Zamknij

Jak kupić mieszkanie?

08:21, 06.12.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:22, 06.12.2018
Skomentuj

Kupno mieszkania to bardzo ważny krok, który powinien być poprzedzony dokładnymi analizami i poszukiwaniami. Jeśli stoicie właśnie przed tą ważną decyzją i zastanawiacie się, jak kupić mieszkanie, spieszymy z odpowiedzią.

Rynek wtórny i pierwotny

Na samym początku musimy się zastanowić, czy chcemy kupić mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego. Czym się różnią? Mieszkanie z rynku wtórnego to inaczej mieszkanie używane. Możemy je zakupić albo od osoby prywatnej, albo z pomocą pośrednika nieruchomości. W drugim przypadku musimy liczyć się z tym, że koniecznie będzie opłacenie prowizji agentowi. Mieszkanie z rynku pierwotnego to takie lokum, które nie było nigdy wcześniej przez nikogo użytkowane i jest w 100% nowe. Takie mieszkanie możemy kupić od dewelopera. Rzadziej zdarza się, że nowe mieszkanie sprzedaje osoba prywatna, jednak nie jest to oczywiście wykluczone. W zależność od tego, na jakie mieszkanie się zdecydujemy, przy jego wyborze należy zwrócić uwagę na inne czynniki.

Używane mieszkanie – na co zwrócić uwagę?

Kupno lokalu mieszkalnego, które miało już swojego właściciela, wiąże się z pewnym niebezpieczeństwem. Przed podjęciem decyzji należy dokładnie sprawdzić, czy interesujące nas mieszkanie nie jest obciążone hipoteką, a jeśli jest mieszkaniem ze spółdzielni, czy obecny właściciel nie zalega z żadnymi opłatami. Koniecznie należy upewnić się, czy w mieszkaniu nie są zameldowani lokatorzy lub czy mieszkanie nie jest objęte dożywotnim prawem użytkowania lokalu. Gdzie szukać takich informacji? Większość z nich zawartych jest w księdze wieczystej nieruchomości, a o inne zaświadczenia warto poprosić obecnego właściciela. Jeśli będzie się opierał przed dostarczeniem takich dokumentów, powinno to wzbudzić naszą czujność.

Rynek pierwotny

Jeśli wybierzemy mieszkanie z rynku pierwotnego, nie musimy się przejmować takimi problemami, jak te opisane wyżej. Warto jednak sprawdzić kilka elementów. W przypadku mieszkań deweloperskich problemem jest miejsce parkingowe. Najczęściej nie jest one przypisane do mieszkania i wymaga dodatkowego kupna. Jeśli więc mamy np. dwa samochodu, do ceny mieszkania należy doliczyć nawet 40 tysięcy złotych za miejsca parkingowe dla obu pojazdów.

Która opcja tańsza?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Najczęściej tańsze będzie mieszkanie z ryku wtórnego, jednak wszystko zależy do tego, w jakim jest stanie. Jeśli wymaga gruntownego remontu, wymiany instalacji elektrycznej czy innych prac budowalnych, to może się okazać, że finalna kwota będzie porównywalna z mieszkaniem deweloperskim. Możemy jednak mieć szczęście i znajdziemy lokum w bardzo dobrym stanie, może nawet w części umeblowane, a wtedy koszty będą znacznie mniejsze. Mieszkanie deweloperskie jednak wymaga od nas wkładu finansowego – wykończenie mieszkania to spore koszty.

Wybór mieszkania – oglądamy lokal!

Nigdy nie warto kupować pierwszego oglądanego mieszkania. Im więcej lokali obejrzymy, tym większe szanse, że znajdziemy naprawdę korzystną ofertę mieszkaniową. Na co zwrócić uwagę?

  • stan mieszkania – w przypadku lokalu wtórnego, warto zwrócić uwagę na ściany (czy są gładkie), sufity i podłogi (czy są proste), stan okien i drzwi – krótko mówiąc, jak dużego remontu wymaga,
  • metraż – powierzchnia mieszkania,
  • rozkład i wielkość pomieszczeń – metraż jest ważny, ale bez dobrego rozkładu pokoi nawet największe mieszkanie może być niekomfortowe,
  • nasłonecznienie – sprawdźmy, z której strony przez większość dnia będzie padało światło słoneczne,
  • głośność – wsłuchajmy się, czy w mieszkaniu nie są słyszalne odgłosy ulicy, kroki sąsiadów czy inne dźwięki, które na dłuższą metę mogą być dla nas uciążliwe.

Zakup mieszkania

Kupno mieszkania to poważny krok, dlatego nie należy podejmować ostatecznej decyzji pod wpływem emocji. Jeśli wybraliśmy już mieszkanie naszych marzeń, pozostaje jego zakup, wykończenie i przeprowadzka. Niestety, remont bardzo trudno zaplanować i często pojawiają się niespodziewane wydatki, które mogą przekroczyć nasze oszczędności. W takiej sytuacji pomocne może się przydać szybka gotówka np. w Profi Credit, która pozwoli na wykończenie mieszkania. Szybka gotówka często może być spłacana w ratach, dzięki czemu możemy rozłożyć większy wydatek w czasie. Pamiętajmy jednak o terminowej spłacie, aby szybka pożyczka nie była przyczyną utraty płynności finansowej.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%