Zamknij

Czym charakteryzują się kleje do drewna?

14:43, 22.11.2018 Materiał Partnera Aktualizacja: 14:43, 22.11.2018

W dzisiejszych czasach możemy kupić klej praktycznie do każdej powierzchni. Producenci dokładają wszelkich starań, byśmy mogli trwale złączyć ze sobą różne materiały. Podobnie jest z klejami do drewna.

Kleje uniwersalne dla każdego

Drewno to naturalny i piękny surowiec. Dlatego tak chętnie wybieramy go na schody czy meble. Efekt, jaki uzyskujemy często jest zależny od sposobu łączenia poszczególnych elementów. Gwoździe i wkręty będą ingerowały w strukturę drewna i pozostawiały widoczne ślady. Co innego w przypadku, gdy użyjemy kleju. Wówczas spoina będzie praktycznie niewidoczna, a łączenie równie trwałe co w przypadku użycia gwoździ. Do wyboru mamy całą gamę klejów zarówno do użytku domowego, jak i przemysłowego. Chyba każdy z nas miał styczność z klejem polioctanowym. To uniwersalny klej do drewna, który jest bardzo prosty w użyciu. Spoiwo skutecznie połączy drewno twarde, miękkie, klejone, a nawet materiały drewnopochodne. Może nam także pomóc w łączeniu drewna z innymi materiałami. Kleje polioctanowe charakteryzuje specyficzny zapach i biała barwa. Po wyschnięciu spoiny, co może trwać od kilku minut do nawet jednej godziny, staje się ona przezroczysta i jest trudna do usunięcia. Kolejną opcją są kleje kontaktowe w sprayu, które eliminują konieczność użycia nieekonomicznych, tradycyjnych metod aplikacji. Dzięki klejom w sprayu nanoszenie jest precyzyjne, oszczędne i zdecydowanie szybsze. Jedna z polskich firm, Fobaro, w swojej gamie produktowej posiada kleje kontaktowe TensorGrip® do różnorodnych materiałów tj. płyty wiórowe, MDF, sklejki, laminaty, obrzeża i wiele innych. Kleje Stolarskie TensorGrip® stosowane są do produkcji m.in: lad, kontuarów, blatów, drzwi, szaf, mebli kuchennych, sklepowych, recepcyjnych, zabudów targowych i wielu innych.

Kleje poliuretanowe i alifatyczne

Trwalsze i mocniejsze spoiny są możliwe dzięki klejom poliuretanowym. Działają one jednak agresywniej na drewno, co sprawia, że nie można go stosować na delikatnych elementach. Klej tego typu ma właściwości wodoodporne. Można stosować go chociażby do oklejania drewnianych schodów. Nie jest jednak wskazane stosowanie go w miejscach narażonych na działanie promieni UV. Mogą one bowiem osłabić spoinę i doprowadzić do jej rozpadu. Jeszcze mocniejszym klejem jest ten na bazie żywic alifatycznych. Stosuje się je do tapicerowania mebli, czy łączenia drewna z laminatami. Kleje alifatyczne najczęściej rozprowadza się metoda natryskową. Najcieńsza warstwa bowiem może utworzyć trwałą spoinę.

Kleje do drewna a przemysł meblarski

Do prawidłowego sklejania poszczególnych elementów drewnianych potrzebujemy silnych i trwałych spoiw. Dystrybutorem takich klejów jest firma Fobaro. Dzięki zastosowaniu np. klejów kontaktowych producenci są w stanie znacząco zwiększyć efektywność oraz wydajność procesów produkcyjnych. Zróżnicowanie produktów sprawia, że oklejanie forniru, np. klejem kontaktowym L24, będzie szybkie i skuteczne. Do pokrywania profili meblowych natomiast zalecane są kleje do drewna termotopliwe, które zapewnią wysoką wytrzymałość i czystość procesu produkcyjnego np. Klej HOT MELT MA-6241 hiszpańskiego producenta Rayt Badrinas. Warto zwrócić też uwagę na fakt, że wszystkie kleje spełniają międzynarodowe normy jakości i bezpieczeństwa.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%