Zamknij

Dwa tygodnie na aplikację ratującą życie w czasie pandemii

14:23, 26.05.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:23, 26.05.2020

Czy innowacja w dwa tygodnie jest możliwa? Jak najbardziej! Grace Lake Partners (GLP) to firma z Nigerii, która pierwsza wpadła na pomysł stworzenia mobilnej aplikacji, która okaże się użyteczna podczas walki z pandemią. W tym celu firma zwróciła się do Startup Development House z prośbą o rozpoczęcie prac nad aplikacją. Kluczem do walki z pandemią jest zrozumienie, w jaki sposób koronawirus zaraża kolejne osoby - pomaga mu w tym nasze gromadzenie się, przemieszczanie i spotykanie z innymi ludźmi. Ważne jest więc ograniczenie kontaktów międzyludzkich do niezbędnego minimum. Aplikacja SocialHealth ułatwi zdalne odbycie wizyty lekarskiej, pozwoli na odbycie wideorozmowy i uzyskanie cyfrowej recepty. Wystarczyły dwa tygodnie od pojawienia się zlecenia na stworzenie aplikacji, aby rozwiązane zostało wdrożone do produkcji. Jest to pierwsza taka aplikacja w całej Nigeriil

Niewątpliwe pandemia koronawirusa wywołała kryzys w praktycznie każdym aspekcie życia: społecznym, gospodarczym i zdrowotnym. Analiści, stratedzy i specjaliści gospodarczy zadają sobie pytanie, czy innowacja technologiczna ma szansę być odpowiedzią na zapaść wywołaną COVID-19.

Firma Startup Development House dowodzi, że jest to osiągalne. Jednak aby pogodzić krótki czas realizacji i umiarkowane zasoby należy wyjść ze schematu długiego procesowania rozwiązań. Trzeba wczuć się w rolę użytkownika i wykazać się zwinnym podejściem, ponieważ rozwiązaniem jest właśnie agile management.

Nowa technologia w 14 dni? Tak, to realne!

Grace Lake Partners (GLP), założona w 2014 r.firma doradczo - inwestycyjna z siedzibą w Lagos w Nigerii, zwróciła się do Startup Development House z prośbą o rozwiązanie mobilne pomagające walczyć z koronawirusem. SARS-CoV-2 wywołujący chorobę znaną jako COVID-19 przemieszcza się wraz z nosicielem. Im większe skupisko ludzi tym więcej osób zarażonych - tak rozwija się pandemia. Aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się choroby powstała aplikacja SocialHealth. W ciągu zaledwie dwóch tygodni powstało rozwiązanie o zdrowiu i dla zdrowia. Aplikacja pomaga zorganizować wizytę lekarską na odległość, odbyć zdalną konsultację ze specjalistą i elektronicznie wystawić receptę zgodną z nigeryjskim prawem. SocialHealth jest pierwszą tego typu aplikacją w Nigerii. 

Wyzwanie, a nie problem 

Ten sposób myślenia i kreowania rozwiązań pozwolił w rekordowo szybkim czasie przejść od pomysłu do wdrożenia projektu. Nie byłoby to możliwie gdyby nie ogromne doświadczenie i elastyczność firmy Startup Development House. Kreatywność umysłów, poważne podejście każdego członka zespołu oraz niezwykła umiejętność określenia potrzeb użytkowników pozwoliły wdrożyć innowacyjną aplikację ratującą życie. Szybkie rozpoznanie potrzeb klienta, doświadczenie w kreowaniu rozwiązań IT oraz zwinne podejście pozwoliły niezwykle szybko przejść od prototypowania do wdrożenia. Zespół słusznie design aplikacji potraktował mniej priorytetowo. Najważniejsza okazała się funkcjonalność i dostępność dla pacjentów i lekarzy.

Dostępność i bezpieczeństwo dla każdego

SocialHealth to aplikacja typu Progressive Web App (PWA). To oznacza, że jest dostępna z poziomu przeglądarki internetowej. Nie wymaga pobierania i instalowania z dedykowanych sklepów Google Play czy App Store. Aplikacja dedykowana jest osobom, które potrzebują wsparcia medycznego więc jej obsługa jest maksymalnie uproszczona i intuicyjna. Rejestracja lekarzy czy pacjentów, opis objawów, planowanie wizyt czy wystawianie cyfrowych recept jest jasne i czytelne dla każdego użytkownika. Aplikacja działa prawidłowo nawet przy słabym łączu internetowym, co tylko zwiększa efektywność i bezpieczeństwo pacjentów. Elektroniczna recepta zawiera także podpis lekarza, co jest niezwykle istotne z punktu widzenia prawa obowiązującego w Nigerii. Doświadczenie korporacyjne firmy Startup Development House pozwoliło wprowadzić szyfrowanie wszystkich połączeń i danych pacjentów, tak więc aplikacja jest nie tylko przyjazna, ale także bezpieczna.

Cyfryzacja a choroby zakaźne

Wirus Lassa, odra czy w mniejszym stopniu żółta gorączka to oprócz COVID-19 realne zagrożenia chorobą zakaźną w Nigerii. Z tego właśnie powodu tak bardzo istotne jest, aby zwiększyć dystans społeczny i selekcjonować przypadki chorobowe jeszcze przed przyjściem do przychodni. Aplikacja pozwala określić, którzy pacjenci naprawdę powinni trafić do ośrodka medycznego. Taka metodyka działań pozwala także uchronić służby medyczne przed zachorowaniem i tym samym nie osłabia resortu zdrowia. Innowacje technologiczne pomagają wzmocnić każdy sektor gospodarki. Pandemia koronawirusa wymusza zmiany zarówno na szczeblu państwowym jak i przedsiębiorczym. Dobrze dopasowane rozwiązania IT optymalizują czas i koszty ponoszone na codzienną organizację pracę przedsiębiorstw, a bardzo często przyczyniają się też do efektywności i zadowolenia pracowników. Wdrożenie pracy zdalnej czy internetowe konsultacje medyczne to nie jedyne zmiany wymuszone przez pandemię. Podmiotom, które wcześniej inwestowały w digitalizację okazały się bardzo dobrze przygotowane do walki z kryzysem lub nawet go nie odczuły. Za przykład może posłużyć gastronomia, branża spożywcza czy usługi finansowe, które bardzo często posiadają własne aplikacje dedykowane ich produktom. Szybkie i zwinne myślenie powinno cechować każdego przedsiębiorcę, który chce stabilnie budować swój biznes w każdych warunkach. Podjęcie decyzji oraz nawiązanie współpracy z partnerem, który bezbłędnie odczyta potrzeby oraz natychmiast opracuje innowacyjne rozwiązanie, stworzy prototyp i niezwłocznie przystąpi do wdrożenia rozwiązania IT może zaważyć o zysach firmy przez wiele lat.

Tanio i dobrze?

Wybierając zleceniobiorcę najczęściej kieruje się ceną. Rzadziej jakością. Jednak naprawdę trzeba zrozumieć, że partnerstwo polega na wzajemnym zrozumieniu. Można mieć albo tanio albo dobrze, ale po co dwóch partnerów? Decydując się na długoterminową współpracę wybieramy przede wszystkim jakość. Wspólne opracowanie strategii rozwoju czy transformacji jest gwarancją sukcesu, który przełoży się na realne zyski. Każdy etap, który wymaga wytężonej pracy przełoży się na ogromną satysfakcję obu stron. 

Portfolio partnera, możliwość weryfikacji zrealizowanych projektów, opinie klientów to niezbędny element tzw. due diligence - realnego oszacowania ryzyka wynikającego ze współpracy. Partner technologiczny, który posiada doświadczenie we współpracy zarówno korporacyjnej jak i z małymi strat-upami daje gwarancję łącznia doświadczenia biznesowego wielkich firm ze świeżością podmiotów nowopowstałych. 

Potrzeby biznesowe są dynamiczne, dlatego ich sprawna realizacja wymaga zwinności i biegłości we wdrożeniach nowoczesnych metod, np. Agile, Scrum. To są zabezpieczenia założeń budżetowych oraz ograniczeń czasowych. Partner powinien być kompletny, to znaczy posiadać prężny zespół specjalistów pracujących przy projekcie: developerów, product designerów, project managerów, strategów produktowych czy testerów Quality Assurance. Rozwiązania technologiczne dają prawie nieograniczone możliwości, jednak aby produkt odpowiadał klientowi musi spiąć wszystko w jedną całość. 

Realizacja międzynarodowych projektów gwarantuje światowe standardy pracy, świadczy o umiejętności wykorzystania zdalnych rozwiązań technologicznych w praktyce oraz łączy zwinne podejście z bezbłędną komunikacją i organizacją pracy nad bezpiecznym systemem.

Klientowi zależy przede wszystkim na sprawnym przejściu od pomysłu do prototypowania i wdrożenia rozwiązań IT. Długotrwałe opracowywanie strategii i wdrożeń jest zdecydowanie mniej istotne niż natychmiastowe działanie. Nie tylko świat w dobie pandemii wymaga szybkich reakcji, transformacji i efektów widocznych natychmiast. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%