Zamknij

Seria kradzieży mienia z aut we Włocławku. Jak się zabezpieczyć przed takim zdarzeniem?

00:00, 20.04.2019 artykuł sponsorowany
Skomentuj

W tym roku doszło do kilku podobnych zdarzeń we Włocławku – wybicia szyby w zaparkowanych pojazdach i kradzieży z nich mienia. Policji udało się już zatrzymać sprawcę zaraz po jego ostatnim rozboju z kwietnia. Czy można się zabezpieczyć przed tego typu przykrymi incydentami, które skutkują nie tylko utratą niejednokrotnie wartościowych przedmiotów, ale też szkodą w pojeździe? Jakie odszkodowanie pokrywa tego typu zdarzenia?

Nie tylko wypadki i kradzieże

Zwyczajowo myśląc o zabezpieczeniu pojazdu, mamy na myśli ustrzeganie się przed jego kradzieżą. Inwestujemy dlatego w alarmy i blokady, parkujemy w strzeżonych miejscach, a na wszelki wypadek kupujemy AC, które zapewni wypłatę polisy w trakcie kradzieży. Obawiamy się też wypadków i stłuczek, tu jednak każdego chroni w pewnym stopniu OC, a jeśli chcemy uzyskać odszkodowanie także za zdarzenie z własnej winy, to zaopatrujemy się w AC. Rzadko rozważamy scenariusz mniejszej wagi wydarzeń dotyczących pojazdu, ale będących również przykrymi. Kradzież mienia z pojazdu jest jednym z takich incydentów. Okazja czyni złodzieja – zostawienie w samochodzie na widoku torby kusi przestępców przekonanych, że w środku znajdą wartościowe rzeczy. Często zresztą tak jest – laptopy, kamery, telefony i inne sprzęty są kradzione z pojazdów. W rezultacie kierowcę czeka przykry widok po powrocie do auta – brak mienia oraz stłuczona szyba, bo to najprostsza metoda dostania się do pojazdu stosowana przez złodziej.

Czy da się zabezpieczyć przed kradzieżą mienia?

Jeśli mamy na myśli zapobieganie zdarzeniom, to oczywiście są pewne sposoby prewencji. Najlepiej sprawdzają się alarmy, które uaktywnia się po stłuczeniu szyby. Warto też zawsze parkować w miejscach strzeżonych, a jeśli nie ma takiej możliwości, to zostawiać auto w zasięgu wzroku (np. widoczne z okien biura), co pozwoli na w miarę szybką reakcję. Oczywiście nie daje to żadnej gwarancji zabezpieczenia się przed kradzieżą mienia. Dlatego można pomyśleć też o polisie, która złagodzi odczuwalne skutki takiego incydentu.

OC nie pomoże, a co z AC?

OC nie pokrywa kradzieży mienia z pojazdu ani stłuczenia szyby. To zupełnie podstawowe ubezpieczenie. Co jednak z dobrowolnym AC? W standardzie AC również nie obejmuje utraty mienia pozostawionego w aucie ani stłuczonej szyby. „Taka polisa obejmuje elementy wyposażenia auta, które zostały zamontowane w nim fabrycznie, jak radio czy nawigacja, komputer pokładowy etc.” – tłumaczy ekspert z https://klaro.pl. Niektóre bardzo kompleksowe ubezpieczenia AC oferują wypłacenie odszkodowania za skradzione przedmioty pozostawione w środku pojazdu, są one jednak dość drogie.

Dodatkowa polisa na mienie

Zamiast opłacać drogie AC pokrywające wszystkie możliwe scenariusze szkód, można po prostu dokupić dodatkowe ubezpieczenie na mienie. TU oferują polisę, która gwarantuje wypłatę środków w przypadku kradzieży przedmiotów z auta – trzeba jednak dokładnie określić te przedmioty. Koszt takiej polisy plasuje się na poziomie 20% wartości przedmiotów. Warto mieć na uwadzę, że taka polisa często zawiera liczne wyłączenia odpowiedzialności TU zawarte w OWU. Zazwyczaj nie otrzymamy odszkodowania, jeśli:

  • Auto było zaparkowane w miejscu niestrzeżonym,
  • Auto nie posiadało zabezpieczeń ani alarmów,
  • Skradzione przedmioty znajdowały się w widocznym przez szyby pojazdu miejscu,
  • Nie doszło do zgłoszenia kradzieży odpowiednim służbom

Najczęściej trzeba spełnić wszystkie warunki – mieć auto z alarmem, parkować na parkingach strzeżonych, ukrywać przedmioty w pojeździe i od razu zgłosić kradzież policji, żeby TU rozważyło wypłatę środków.

Dodatkowa polisa na szyby

Co z szybami stłuczonymi w trakcie kradzieży? Także można na nie wykupić dodatkową polisę. Takie dobrowolne ubezpieczenie obejmuje szybę tylko przednią albo przednią, boczne i tylną. TU proponują taką polisę w pakiecie z AC. W razie szkody, TU zapewnia wymianę szyby w warsztacie. Bardzo korzystny jest fakt, że skorzystanie z tej polisy nie powoduje utraty zniżek AC, jeśli przedłuży się umowę polisy u tego samego ubezpieczyciela. Polisa na szyby kosztuje średnio od 80 do 180 złotych rocznie, zatem nie jest to duży koszt. Najlepiej poszukać ofert takich ubezpieczeń razem z pakietem AC, poprzez wyszukanie na https://porownywarka-oc-ac.pl, gdzie zebrane są propozycje wszystkich TU.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

&&&&&&

1 2

Najlepszym zabezpieczeniem jest ,,mała szkodliwość czynu...'' kwalifkowana przez organa .Tak jak przy kradzieżach rowerów . 07:46, 20.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

MichałMichał

0 0

Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie w telefonie to prostsze i szybsze w aplikacji Kupdirect z Google Play gdzie skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu 21:39, 20.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%