Zamknij

Urlop w Zakopanem - sprawdzamy czy warto?

09:05, 26.08.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:08, 26.08.2019

Zakopane znajdujące się u podnóża Tatr to jedno z najpiękniej położonych miejsc w naszym kraju. W miesiącach letnich jest idealną bazą wypadową na górskie wędrówki. Natomiast pod koniec roku staje się zimową stolicą Polski. Miasto to zawdzięcza swoją popularność również dzięki łatwym połączeniom z każdego zakątka naszego kraju. Do dyspozycji mamy zarówno autobus jak i pociąg, który zabierze nas z Włocławka do Zakopanego w zaledwie 8 godzin. 

Czy warto odwiedzić Zakopane?

Zdecydowanie tak! Jest ono cenione za wspaniały górski klimat i zapierające dech w piersiach widoki. Miłośnicy folkloru będą zachwyceni obserwując cudowne domki utrzymane w górskim stylu. Nie sposób nie wspomnieć też o wyśmienitym lokalnym jedzeniu, które koniecznie trzeba spróbować. Co więcej, żeby odwiedzić Zakopane nie musicie wydawać fortuny — z łatwością znajdziecie tu noclegi, pamiątki oraz restaurację w przystępnych cenach.

Co warto zwiedzić w Zakopanem zimą?

Zakopane zimą może pochwalić się magiczną atmosferą — piękne przyozdobione ulice, żywy ogień płonący w restauracjach, iskrzący się śnieg w świetle lamp.

W okolicach Zakopanego znajdziecie liczne stoki narciarskie — odpowiednie zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów. Polecanym stokiem jest ten znajdujący się na Kasprowym Wierchu. Jest to możliwe najwyższe miejsce na narty dostępne w Polsce, co jest źródłem niemałych emocji. Zachwycają się nim zarówno narciarze, jak i snowboardziści. Doskonałym miejscem na naukę dla osób początkujących jest też Nosal, gdzie znajdziecie szkołę narciarską oraz dwie łagodne trasy. W okolicach 15 kilometrów od centrum miasta znajduje się wiele innych chętnie wybieranych ośrodków narciarskich. Na Podhalu dostępnych jest też kilka lodowisk, a niektóre znajdują się w towarzystwie wyciągów narciarskich, dzięki czemu nawet podczas wyjazdu z całą rodziną każdy znajdzie coś dla siebie.

Po zimowych szaleństwach na śniegu z pewnością zachwycą was gorące termy, których w Zakopanem nie brakuje. Zadbają one o pozytywne samopoczucie podczas urlopu oraz złagodzą wszelkie objawy stresów. Największy kompleks basenów termalnych w okolicach Zakopanego znajdziecie na Bukowinie Tatrzańskiej. Składa się on, aż z 20 basenów. Znajdują się tu też atrakcje dla najmłodszych — małe baseny wraz z zjeżdżalniami i innymi atrakcjami wodnymi. Dla dorosłych natomiast przeznaczona jest strefa Spa & Wellness oraz liczne sauny.

Jak zima to oczywiście przejażdżki saniami! Kulig w mroźny i słoneczny zimowy dzień to gwarancja niezapomnianych wspomnień. A jeżeli zakończy się on ogniskiem z pieczonymi kiełbaskami oraz grzańcem to będzie przeżyciem, który na długo zostanie nam w pamięci. Oferta kuligów w Zakopanem jest naprawdę bogata - kulig noworoczny, sylwestrowy czy bożonarodzeniowy. Zamiast ogniska wybrać możecie biesiadę w góralskim szałasie, gdzie wieczór umili wam akompaniament góralskiej kapeli. Miłośnicy końskich zaprzęgów z pewnością pokochają kumoterki, czyli imprezę gdzie obserwować można konne zaprzęgi, które biorą udział w pełnym emocji wyścigu.

Noclegi w Zakopanem blisko wyciągu narciarskiego

Zakopane latem — doskonały czas na urlop

Zakopane latem przyciąga szczególnie miłośników naturalnej przyrody oraz górskich wycieczek. Możliwości aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu jest mnóstwo — zdobywanie szczytów, wycieczki rowerowe, spacery łatwiejszymi szlakami czy spływy tratwami lub kajakami. Krótszą trasą dla początkujących, która oferuje przepiękne widoki oraz możliwość poczucia się jak w wysokich górach to droga na Morskie Oko. Dla osób z dziećmi oraz o słabszej kondycji polecana jest natomiast Droga pod Reglami. Oferuje piękne widoki — obserwować tu możecie pasmo Gubałówki, Butorowy Wierch oraz wyższe partie Kościeliska.

Amatorzy folkloru też znajdą coś dla siebie. Krzeptówki to dzielnica Zakopanego, gdzie dominuje ludowa zabudowa oraz jednocześnie jedna z najstarszych ulic. Znajdziecie tu słynne Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, które było miejscem kultu już od 1961 roku oraz Chatę Sabały. Mieści się w niej małe muzeum oraz eksponaty należące do Jana Krzeptowskiego, czyli Sabały. Jest to przykład najstarszego góralskiego budownictwa. Bardziej znaną ulicą, która też może pochwalić się niezwykłą historią jest ulica Kościeliska. Wybudowano tu pierwszy cmentarz, karczmę, kościół oraz hotel.

Miłośnicy zwierząt przeżyją w Zakopanem niesamowite chwile. To tu znajduje się Myszogród — niesamowity miniaturowy świat, gdzie żyje ponad 1000 myszy. Godzinami można obserwować zza dużych tafli szkła jak myszki żyją w pełni umeblowanych domkach oraz miastach z kinem, barami czy restauracjami. Mali przyjaciele jeżdżą pociągiem albo nawet latają w UFO. W Zakopanem znajduje się też największa papugarnia w województwie. Piękne ptaki można nie tylko podziwiać, ale też głaskać, karmić i robić sobie z nimi zdjęcia.

Jakie noclegi w Zakopanem wybrać?

Gdzie spać w Zakopanem, aby pobyt w tym pięknym miejscu był jeszcze bardziej wyjątkowy? Doskonałą opcją jest wypoczynek w typowo góralskiej chacie jednak z nutką nowoczesności, która przyczyni się do komfortu. Takich klimatycznych noclegów w Zakopanem nie brakuje. Nocleg w takim urokliwym miejscu w otoczeniu tatr jest niezwykle kameralny i spokojny. W pobliżu nie brakuje bacówek, gdzie znajdziecie prawdziwe góralskie oscypki. Widok z okna lub balkonu sprzyja relaksowi — las, ośnieżone szczyty, owce. Latem natomiast miejsca takie oferują place zabaw dla pociech oraz wypożyczalnie rowerów. Co więcej, regionalne przysmaki serwowane w przytulnej restauracji oraz atrakcje takie jak sauna fińska, zamienią czas pobytu w doskonałe wakacje.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%