mimo dość atrakcyjnej ceny. Ja od siebie polecam Piękna Gallery w Warszawie. Sama kupiłam tam dwa obrazy, z których jestem niesamowicie dumna. 18:35, 27.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%