Zamknij

Jak wygląda termometr laboratoryjny i gdzie go kupić?

00:00, 10.02.2020 artykuł sponsorowany
Skomentuj

Termometry laboratoryjne służą do pomiaru temperatur lub ich zmian z dużą dokładnością. Są wykonane z metalu lub szkła i wzmocnione poprzez odpuszczanie termiczne lub hartowanie. Sposób działania termometru laboratoryjnego zależy od jego typu.

Powszechnie dostępnych jest kilka rodzajów termometrów laboratoryjnych, w tym: termometr typu płyn w szkle, pasek bimetaliczny, termometr elektryczny oraz na podczerwień (pełną ofertę sprawdzisz np. na DanLab.pl). Termometry „ciecz w szkle” wykonane są z uszczelnionego szkła i zawierają płyn, zwykle jest to  rtęć lub czerwony alkohol , którego objętość zmienia się w zależności od jego temperatury. Ciecz rozszerza się wraz ze wzrostem temperatury, podnosząc się w rurce i wskazując temperaturę. Obecnie ze względu na toksyczność rtęci termometry te wycofywane są z obrotu.

Bimetaliczne termometry taśmowe wykorzystują dwa różne metale, które są ze sobą połączone i rozszerzają się w różnym tempie podczas rozgrzewania. Ponieważ dwa metale rozszerzają się na różne długości, bimetaliczny pasek jest zmuszany do zginania się lub zwijania w stronę boku o niższym współczynniku rozszerzalności cieplnej. Ruch paska służy do odchylenia wskaźnika nad skalibrowaną skalą, która następnie wskazuje użytkownikowi temperaturę. Często długie bimetaliczne paski są nawijane na cewkę i używane z tarczą. Są to urządzenia stosunkowo tanie i łatwe w instalacji i obsłudze, natomiast nie są tak dokładne jak laboratoryjne termometry szklane. 

Laboratoryjne termometry elektryczne wykorzystują zmiany rezystencji elektrycznej i przekształcają ją na zmiany temperatury. Z kolei termometry na podczerwień to bezdotykowe urządzenia przetwarzające energię podczerwieni ( IR) na sygnał elektryczny, który wyświetlany jest w danych jednostkach temperatury. Termometry laboratoryjne dodatkowo mogą być wyposażone w opcję lupy, która ułatwia użytkownikom odczyt temperatury w bardziej szczegółowych skalach. Niektóre termometry do odczytu wymagają całkowitego lub częściowego zanurzenia.

Termometry laboratoryjne wykorzystywane są do badań i zastosowań naukowych, do monitorowania eksperymentów, utrzymywania sterylnego środowiska pracy, kalibrowania innych instrumentów laboratoryjnych oraz materiałów testowych. Są to sytuacje wymagające ściśle kontrolowanego środowiska, dlatego też takie termometry powinny przejść wstępne badania pod kątem jednorodności podziałki, braku wilgoci oraz pęcherzyków gazu i pęknięć. Ponadto termometry laboratoryjne powinny być skalibrowane i posiadać niezbędne wymagania testowe do pracy laboratoryjnej. Jest to specjalistyczny sprzęt laboratoryjny, który ze względu na bezpieczeństwo powinien być zakupiony w sklepach medycznych oraz zaufanych punktach sprzedaży sprzętu laboratoryjnego.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%