Zamknij

Czym jest akredytacja?

10:18, 01.02.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:20, 01.02.2019
Skomentuj

W użyciu jest wiele terminów, które brzmią tajemniczo i nie wszyscy do końca wiedzą co oznaczają. Warto jednak zawsze nadgonić braki w wiedzy – tym bardziej jeśli nieznany termin związany jest z czymś istotnym, co ma wpływ na nasze życie. Sporo mówi się o akredytacji – nazwa ta pojawia się również w licznych artykułach. Czym jest akredytacja?

Akredytacja – co to takiego?

Akredytacja oznacza dosłownie udzielenie pełnomocnictwa. Jest to termin, pochodzący z języka francuskiego, gdzie „accréditer” oznacza tyle, co „upełnomocnić”. Ów upełnomocnienie może się odnosić do wielu różnych rzeczy. Przede wszystkim jednak oznacza sytuację, gdy upoważniona jednostka wydaje oświadczenie, że określony podmiot jest kompetentny do wykonywania określonych zadań. W Polsce zasady akredytacji są określone, a upoważnioną jednostką akredytującą jest Polskie Centrum Akredytacji. Jest to krajowa jednostka, upoważniona do akredytacji – czyli właśnie udzielenia pełnomocnictwa - jednostek oceniających zgodność na podstawie ustawy z dnia 13 kwietnia 2016 r. o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku (Dz.U. z 2016 r., poz. 542).

Akredytacja w praktyce

W praktyce akredytacja jest potwierdzeniem kompetencji jakiegoś podmiotu, który jest w związku z tym upoważniony do wykonywania działań w danym zakresie. Akredytacja potwierdza kompetencje posiadane przez taki podmiot jak na przykład jednostka certyfikująca wyroby czy usługi, albo też między innymi laboratorium, które jest upoważnione do wykonywania konkretnych badań.

Akredytowane laboratorium badawcze

J.S. Hamilton to grupa firm, zlokalizowanych w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, które posiadają bardzo szerokie spektrum działania. Między innymi prowadzą różnego rodzaju szkolenia, wykonują kontrole techniczne, badają sprzęt elektryczny i elektroniczny, ale także i prowadzą konsumenckie testy produktów oraz akredytowane analizy laboratoryjne takich towarów jak żywność czy kosmetyki. Do badanych przez nich towarów należą również:
- chemia gospodarcza
- opakowania i artykuły przemysłowe
- różnego rodzaju farmaceutyki
- paliwa ciekłe i stałe
- chemikalia
- próbki środowiskowe, czyli pobrane na przykład z konkretnej gleby czy zbiornika wodnego.

Po co badać produkty?

W tym miejscu pojawia się pytanie w jakim celu prowadzić badania na przykład kosmetyków i chemii gospodarczej czy żywności i pasz. Każdy jednak pragnie używać możliwie najlepszych, bezpiecznych produktów, które zostały gruntownie przebadane i w związku z tym wiemy, że ich używanie niczym nie grozi, a jeśli są jakieś zalecenia co do ich właściwego stosowania, to zostaniemy o tym poinformowani. Istotne jest by badania dotyczące takich produktów prowadzone były przez specjalistów, którzy mogą pracować na zaawansowanym sprzęcie. Dzięki temu można zaufać wynikom badań. Jeśli coś zostanie dopuszczone do użytku, to oznacza, że rzeczywiście można to nabyć czy z tego korzystać. W J.S. Hamilton można zamawiać wykonanie specjalistycznych badań różnego typu - na przykład opakowań, zabawek, farmaceutyków czy środowiska pracy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%