Zamknij

Bicie, popychanie, groźby... Znasz to? Tu Ci pomogą

06:00, 09.05.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:34, 09.05.2019
Fot. depositphotos.com Fot. depositphotos.com

Przemoc może się objawiać na wiele różnych sposobów - to nie tylko bicie, ale też ciągłe krytykowanie, czy obwinianie za coś, ale także kontrolowanie wydatków. Sprawdź, czy jesteś ofiarą przemocy i dowiedź się, gdzie we Włocławku możesz szukać pomocy. 

Popychanie, szarpanie, ciągnięcie, szturchanie, klepanie, klapsy, ciągnięcie za uszy, włosy, szczypanie, kopanie, bicie ręką, pięścią, uderzenie w twarz - tzw. "policzek", przypalanie papierosem, duszenie. Kto tego doświadczył jest ofiarą przemocy fizycznej

Obrażanie, wyzywanie, osądzanie, ocenianie, krytykowanie, zawstydzanie, straszenie, szantażowanie, grożenie, nieliczenie się z uczuciami, krzyczenie, oskarżanie, obwinianie, oczernianie, czytanie osobistej korespondencji, ujawnianie tajemnic, sekretów, wyśmiewanie opinii, poglądów, przekonań, religii, pochodzenia, narzucanie swojego zdania, poglądów, lekceważenie, ograniczanie kontaktów z innymi ludźmi, wymuszanie posłuszeństwa i podporządkowania - to z kolei objawy przemocy psychicznej. Najczęstszej formy przemocy i trudnej do udowodnienia.

Przemoc seksualna polega na zmuszanie osoby do aktywności seksualnej wbrew jej woli, kontynuowaniu aktywności seksualnej, gdy osoba nie jest w pełni świadoma, bez pytania jej o zgodę lub gdy na skutek zaistniałych warunków obawia się odmówić. Przymus może polegać na bezpośrednim użyciu siły lub emocjonalnym szantażu. Objawy przemocy seksualnej to nie tylko gwałt, ale też obmacywanie, zmuszanie do niechcianych praktyk seksualnych, nieliczenie się z życzeniami partnerki/partnera, komentowanie szczegółów anatomicznych, ocenianie sprawności seksualnej, wyglądu.

Przemoc ekonomiczna wiąże się celowym niszczeniem czyjejś własności, pozbawianiem środków lub stwarzaniem warunków, w których nie są zaspokajane niezbędne dla przeżycia potrzeby. Przykłady? Niszczenie rzeczy, włamanie do zamkniętego osobistego pomieszczenia, kradzież, używanie rzeczy bez pozwolenia, zabieranie pieniędzy, przeglądanie dokumentów, korespondencji, dysponowanie czyjąś własnością, zaciąganie pożyczek "na wspólne konto", sprzedawanie osobistych lub wspólnych rzeczy bez uzgodnienia, zmuszanie do spłacania długów. 

Formą przemocy ekonomicznej jest zaniedbanie, czyli naruszenie obowiązku do opieki ze strony osób bliskich. Nie dawanie środków na utrzymanie, pozbawianie jedzenia, ubrania, schronienia, brak pomocy w chorobie, uniemożliwianie dostępu do miejsc zaspokojenia podstawowych potrzeb: mieszkania, kuchni, łazienki, łóżka - to przykłady przemocy ekonomicznej. 

Jeżeli doznajesz przemocy domowej i mieszkasz we Włocławku:

W sytuacji przemocy każda osoba może i powinna liczyć na specjalistyczną pomoc i interwencję. Jeśli doświadczasz przemocy, możesz poprosić pracownika socjalnego MOPR, funkcjonariusza policji, członka miejskiej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych lub pracownika oświaty lub służby zdrowia o wypełnienie formularza „Niebieska Karta - A” .

Miejsca we Włocławku, gdzie możesz uzyskać pomoc w wychodzeniu z przemocy.

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie we Włocławku ul. Kościuszki 26

 Osiedlowa Sekcja Pomocy Społecznej „Śródmieście” ul. Kilińskiego 1 telefon 54 411 62 60 lub 54 411 71 31
 Osiedlowa Sekcja Pomocy Społecznej „Zazamcze” ul. Wieniecka 42 telefon 54 411 19 60
 Osiedlowa Sekcja Pomocy Społecznej „Wschód” ul. Żytnia 58, telefon 54 412 23 83 lub 54 412 23 84
 Osiedlowa Sekcja Pomocy Społecznej „Południe” ul. Wiejska telefon 54 413 34 60 lub 54 411 62 61 - Michelin 54 411 23 41

UWAGA! NA POMOC SPECJALISTÓW MOGĄ LICZYĆ TAKŻE SPRAWCY PRZEMOCY!

Wkrótce w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie rozpocznie się Program korekcyjno-edukacyjny dla osób pozostających w relacjach nacechowanych przemocą wobec swoich bliskich. Zajęcia będą prowadzone według zasad opracowanych w modelu integrującym podejście społeczno-kulturowe i procedury behawioralno-poznawcze. Spotkania poprowadzą certyfikowani trenerzy, a udział jest bezpłatny.

Do udziału w Programie MOPR zaprasza osoby, które stosują bądź stosowały przemoc wobec bliskich i wyrażą akces uczestnictwa w spotkaniach.

Możliwy jest również udział osób, wobec których sąd warunkowo zawiesił wykonanie kary, zobowiązując je do uczestnictwa w oddziaływaniach korekcyjno-edukacyjnych oraz do osób skazanych za czyny związane ze stosowaniem przemocy w rodzinie.

Kwalifikacji uczestników dokonają trenerzy prowadzący, a spotkania będą obywały się jeden raz w tygodniu w okresie od maja do lipca 2019 r. w formie sesji indywidualnych i grupowych.

Nabór potencjalnych uczestników trwa do dnia 15 maja 2019 r.

Koordynacja działań:

Sekcja Specjalistycznej Pomocy Rodzinie i Interwencji Kryzysowej
Ul. Żytnia 58 (I piętro, pokój 33)
Pani Anna Krysińska – pedagog. telefon (54) 413 50 96 wew. 52.

Sekcja Interwencji Kryzysowej i Wspierania Rodziny MOPR Włocławek ul. Żytnia 58 telefon 54 413 50 96 w.52

Zgłoś się do Sekcji Interwencji Kryzysowej i Wspierania Rodziny (ul. Żytnia 58) gdzie uzyskasz poradę i pomoc w sytuacji kryzysowej.

Zgłoś się do pracownika socjalnego w swoim rejonie, który może skierować Cię do odpowiedniej instytucji udzielającej pomocy osobom doświadczającym przemocy w rodzinie.

Poinformuj o fakcie znęcania się nad Tobą i Twoją rodziną policję lub prokuraturę. Jeżeli doznajesz przemocy i wzywasz policję, poproś policjanta o wypełnienie formularza „Niebieska Karta - A”.

Jeśli sprawca Cię pobił lub gdy zostały pobite Twoje dzieci, zgłoś się do lekarza i poproś o zaświadczenie lekarskie o przyczynach i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy w rodzinie lub skontaktuj się z lekarzem sądowym w celu uzyskania obdukcji.

Jeśli sprawca przemocy nadużywa alkoholu zgłoś ten fakt Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (ul. Kościuszki 12 p.24) lub zwróć się po pomoc do instytucji, które profesjonalnie zajmują się leczeniem uzależnienia.

Możesz również zadzwonić pod bezpłatne numery - Ogólnopolskiego pogotowia dla ofiar przemocy w rodzinie NIEBIESKA LINIA: 800 120 002 (działa całą dobę) lub Kujawsko-Pomorskiej Niebieskiej Linii Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie: 800 154 030 (czynny codziennie od godz. 17 do 21).

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%