II Kujawski Maraton Rowerowy im. Kazimierza Wielkiego za nami. Znamy nazwiska najlepszych kolarzy!

10:42, 25.06.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:02, 26.06.2019
Skomentuj Fot. Nadesłane Fot. Nadesłane

W minioną sobotę, w Kowalu odbyła się II edycja Kujawskiego Maratonu im. Kazimierza Wielkiego. Na starcie wszystkich wyścigów zameldowało się łącznie 168 zawodników, którzy rywalizowali ze sobą na trzech dystansach. Organizatorem zawodów było Włocławskie Towarzystwo Rowerowe Lumac Like  Bike WTR oraz burmistrz Kowala działający we współpracy z jednostkami organizacyjnymi: starostwem powiatowym, gminą Kowal i gminą Baruchowo.

W ubiegłym roku kujawski wyścig zgromadził na starcie 94 kolarzy z całego kraju, którzy rywalizowali ze sobą na trasie na dwóch dystansach (60 i 120 kilometrów). Tym razem, biuro zawodów zlokalizowano w Centrum Społeczno-Kulturalnym. Na dystansie MINI o zwycięstwo walczyło łącznie 102 kolarzy. Organizatorzy rozlosowali 10 grup startowych liczących po 12 zawodników.

W kategorii 30-39 zwyciężyła Magdalena Klasa-Lewandowska z klubu ATOS RACING TEAM z Torunia uzyskując czas 02:02:06,88. Na dalszym miejscach rywalizację zakończyły Izabela Bielicka z Dynama Sierpc i Anna Dwojaczna-Chrapkowska z Włocławek Thriathlon Team. Wśród kobiet z kategorii 40-49 triumfowała Agnieszka Żyro z Anwil Team. Za nią uplasowała się Bogusława Dreszczyk z Poznania. Panie rywalizowały również w kategorii 60+. Wygrała tam Barbara Walczak z LKK Leszno. Na drugim miejscu dojechała Irena Łańcucka ze Strońskiej Grupy Rowerowej z Wrocławia, a na najniższym stopniu podium stanęła tym razem Barbara Soborska z Team Swimm z Włocławka.

Wśród męskiej części zawodników w kategorii 16-17 zwyciężył Oskar Sasak z Włocławka. Za nim dojechali Bartosz Ryniec z klubu Lumac Like Bike WTR Włocławek i Kamil Dzierżawski z ZPS Kłodawa. W kategorii 18-29 wygrał Maciek Mirecki z Lumak Like Bike WTR Włocławek, osiągając przy okazji średnią prędkość blisko 40 km/h. Na drugim miejscu zawody zakończył Adrian Sosnowski z ZSP Kłodawa, a na trzecim Łukasz Olszewski z Kłecko Cycling Team. Rywalizacja odbywała się również w kategorii wiekowej 30-39. Zwyciężył tam Paweł Seifert (Płocki Klub Sportowy) przez Piotrem Piaseckim z Jubilermonika.pl z Włocławka i Przemysławem Behnke z Płockiego Klubu Sportowego. Wśród zawodników kat. 40-49 triumfował z kolei Wojciech Jabłoński z Lumac Like Bike WTR Włocławek. Za nim, linię mety przekroczyli Dariusz Waszkiewicz z klubu Szosa-Kujawy i Maciej Rudziński z Kowala. Mężczyźni rywalizowali w jeszcze dwóch kategoriach. Wśród zawodników 50-59 najlepszy okazał się Wojciech Sierakowski z Włocławka przed Stanisławem Pawłowskim (Lumac Like Bike WTR Włocławek) i Andrzejem Żurawikiem z klubu KTK Image Cycling Team z Golina. W ostatnim wyścigu (60+) najlepszy był Włodzimierz Czyżniewski z TTC Toruń. Dalsze miejsca zajęli Marek Wiliński z Wil-Mar z Włocławka i Czesław Seraszek z AGK Koźmin Wielkopolski.

Na dystansie MEGA liczącym 128 km łącznie wystartowało 29 kolarzy.Pojawiły się tam 3 grupy liczące po 10 zawodników. Wśród kobiet w pierwszej kategorii wiekowej triumfowała Izabela Tamiłowska z Torunia. Z grona zawodniczek kat 40-49 najlepsza okazała się Izabela Włosek z Dąbrowy Górniczej, która przekroczyła linie mety przed Renatą Bętlewską ze Słupska i Ewą Szmechitg-Gauden z klubu Podgórz Toruń.

Wśród mężczyzn w kategorii 18-29 zwyciężył Adam Byliński z Płocka przed Dawidem Machałą ze Żnina. W kat. 30-39 triumfował Robert Pasternak (Lumac Like Bike WTR Włocławek) przed Arkadiuszem Zarychtą (FTI Racing Team Mogilno) i Wojciechem Grzywińskim z Torunia. W kolejnej grupie wiekowej wygrał Dariusz Malinowski z Gatta Bike-RS ze Zduńskiej Woli, który pokonał Cezarego Urzyczyna i Pawła Sekulskiego z Dynama Sierpc. W kategorii 50-59 zwyciężył z kolei Henryk Bętlewski ze Słupska, który przekroczył linię mety szybciej od Sławomira Lewandowskiego z Brześcia Kujawskiego i Tomasza Kotlewskiego reprezentującego zespół Lumaca. Wśród najstarszych zawodników najlepszy okazał się Krzysztof Lasota z TTC Toruń, który nie dał szans Krzystofowi Łańcuckiemu ze Strońskiej Grupy Rowerowej i Jerzym Bartczakiem z TTC Toruń.

W tym roku organizator do planu wyścigów wprowadził również dystans rodzinny, który liczył ok. 11 km. Do udziału zgłosiło się tam 13 rodzin. Łącznie na starcie pojawiło się 37 uczestników. Po ukończeniu tego dystansu wszystkie dzieci zostały nagrodzone dyplomem oraz drobnymi upominkami.

Nagrodę główną w wyścigu, którą był rower ufundowany przez sklep LIKE BIKE wylosował Andrzej Desselberger z klubu WTT z Włocławka. Sponsorami II Kujawskiego Maratonu im. Kazimierza Wielkiego byli: Anwil SA, Lumac, Like Bike, Auto Styl Ford, Selenka Wieniec Zdrój, Bakalland, EUCO, Domex Kowal, Lech Jabłoński MB, Sage, Sklep spożywczy Danuta Dmitrzak oraz Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wanda Murzyńska. Patronat honorowy nad imprezą objęło z kolei Starostwo Powiatowe, miasto Kowal, gmina Kowal oraz gmina Baruchowo.

W ubiegłym roku na dystansie 120 km w swej kategorii wiekowej zwyciężył Cezary Kwiatkowski z Kowala, osiągając średnią 35 km/h. Drugi w swej kategorii na mecie pojawił się Wojciech Jabłoński z Lubrańca - również członek klubu WTR. Na dystansie 60 km kategorie wygrali: Eugeniusz Ulanowski, Piotr Okruciński, Maciej Mirecki, który wygrał również klasyfikację open ze średnią 38 km/h, Kacper Okruciński był drugi w swej kategorii. Wśród kobiet sukcesy odniosły Grażyna Sławinowska (1 miejsce w kat.), Grażyna Buzanowska (1 miejsce w kat.), Strucińska Wioletta (2 miejsce w kat.) oraz Ewa Paćko (3 miejsce w kat.).