Zamknij

Na wsparcie grantowe przeznaczyli tym razem blisko 75 mln zł. Jak można było zdobyć pieniądze?

19:00, 21.01.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 16:53, 22.01.2019
Skomentuj Wnioski o wsparcie projektów grantowych można było znaleźć na stronach internetowych Lokalnych Grup Działania. Zdjęcia ilustracyjne. Fot. depositphotos.com Wnioski o wsparcie projektów grantowych można było znaleźć na stronach internetowych Lokalnych Grup Działania. Zdjęcia ilustracyjne. Fot. depositphotos.com

Jeszcze w 2018 roku urząd Marszałkowski uruchomił środki z Regionalnego Programu Operacyjnego na aktywizację lokalnych wspólnot i wspieranie osób zagrożonych wykluczeniem. Wsparcie podzielone jest na projekty grantowe, a nabory wniosków ogłaszają Lokalne Grupy Działania.

Uzyskane środki można przeznaczyć na organizację klubów samopomocy, świetlic środowiskowych, czy klubów młodzieżowych. Łącznie do podziału w województwie kujawsko-pomorskim jest około 75 mln złotych.

- Powierzając w ręce lokalnych społeczności środki oraz narzędzia, by z tych pieniędzy skorzystać, tworzymy budżet obywatelski w skali wojewódzkiej. Wspólnie z lokalnymi grupami działania i działającymi w ich strukturach instytucjami i organizacjami możemy w ten sposób skutecznie reagować na realne potrzeby i problemy mieszkańców. To pieniądze na wiele ważnych społecznie działań, w których świetnie sprawdzą się między innymi organizacje pozarządowe - tłumaczy marszałek Piotr Całbecki.

Lokalne Grupy Działania to organizacje tworzone przede wszystkim przez mieszkańców, organizacje pozarządowe i samorządy. Ich głównym celem jest realizacja inicjatyw aktywizujących lokalne społeczności. W kujawsko-pomorskim działa 28 takich partnerstw. Funkcjonują one w miastach i na obszarach wiejskich w ramach działalności programu "Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność". 

Wnioski o wsparcie projektów grantowych można było znaleźć na stronach internetowych Lokalnych Grup Działania. Wnioskować mogły o nie między innymi organizacje pozarządowe, podmioty ekonomii społecznej oraz firmy i instytucje, które kierują pomoc bezpośrednio do członków lokalnych społeczności. Chodzi zwłaszcza o pomoc osobom zagrożonym ubóstwem lub wykluczeniem społecznym – w tym bezrobotnym, niepełnosprawnym i niesamodzielnym oraz ich otoczeniu.

Większość grup zakończyła już przyjmowanie wniosków. W pierwszym półroczu 2019 roku powinniśmy poznać beneficjentów konkursów. Do podziału przez 28 Lokalnych Grup Działania jest 75 milionów zł, a maksymalna kwota wsparcia beneficjentów to 150 tysięcy złotych.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

tenten

1 0

Stawki płacone w wirtualnej walucie "coła"(co łaska). 1coła= 100zł 19:35, 21.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%