Zamknij

Kurs żeglarski - a po co mi to? Wywiad z instruktorem żeglarstwa Mateuszem Więcławem.

00:00, 23.08.2019 artykuł sponsorowany
Skomentuj

Wybierając się ze znajomymi “na żagle” nietrudno zarazić się pasją do tego sportu. Pierwsze spotkanie z łódką czy też jachtem to z reguły ogromna ekscytacja. Relaks związany ze spędzaniem czasu na wodzie, a także piękne widoki, jakie rozpościerają się z pokładu jachtu sprawiają, że wiele osób również marzy o tym, by w jakiś sposób nauczyć się żeglować. A co ważne, jest to umiejętność, którą zdobyć może praktycznie każdy. Tak tak - aby udać się na kurs żeglarski, przygotowujący do egzaminu na patent, nie musisz wcale mieć lat doświadczenia w pływaniu na różnych jednostkach! Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać patent żeglarski? O tym rozmawiamy z Mateuszem Więcławem - instruktorem żeglarstwa.

Gdyby ktoś Cię zapytał - “Po co mi kurs żeglarski?”, to co byś odpowiedział?

Trudne pytanie, bo dla mnie żeglarstwo jest pasją, którą zaraziłem się już w wieku 6 lat i uzyskanie wszystkich uprawnień było dla mnie naturalne. No, ale spróbujmy. Patent żeglarski zupełnie zmienia życie. Teraz Twoje wakacje nie będą już nudnym leżeniem na plaży. Wystarczy, że wypożyczysz jacht i śmiało możesz żeglować dokąd tylko oczy poniosą.

Zamiast podróżować samochodem po zatłoczonych trasach dookoła kurortów, przepłyniesz między nimi po wodzie. To idealny sposób na relaks - nie stresujesz się korkami czy brakiem miejsc do parkowania. Zamiast tego, wypoczywasz i podziwiasz piękne widoki. Czy może być coś lepszego?

Dla kogo są kursy żeglarskie?

Dla wszystkich. Naprawdę. Zacząć można w praktycznie dowolnym wieku, a do otrzymania patentu żeglarskiego wystarczy mieć skończone 14 lat. Nie jest wymagane żadne poprzednie doświadczenie w pływaniu na jachtach czy innych jednostkach. Oczywiście, to w dużym stopniu pomaga w opanowaniu podstawowych manewrów czy różnego rodzaju informacji teoretycznych, które prezentowane są w trakcie kursu żeglarskiego.
 

?

Fot. SztormGrupa.pl

Jakie są stopnie żeglarskie?

Najbardziej podstawowym jest oczywiście patent żeglarza jachtowego. Ten możesz zdobyć nie posiadając żadnego doświadczenia. Wystarczy, że zdasz egzamin praktyczny i teoretyczny. A przy okazji, możesz też zdać egzamin na sternika motorowodnego - pozwoli to na pływanie jachtami motorowymi. Często takie szkolenia są łączone. 

Następny w kolejce jest jachtowy sternik morski. Aby zdawać taki egzamin musisz mieć jednak co najmniej 18 lat oraz doświadczenie w postaci dwóch rejsów na co najmniej 200 godzin żeglugi. A ostatnim stopniem jest kapitan.

Jak długo trwa kurs żeglarski?

To zależy. Wiele osób bierze udział w szkoleniu na patent żeglarski podczas wakacji. To właśnie wtedy mają czas na intensywne, dwutygodniowe szkolenie. W tej formule, zarówno wykłady teoretyczne, jak również ćwiczenia praktyczne odbywają się codziennie, od poniedziałku do piątku. Jeżeli jednak taki harmonogram jest zbyt intensywny, zawsze można wybrać inny kurs.

Tak naprawdę, kurs żeglarski można ukończyć w pięć weekendów. Celowo mówię tu o weekendach, ponieważ spotkania odbywają się właśnie w sobotę i niedzielę, co dla zabieganych osób, które nie mogą sobie pozwolić na dwutygodniowy urlop, może być ciekawą alternatywą.

A gdzie odbywają się szkolenia żeglarskie?

Tu mam kolejną, dobrą wiadomość. Nie trzeba nawet wyjeżdżać zbyt daleko od Warszawy, aby rozpocząć kurs żeglarski. Mamy przecież Zalew Zegrzyński, na którym organizowane są tego typu szkolenia. To tam można od razu też zdawać egzamin na patent żeglarski.

Sprawdź ofertę kursu żeglarskiego weekendowego: https://sztormgrupa.pl/index.php/kursy/zeglarskie/zeglarz-jachtowy-weekendowy/

Jeżeli ktoś chciałby połączyć naukę żeglowania z wakacjami w jakimś ciekawym miejscu, to rozwiązaniem może być kurs żeglarza jachtowego i sternika motorowodnego na Mazurach. Wielkie Jeziora Mazurskie to miejsce, gdzie żeglarstwo można po prostu pokochać. Jako Sztorm Grupa organizujemy również intensywne szkolenia zagranicą - na przykład, na patent jachtowego sternika morskiego w Chorwacji.

Skoro już wspominasz o uprawnieniach - co one konkretnie dają? 

Patent żeglarski pozwala na kierowanie jednostkami żaglowymi, które mają powyżej 7,5 metra. W przypadku jachtów motorowych, bierze się pod uwagę moc silnika - patent pozwala na pływanie jednostkami, które mają moc powyżej 13,60 koni mechanicznych. 

Gdzie można pływać, posiadając patent?

Jeżeli chodzi o wody śródlądowe to nie ma tu ograniczeń. A w przypadku wód morskich, możesz poruszać się jachtami o długości nie większej niż 12 metrów, wyłącznie po strefie do 2 mil morskich od brzegu i tylko w porze dziennej. Może i mało, ale na początek naprawdę wystarczy! Pływanie to i tak mnóstwo frajdy.

Co ważne, wydane w Polsce uprawnienia uznawane są na całym świecie. Czyli - jeżeli otrzymasz patent żeglarski to bez problemu możesz na jego podstawie pływać nie tylko na Bałtyku czy Mazurach, ale także w Grecji, Chorwacji, Hiszpanii czy gdzie tam tylko pojedziesz na wakacje!

Jak wygląda kurs żeglarski?

Jest to seria wykładów teoretycznych, połączonych z praktyczną nauką żeglowania. Szkolenia są tak opracowane, by wyposażyć początkującego żeglarza w wiedzę i umiejętności pozwalające na bezproblemowe pływanie w przyszłości. 
Wykłady teoretyczne obejmują praktycznie wszystkie zagadnienia niezbędne w trakcie samodzielnej żeglugi. Uczestnicy kursu poznają podstawy ratownictwa wodnego, meteorologii, locji, a nawet prawa obowiązującego na wodach. Słowem - rzeczy, które każdy, kto ma patent żeglarski, wiedzieć powinien. 

Szkolenie praktyczne to z kolei nauka podstawowych manewrów jachtem. Kończąc taki kurs uczestnicy wiedzą, jak manewrować jachtem zarówno na otwartych akwenach, jak i w porcie. Ćwiczymy najbardziej podstawowe czynności - od wpływania do kei, przez manewry w rodzaju człowiek za burtą czy zacieśnianie cyrkulacji. Te nazwy mogą trochę przerażać, ale gwarantuję, że po kursie nie będą już tak tajemniczo brzmiały.

Sprawdź więcej informacji: https://sztormgrupa.pl/index.php/kursy/zeglarskie/

No właśnie - jakie szkolenie żeglarskie jest najlepsze?

Zanim wybierzesz konkretną ofertę koniecznie upewnij się, czy podmiot organizujący dane szkolenia jest też instytucją przeprowadzającą egzaminy na patent żeglarski. Jeżeli tak - to świetnie! Gwarantuje to bowiem, że cały kurs skupiony będzie na zagadnieniach niezbędnych do zaliczenia egzaminu. Poza tym, udając się na takie szkolenie oszczędzisz sobie mnóstwo czasu i stresu. Sam egzamin zdajesz na tym samym akwenie, na którym odbywało się szkolenie. Ba, na tym samym sprzęcie!

Warto również sprawdzić, czy dana szkoła żeglarstwa posiada (lub posiadała) licencję Polskiego Związku Żeglarskiego. To naprawdę elitarna licencja, którą posiada najwyżej kilka podmiotów w kraju. A jej posiadanie świadczy o tym, że nauka prowadzona przez dany podmiot spełnia najwyższe standardy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%