Zamknij

Aparat fotograficzny ? jak wybrać, ile kosztuje?

14:20, 05.07.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:26, 05.07.2019
Skomentuj

Coraz więcej smartfonów wyposażonych jest w wysokiej jakości aparaty. Pomimo to typowe aparaty fotograficzne nadal cieszą się dużym zainteresowaniem, nie tylko wśród profesjonalistów. Ich przewagą jest m.in. bardziej wytrzymała bateria niż w przypadku smartfonów. Jaki aparat fotograficzny wybrać? Z jakim kosztem się liczyć?

Rodzaje aparatów fotograficznych

W sklepach dostępnych jest kilka rodzajów aparatów fotograficznych. Najczęściej można spotkać się z aparatami kompaktowymi, bezlusterkowymi oraz lustrzankami. Każdy z tych modeli ma swoje zalety i wady.

Przeczytaj artykuł: Jaki aparat fotograficzny kupić na początek?

Aparat kompaktowy

Aparat kompaktowy to niewielkich rozmiarów urządzenie. Można mieć go zawsze przy sobie bez obaw o dużą wagę. Tego typu modele są proste w obsłudze, zazwyczaj wyróżnia je stylowy design oraz atrakcyjna cena. Niektóre aparaty kompaktowe są pyłoszczelne i wodoszczelne. Ich wadą jest to, że nie oferują zaawansowanych ustawień, mają niewielkie matryce oraz mniejszą precyzję wykonywania zdjęć. Większość aparatów kontaktowych nie ma wymiennej optyki, a ich autofocus jest wolniejszy niż w przypadku innych aparatów. Cena podstawowego „kompaktu” to około 1000 – 2000 złotych.

Aparat bezlusterkowy

Aparaty bezlusterkowe mają niewielkie gabaryty, mogą być wykorzystywane do robienia zdjęć i nagrywania filmów, a także oferują szybkie wyostrzanie fotografowanych elementów. Dają większe możliwości w zakresie zmiany ustawień. Ich zaletą jest możliwość wymiany obiektywów. Wśród wad wymienia się nieco wolniejszy autofocus i krótszy czas pracy baterii niż w lustrzankach oraz brak wizjera. Cena podstawowego aparatu bezlusterkowego to około 5000 – 6000 złotych.

Aparat lustrzanka

Lustrzanka oferuje możliwość wymiany obiektywów, najczęściej wyposażona jest w wysokiej jakości matrycę oraz zaawansowaną optykę. Użytkownik może również skorzystać z licznych dostępnych akcesoriów dodatkowych, np. statywów, lamp itp. Tego typu modele aparatów umożliwiają zapis plików w formacie RAW, a zastosowane technologie ułatwiają wykonywanie zdjęć w trudnych warunkach. Aparat lustrzanka wymaga regularnego czyszczenia matrycy z kurzu. Jest większy i mniej poręczny niż „kompakt”. Aby w pełni korzystać z funkcjonalności lustrzanki, konieczne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy. Cena podstawowej lustrzanki to około 2000 – 3500 złotych.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru aparatu?

Bez względu na to, jaki rodzaj aparatu chcielibyśmy kupić, konieczne jest zawrócenie uwagi na kilka podstawowych elementów występujących w praktycznie każdym modelu. Są to:

  • matryca – 10 – 15 megapikseli to odpowiednia wartość do okazjonalnego wykonywania zdjęć; osoby chcące poważnie zająć się fotografią, powinny wybrać wyższą rozdzielczość
  • stabilizacja obrazu – zdjęcia są wyraźniejsze, pozbawione szumów i drżeń
  • waga i poręczność – aparat nie może wyślizgiwać się z dłoni
  • przyciski – dobrze, gdy przyciski i pokrętła są umiejscowione w taki sposób, że zapewniają intuicyjny dostęp do nich
  • szybkość migawki – im szybsza, tym fotografie bardziej dynamiczne
  • liczba klatek na sekundę – im więcej, tym lepiej
  • format zapisu zdjęć – najlepszy do profesjonalnej obróbki jest format RAW
  • szybkość uruchamiania aparatu – im szybciej się włącza, tym lepiej
  • przysłona – im niższa wartość, tym lepiej – przesłona odpowiada m.in. za wykonanie wysokiej jakości zdjęć w słabych warunkach oświetleniowych
  • ogniskowa obiektywu – pożądana minimalna wartość to 24 mm
  • zoom cyfrowy – do przybliżania i wycinania fragmentów zdjęć
  • zoom optyczny – do wykonywania zdjęć w przybliżeniu, co najmniej 10x
  • lampa błyskowa – niektóre modele mają wbudowaną, inne wymagają dokupienia zewnętrznej
  • nagrywanie wideo – jeżeli zależy nam nie tylko na zdjęciach, ale również i na filmach
  • moduły bezprzewodowe – Wi-Fi, Bluetooth lub NFC – ułatwiają szybkie przesyłanie zdjęć na inne urządzenie
  • zasilanie – najlepiej, aby był to wymienny akumulator; tradycyjne baterie nie są tak wydajne
  • geolokalizacja – czyli wbudowany moduł GPS, ułatwiający odtworzenie lokalizacji wykonania zdjęcia
  • zakres ISO – ten element ma szczególne znaczenie w przypadku wyboru aparatu kompaktowego

Jak można sfinansować zakup aparatu fotograficznego?

Jednym ze sposobów na sfinansowanie zakupu aparatu fotograficznego jest zaciągnięcie pożyczki oferowanej przez firmę pozabankową. Interesującym rozwiązaniem jest to proponowane przez Dziesiątka Finanse. Jeżeli zdecydujemy się na pożyczkę w tej firmie nie musimy nawet iść do ich placówki, wystarczy, że zadzwonimy na numer 669 555 111, a ich przedstawiciel dostarczy pieniądze prosto do naszego domu w dogodnym dla nas terminie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%