Zamknij

Lampy przemysłowe ? jakie oświetlenie do hali magazynowej?

13:55, 03.08.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:56, 03.08.2020

Przemyślany wybór oświetlenia hali magazynowej zwiększy komfort i bezpieczeństwo pracowników, poprawi efektywność oraz… pomoże obniżyć rachunki za prąd. Jakie kryteria wziąć pod uwagę, szukającego tego szytego na miarę?

Wybierając lampy przemysłowe, należy wciąż pod uwagę zdecydowanie więcej parametrów niż szukając opraw do użytku domowego. Nietrafiony wybór może przełożyć się bowiem nie tylko na mniejszą efektywność i wyższe zużycie energii, ale przede wszystkim na zmniejszenie bezpieczeństwa personelu. Jak wybrać lampy przemysłowe, które sprawdzą się w hali magazynowej?

 

Lampy do hali magazynowej — high bay czy oświetlenie liniowe?

Pierwszym wyborem, przed jakim staniesz, wybierając lampy do magazynu, będzie ten, dotyczący ich rodzaju. Na rynku istnieją obecnie dwa podstawowe typy lamp przemysłowych — lampy high bay Bay i lampy liniowe.

  • Lampy high bay określane jako zamienniki tradycyjnych lamp kubełkowych emitują wąskie kierunkowe strumienie światła. Zazwyczaj montuje się je w wysokich obiektach magazynowych. Jeśli szukasz lampy high bay o bardzo dobrych parametrach, sięgnij po 200-watową przemysłową oprawę LED z solidną aluminiową obudową - https://www.unilight.com.pl/lampa-przemyslowa-led-zimna-barwa-200w. 
  • Oświetlenie liniowe — jak wskazuje nazwa — świeci w formie linii, precyzyjnie oświetlając nie tylko wnętrza magazynów, ale także klatki schodowe, ciągi komunikacyjne czy regały. Dobrym przykładem świetnej jakości oświetlenia liniowego będzie lampa z diod LED - znakomita do oświetlania wnętrz handlowych, usługowych, a także przemysłowych.

 

Ważne: pamiętaj, że podział na lampy high bay i oświetlenie liniowe jest bardzo ogólny. Poszczególne typy w ramach każdej z kategorii mogą się istotnie różnić rodzajem diody, kątem rozsyłu światła czy komponentami.

 

Ważne parametry

Wybierając lampy przemysłowe, koniecznie zwróć uwagę na:

  • klasę szczelności opraw wyrażoną symbolem IP. Jest to szczególnie ważne, jeśli planujesz zainstalować lampę w pomieszczeniu o zwiększonym poziomie wilgoci czy kurzu lub w miejscu, w którym personel używa do pracy bieżącej wody;
  • barwę światła. Przyjmuje się, że w halach magazynowych najlepiej sprawdzają się lampy emitujące światło o neutralnej barwie (około 4000 K), która najwierniej odzwierciedla kolory i kształty. Alternatywą może być użycie tych z chłodnym strumieniem. Światło o chłodnej barwie pobudza, stymuluje do aktywności i działa niczym… mocne espresso;
  • natężenie oświetlenia wyrażone w luksach. Wykonywanie precyzyjnych prac ręcznych będzie wymagało zdecydowanie innego natężenia oświetlenia niż np. spawanie. I tak: w przypadku wyrobu narzędzi, wzorników, przyrządów do obróbki i precyzyjnej mechaniki zaleca się, aby wyniosło około 1000 luksów, w przypadku precyzyjnych prac montażowych - 750, w przypadku średnich prac montażowych - 300 i tyle samo w przypadku spawania;
  • równomierność oświetlenia. Jak wskazuje norma PN 84/E-02033 w miejscach stałej pracy jej wartość nie może być niższa niż 0,65, a w miejscach pracy dorywczej – 0,4; poziom olśnienia szczególnie ważny w halach wymagających bezpośredniego patrzenia na źródło światła.

Źródło:  https://www.unilight.com.pl/lampy-przemyslowe-techniczne

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%