Zamknij

Zobacz zdjęcia włocławskiego getta!

12:49, 27.01.2012
Skomentuj fot. collections.yadvashem.org/photosarchiv fot. collections.yadvashem.org/photosarchiv

Zamknięty obszar dla ludności żydowskiej funkcjonował we Włocławku w latach 1940-1942.

Utworzenie getta we Włocławku było jednym ze sposobów eksterminacji ludności żydowskiej i wchodziło w zakres zbrodniczych działań władz hitlerowskich wobec tej mniejszości etnicznej.

Wszystko zaczęło się 14 września 1939 roku, wraz z wkroczeniem do Włocławka wojsk niemieckich. We Włocławku zainstalowała się administracja cywilna i wojskowa, swoją działalność rozpoczął również aparat policyjny. Represje dosięgły ludność polską i żydowską.

Zaczęły się aresztowania. W gronie zatrzymanych znaleźli się m.in. urzędnicy, prawnicy, lekarze, księża i nauczyciele. Większość z nich została zamordowana.

Represje dosięgnęły również Żydów, którzy w przededniu wybuchu drugiej wojny światowej stanowili aż 21 procent łącznej populacji miasta.

W dniach 22-25 września 1939 roku we Włocławku przebywał Pułk SS Totenkopfstandarte pod przywództwem SS-Standartenführera Paul Nostitza. Działania SS-manów skierowane były głównie wobec włocławskich Żydów.

Włocławscy Żydzi byli wyłapywani w domach lub na ulicach, aresztowani lub mordowani. Niemcy przystąpili także do niszczenia mienia żydowskiego. Spłonęły między innymi dwie synagogi.



24 października 1939 r. we Włocławku wprowadzono obowiązek noszenia przez Żydów żółtej gwiazdy. Był to pierwszy taki przypadek na okupowanych terenach polskich.

Pozostali przy życiu Żydzi byli kierowani do ciężkich robót na terenie miasta.

W kwietniu 1940 roku zaczęto izolować ludność żydowską. Do getta trafiło około 13 tysięcy osób.

Włocławskie getto znalazło się w obrębie ulic: Wolność, Nowomiejskiej i Starodębskiej oraz torów kolejowych.

Panowały w nim drakońskie warunki. Getto było przeludnione. Warunki sanitarne odbiegały od jakichkolwiek norm.

Pierwszy transport z 500 Żydami wyjechał po 20 czerwca 1941 roku. Do końca roku 1941 do obozów śmierci wywieziono kilka tysięcy włocławskich (i nie tylko) Żydów. Kierowani byli głównie do obozu śmierci w Chełmnie nad Nerem.

Opustoszałe getto we Włocławku zostało zlikwidowane w maju 1942. Zabudowania getta spalono. Dziś o tych smutnych wydarzeniach z historii Włocławka przypomina obelisk na terenie Zespołu Szkół Budowlanych.



Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Warto z tej okazji przypomnieć sobie o wielotysięcznej mniejszości, która mieszkała przed laty we Włocławku. Ich wkład w kulturę i historię naszego miasta jest nieoceniony.

Zachęcamy również do zapoznania się z bogatym zbiorem fotografii z terenu włocławskiego getta.

Kolekcję unikatowych zdjęć opublikował w internecie Instytut Yad Vashem. Założona w 1953 roku placówka pełni rolę edukacyjną i narodowego archiwum Izraela. Przyznaje również tytuł Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata – wręczany osobom, którzy podczas drugiej wojny światowej ratowali Żydów.

Wśród 130 tys. opublikowanych zdjęć znalazło się ponad 40 fotografii z okupacyjnego Włocławka. Są to nieznane wcześniej zdjęcia, wykonane głównie na terenie getta.

Kolekcja zdjęć dostępna jest pod adresem: collections.yadvashem.org/photosarchive. Warto skorzystać z wyszukiwarki na stronie – wystarczy wpisać takie hasła jak np. Wloclawek lub Leslau.

(łd)

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(12)

Dziękuje!Dziękuje!

10 1

Takie powinno być właśnie dziennikarstwo. Dlaczego dopiero teraz się dowiaduje o takich faktach, dlaczego inne media są tak bierne i ociężałe umysłowo ? Brawo DZIEŃDOBRY WŁOCŁAWEK !!! 15:04, 27.01.2012

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

FanFan

9 1

NO i to jest to. Potwierdzam, więcej takich informacji! Czytam z zaciekawieniem jak mało kiedy. Dosyć nudnej polityki. Trochę faktów przyda się też naszej młodzieży! 19:43, 27.01.2012

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

swistakswistak

7 1

W 100% popieram! Jest to znakomity sposób na upowszechnianie lokalnej historii, o która coraz trudniej, ponieważ łatwiej przebijają się tematy sensacyjne, polityczne, płytkie - "macdonaldyzacja" naszej kultury i życia codziennego jest przerażająca. Tak trzymać ddwloclawek.pl! 23:04, 27.01.2012

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ja2ja2

4 8

Tak ale po co młodzieży wiedza na temat że "SS Totenkopfstandarte" w czasie II wojny mordował Żydów, no bo kogo to obchodzi pana profesora historii i może jakiś odłam rodziny pomordowanych. Wystarczy podjechać na stacje benzynową zobaczyć cenę za litr, gdzie student po zakończeniu studiów, jeżeli będzie miał szczęście dostać prace to dostanie ją za 1000 zł do ręki to sam zrozumie co to "Tania Siła Robocza" 02:15, 28.01.2012

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dzonny_killerdzonny_killer

10 2

@ja2... jesteś żenujący! rozumiem frustrację z powodu idiotycznie wysokiej ceny paliwa, czy problemów z pracą, ale nie wypowiadaj się za zainteresowania innych... :p pamiętaj, że naród bez historii, bez świadomości tożsamości narodowej przestaje być narodem... :p 11:39, 28.01.2012

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ja2ja2

3 1

naród nie naród, tylko o szwabach gadacie, a jak już jakieś święto to albo powstanie narodowe albo inny katyń (jak byście nie rozumieli że ludzie na wojnach giną jedni w walce z karabinem w ręku a drudzy w inny sposób), a pamiętam całkiem niedawno młodzież ze strony "demotywatory.pl" dowiedziała że inne wojska obawiały się polskiej husarii i bali się przez lata, uważam że polska to głupi naród ponieważ wytykamy europie straty po wojnie , zamiast im przypominać kto im pod Wiedniem tyłek uratował !! 15:14, 28.01.2012

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

bonkersbonkers

0 0

łd ! 12:11, 29.01.2012

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

tataraktatarak

3 1

bardzo ciekawe super napisane 07:46, 30.03.2012

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

A.NA.N

4 0

WIĘCEJ --NIECH NASZ WŁOCŁAWEK ZACZNIE WRESZCIE ROZKWITAĆ-PRL DAWNO W INNYCH MIASTACH SIĘ SKOŃCZYL 08:05, 14.09.2012

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

bbbb

2 0

Jak się chce dowiedzieć więcej na temat historii Włocławka to trzeba samemu szukać ,a nie czekać jak podadzą na tacy.Jest wiele publikacji na ten temat,duże możliwości daje internet...........Tylko nie można ciągle wyśmiewać się z naszego miasta (no chyba ,że jest się nie stąd),bo niestety wielu mieszka tylko we Włocławku i nie ma zielonego pojęcia o jego historii. 08:18, 10.04.2014

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jarekjarek

2 0

Jakoś nikt nie wspomina,że przy ul.Nowomiejskiej była tzw.ochronka skąd wywożono polskie dzieci do Rzeszy.Nawet niema ,żadnej tablicy pamiątkowej.
Stąd wywożono dzieci do Niemiec zbierane rodzicom z Włocławka i okolic. 08:50, 29.05.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jarekjarek

3 0

Jakoś nikt nie wspomina,że przy ul.Nowomiejskiej była tzw.ochronka skąd wywożono polskie dzieci do Rzeszy.Nawet niema ,żadnej tablicy pamiątkowej.
Stąd wywożono dzieci do Niemiec zbierane rodzicom z Włocławka i okolic. 08:50, 29.05.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%