Zamknij

Problem smogu - skąd się bierze i jak mu przeciwdziałać?

00:00, 25.12.2019 artykuł sponsorowany
Skomentuj

Smog, to najogólniej rzecz ujmując zanieczyszczenie powietrza. Zanieczyszczenie to powstaje na skutek połączenia mgły, wraz z dymem i spalinami. Smog w postaci cząsteczek pyłu zalega w dolinach albo unosi się nad miastami, znacznie obniżając poziom życia ludzi. Skąd się bierze? Jak bardzo jest niebezpieczny? Co zrobić, aby się go pozbyć lub przynajmniej zredukować poziom zanieczyszczenia?

Spalanie i transport

Jednym z głównych źródeł zanieczyszczeń wchodzących w skład smogu są spaliny powstające podczas użytkowania samochodów i motocykli. Podczas spalania benzyny do atmosfery uwalniane są szkodliwe gazy, mające ogromne znaczenie dla powstawaniu smogu. Oprócz nieprzemyślanych rozwiązań transportowych oraz ogromnej liczby samochodów przemierzających codziennie polskie drogi, dużym problemem jest również przemysł. Spalanie węgla w fabrykach nie sprzyja utrzymaniu wysokiej jakości powietrza. Warto mieć świadomość, że przy braku wiatru oraz dużej wilgotności, zjawisko smogu znacznie się nasila, szkodząc ludziom oraz obniżając komfort życia.

Rosnąca świadomość dotycząca zanieczyszczenia powietrza

Na szczęście coraz więcej osób zwraca dziś uwagę na problem, jakim jest smog. W szkołach i przedszkolach organizowane są specjalne warsztaty, które zwiększają świadomość najmłodszych. Dzięki temu dzieci od najmłodszych lat wyrabiają sobie dobre nawyki i zyskują wiedzę, która pozwala im lepiej dbać o swoje najbliższe otoczenie, a w konsekwencji przyczyniać się do poprawiania ogólnej sytuacji panującej w Polsce.

Nie ignorujmy problemu smogu, udając, że nas on nie dotyczy. Dotyczy, dużo bardziej niż nam się wydaje. Długotrwały kontakt z zanieczyszczonym powietrzem może powodować m.in. bóle głowy, duszności, problemy z koncentracją, nadpobudliwość, rozdrażnienie, kaszel. Dlatego, starajmy się walczyć z tym niekorzystnym zjawiskiem na tyle, na ile możemy.

Bądź na bieżąco

Stopień natężenia smogu w dużej mierze zależy od warunków atmosferycznych. Warto na bieżąco śledzić poziom zanieczyszczenia powietrza. Aplikacja airly, dostępna na urządzenia z systemem Android oraz iOS, pokazuje aktualną jakość powietrza w ponad 2000 lokalizacjach, na terenie całej Polski. Aplikacja korzysta ze specjalnych czujników, które na bieżąco dokonują pomiarów jakości powietrza. Dzięki Airly mamy dostęp do prognoz stanu powietrza. Posiadając wiarygodne prognozy, jesteśmy w stanie świadomie wybierać, kiedy wyjść na zewnąrz, a kiedy lepiej pozostać w domu. Informacje o jakości powietrza, którym oddychamy, pomogą nam zadbać o nasze zdrowie.

Działanie aplikacji opiera się na systematycznym analizowaniu informacji pochodzących z czujników jakości powietrza. Dzięki temu, że czujniki te znajdują się w wielu lokalizacjach, Airly jest w stanie zlokalizować, w jakich miejscach problem smogu jest szczególnie uciążliwy. Zdobycie tego typu informacji implikuje znalezienie przyczyny takiego stanu rzeczy. Następnie, dzięki odpowiednim działaniom, można wyeliminować źródło zanieczyszczeń np. poprzez wymianę piecy, instalację filtrów, czy też wprowadzenie zmian w rozwiązaniach dotyczących transportu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%