Zamknij

Wielkie zmiany w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. "To zupełnie nowy etap uczelni"

14:37, 18.06.2019 B.N. Aktualizacja: 07:57, 19.06.2019
Skomentuj

Jakość, nie ilość - ta dewiza coraz jaśniej przyświecać ma Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej we Włocławku. Pewnym jest już, że od nowego roku akademickiego, w PWSZ otwarty zostanie kierunek prawa, na którym swoją fachową wiedzą dzielić się będą ze studentami wysoce wykwalifikowani praktycy. Od października zmianie ulegnie również statut uczelni. Rektor szkoły podkreśla, że to początek zupełnie nowego etapu w historii PWSZ-u. 

O szykujących się wielkich przemianach, na konferencji prasowej opowiedzieli: rektor dr. Małgorzata Legiędź-Gałuszka oraz prorektor ds. nauczania i studentów, dr. Robert Musiałkiewicz. 

- Po pierwsze, utrzymujemy wszystkie kierunki, które do tej pory były realizowane w naszej uczelni. Jest to 10 kierunków studiów 6-semestralnych pierwszego stopnia i 7-semestralnych w przypadku inżynierskich. Mamy jeden kierunek studiów magisterskich, jest to drugi stopień studiów pielęgniarskich. Ale mamy nowość i jest to dla Włocławka sprawa niezwykłej wagi. Tydzień temu przyszły oficjalne pisma, które przyznają nam uprawnienia do realizacji kierunku prawa -  jednolitych studiów o profilu praktycznym - poinformowała Legiędź-Gałuszka.  

Zgoda ministerstwa pozwoli na prowadzenie studiów przygotowujących do różnorodnych aplikacji w zawodach prawniczych. Założeniem programu przygotowanego przez PWSZ było bardzo dobre przygotowanie praktyczne. 

- Będziemy mieli bardzo dobrą kadrę. Jej trzon stanowić będzie kadra naszej uczelni uzupełniona o praktyków, radców prawnych, adwokatów, również sędziów. Być może będziemy się wspomagali kolegami i koleżankami z uniwersytetu Mikołaja Kopernika, czy z Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego - zapewniał Robert Musiałkiewicz. 

Prorektor podkreślał, że kierunek prawa stanowić ma studia elitarne, nie masowe. Dotyczyć ma to też pozostałych kierunków. 

- Mamy określony limit. Na każdy z kierunków w przyszłym roku będziemy rekrutować maksymalnie 75 osób. Apelujemy do wszystkich kandydatów, żeby składali aplikacje w jak najszybszych terminach. Oficjalnie rekrutacja rusza od 24 czerwca, zaś zamknięta zostanie 18 lipca. Następnie będą prowadzone rekrutacje uzupełniające. 

Dr Małgorzata Legiędź-Gałuszka wyjaśniała, iż takie podejście to efekt nowych przepisów, w wyniku których uczelnia rozliczana jest z jakości kształcenia, a nie ilości osób studiujących.

- Minął czas, że im więcej studentów, tym więcej pieniędzy dla uczelni. Zmieniło się choćby to, że nie dostajemy już dotacji, tylko subwencje. Zgodnie z obecnymi wymogami, musimy zmienić gro wewnętrznych przepisów. Niemal ukończyliśmy już prace nad nowym statutem. To zupełnie nowy etap dla naszej uczelni - skonstatowała rektor PWSZ. 

Wszelkie nowe regulacje będą obowiązywać od 1 października. 

 

(B.N.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(7)

geniuszgeniusz

4 14

wylęgarnia geniuszy ,to dopiero będzie rozchwy com naszych absolwentów 16:21, 18.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

sbjpsbjp

19 2

halo państwo dziennikarze, tytuły takie jak magister (mgr), czy doktor (dr) piszemy bez kropki po skrócie ;/ 16:23, 18.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ktosssssktosssss

15 7

"dr."

I wszystko jasne. Dziennikarze po PWSZ? 16:44, 18.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

qwertyqwerty

11 6

Wreszcie mamy prawo we Włocławku... Może to miasto podniesie się z kolan... 17:00, 18.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

4 0

A gdzie teraz wykłada moja faworyta, Pani Dr Beata Płaczkiewicz? 17:48, 18.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kadra skąd?kadra skąd?

4 3

Mieszkańcy Torunia Prawo studiują wszędzie tylko nie w Toruniu. 18:58, 18.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

????????????

2 3

Czy tu chodzi o ,,uniwersytet robotniczy'' dla miejscowych politykierów ? 20:24, 18.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%