Zamknij
Ważne

Gigantyczna afera ogólnopolska. Zaczęło się we Włocławku!

18:14, 26.02.2012
Skomentuj

Według radia RMF FM i reporterów TVN24, na polski rynek spożywczy trafiały tysiące ton niejadalnej soli z włocławskich zakładów chemicznych Anwil.

W sprawie zarzuty usłyszało już 5 osób, które stoją za sprzedażą niejadalnej soli m.in. do zakładów przetwórstwa mięsnego.

Na razie nie wiadomo, które zakłady były odbiorcami feralnej soli, oraz czy wiedziały z jakiego źródła ona pochodzi. Nie wiadomo również w jakim stopniu sól jest szkodliwa.

Sprawą zajmuje się Prokuratura Okręgowa w Poznaniu i Centralne Biuro Śledcze.

Sól wypadowa, powstająca jako produkt uboczny przy produkcji chloru we włocławskich zakładach Anwil, była sprzedawana z zastrzeżeniem, że nie nadaje się do celów spożywczych. Oferowana sól była przeznaczona do celów przemysłowych, w tym do zimowego utrzymania dróg.

Zatrzymani, kupowali sól wypadową we Włocławku po 140 złotych za tonę, po czym po przepakowaniu sprzedawali jako spożywczą w cenie 400 złotych za tonę.

Według doniesień reporterów TVN24, sól z Anwilu, trafiała do zakładów mięsnych, piekarni, zakładów produkcji przypraw, kiszonek i innych zakładów spożywczych. Proceder mógł mieć miejsce odkąd Anwil zaczął sprzedawać sól wypadową, czyli nawet kilkanaście lat.

Sól wypadowa zawiera siarczany, saletrę potasową a według fachowców z branży, w soli tej mogą znajdować się nawet rakotwórcze dioksyny.

Biegli mają określić czy można stwierdzić, że wprowadzanie soli wypadowej do obrotu było przestępstwem polegającym na narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(18)

brawobrawo

0 0

mam nadzieję że ktoś nieźle za to beknie....nachapani kasą ale jeszcze im mało....

21:17, 26.02.2012
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mishamisha

1 0

Skur****ny zarabiają na ludzkim zdrowiu. Takich śmieci to bez żalu pod mur i do piachu.

22:29, 26.02.2012
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0 1

Spokojnie ludzie - ta sól to odpad z produkcji ale nie znaczy, że trucizna. Po przejściu solanki przez elektrolizę wytrąca się chlor a sól jest produktem ubocznym. Chodzi o to, ze do tej soli nie stosuje się przepisów przemysłu spożywczego a więc nikt z pracowników nie ma książeczki sanepidowskiej. Z pewnością nikt od tej soli nie umrze, nie rozchoruje się. Po prostu kwestia etyki została naruszona.

05:29, 27.02.2012
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zaciekawionyzaciekawiony

0 0

Jakość informacji powala - \"sól wypadowa zawiera siarczany (i to jest prawda), SALETRĘ POTASOWĄ!!!! (mega bzdura)\". Kto pisze takie artykuły ? Sprawdźcie pierw a dopiero poźniej podajcie jakiekolwiek informacje. Co do soli to jak napisano powyzej w komentarzu, nie jest dopuszczona do stosowania w przemysle spozywczym (i nie będzie bez zmiany technologii wytwarzania oraz aparatów w jakich proces produkcyjny się prowadzi), ale trucizną nie jest
Pzdr

07:34, 27.02.2012
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

xyzxyz

0 0

Nie jest trucizna bo nie padasz po niej chwile od zjedzenia? skoro zawiera niedozwolone srodki to jest trucizna! papierosy nie sa trucizna? sa! a jednak nie umierasz po wypaleniu jednego, tylko trucie sie przez lata moze zabic.
Jesli tylko kwestia etyki zostala naruszona to zamow sobie sol z anwilu 140zl za tone a nie kupujesz w sklepie sol spozywcza 1zl za kilo

10:01, 27.02.2012
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kazikkazik

0 0

A co na to powiedzą panie laborantki z tych zakładów spożywczych,czyż by tylko podpisywały zgodnośc jakości z normą,a jakby ktos jad kiełbasiany wstrzykiwał to co,dopiero zmarli by byli dowodem,a Sanepid za co pieniadze bierze.Płakać się chce na te nasze procedury.

10:20, 27.02.2012
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zaciekawionyzaciekawiony

0 0

Do xyz
A jakie "niedozwolone srodki" zawiera ta sól? Wymień kilka i może na tej podstawie się dowiem, co wg Twojej opini kwalifikuje sól wypadową do grupy trucizn. Btw - gdyby to była trucizna to by jej na drogi też nie mozna było wysypywać :D.
Żeby było jasne - uważam cały proceder związany z wprowadzaniem soli wypadowej do przemysłu spozywczego nie tylko jako etycznie naganny, ale równiez jako przestepstwo (ta sól nie jest przeznaczona do konsumpcji, tylko do innych, przemysłowych zastosowań). A poprzednim wpisem chciałem zwrócić uwagę forumowiczów co do jakości artykułu/informacji, w którego części autor napisał nieprawdę (zawartość saletry potasowej).
Pzdr

10:47, 27.02.2012
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AA

0 0

Do Zaciekawionego.
Autor napisał prawdę. Taką informację otrzymał od prokuratury.
Jeżeli wiesz coś więcej zgłoś sprawę na policję lub do prokuratury.

12:03, 27.02.2012
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

xyzxyz

0 0

Do Zaciekawiony
nie znam sie na soli (nie jestem chemikiem ani zadnym uczonym w tym kierunku). wyrozniam dwa rodzaje soli: ta spozywacza (sypie sobie nia frytki itp) i przemyslowa (ktorej nie bede podkradal z samochodow, ktore dbaja o zimowe utrzymanie drog zeby posolic sobie moje frytki). Na soli z naszego anwilu bylo podobno napisane ze sol nie do spozycia, wiec cos z nia nie tak. nie twierdze, ze polizanie soli przemyslowej grozi smiercia ale dlugotrwale jej spozywanie moze przyczynic sie do pogorszenia stanu zdrowia. w tym przypadku mozna chyba stwierdzic, ze ktos sie nia trul?
Widziałes moze kiedys takie beczkowozy z woda na ktorych napisane jest "nadaje sie do spozycia po przegotowaniu?
jak ktos sie napije kilka lykow tez pewnie nic sie nie stanie, ale pijac ja przez 10 lat kto wie co sie z nim stanie. wtedy powiesz, ze zmarl z przyczyn naturalnych czy jednak sie zatrul?

16:35, 27.02.2012
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

agrestagrest

0 0

Jeśli oglądniemy słoik z chlorkiem sodu czda to wypisane są tam na etykiecie dopuszczalne ilości substancji poza NaCl w tym również metale ciężkie- mimo, że jest ich tam mało.
W przypadku soli wypadowej sklasyfikowanej do zastosowań technicznych karta charakterystyki mówi o zawartości siarczanu sodu - nie oznacza to, że owa sól nie zawiera innych substancji.
Sól uzyskana jako odpad po elektrolizie może zawierać materiał elektrod, materiał z jakiego zbudowana jest aparatura, wreszcie w środowisku chloru jest do pomyślenia zanieczyszczenie owej soli dioksynami - tych nie trzeba wiele w przypadku spożycia.
Bez wątpienia trzeba zbadać zawartość substancji niedozwolonych w soli sprzedawanej jako spożywcza, następnie upublicznić te informacje.
Na koniec trzeba zdać sobie sprawę z ekonomicznego aspektu całej sprawy. Działalność trwa od lat a teraz afera - czyżby ktoś przestał dzielić się zyskami?

18:17, 27.02.2012
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DamianDamian

0 0

Anwil SA Włocławek od 2006r. produkuje chlor metodą membranową, czyli bez elektrolizy (wcześniejsza metoda rtęciowa)

19:22, 27.02.2012
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

agrestagrest

0 0

Aby wyprodukować chlor z NaCl stosuje się elektrolizę w obydwu metodach rtęciowej jak i membranowej.
Oczywiście stosowanie membran w procesie pozwala sprawia, że nie ma konieczności stosowania rtęci (metoda elektrolizy z użyciem rtęci stosowana była w PCC Rokita w Brzegu Dolnym - z tym, że zaczęto wprowadzać i tam proces membranowy).

22:18, 27.02.2012
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RudiRudi

0 0

Ta sól z Anwilu może się okazać bardziej czystym produktem niż sprzedawana w sklepach.Dziennikarze mało zorientowani w temacie,a do tego na pewno namieszała jeszcze konkurencja,która uprzejmie doniosła.Już pierwsze relacje przedstawiciela Sanepidu z Poznania nie potwierdzają przypuszczeń pseudo dziennikarzy o szkodliwości tego produktu.

09:08, 28.02.2012
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mm

0 0

po co pod mur, od razu do piachu
to mi się podoba w Chinach, co jak co, ale takie aspołeczne typy właśnie w piachu lądują

16:55, 28.02.2012
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kare chłostykare chłosty

0 0

tak po Polsku / urzędnik państwowy STWIERDZI i napisze TAJNY raport / nic sie niestało tylko do następnych wyborów parlamentarnych POLACZKI będą mieć lużniejszy STOLEC //

15:38, 29.02.2012
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MATADORMATADOR

0 0

Domieszki w soli przemysłowej nogą uszkadzać różne organy organizmu np wątrobę, śledzionę, trzustkę, szpik, jelita, mózg.
Komentujący wątpiąco już mają początkowe zaburzenia logiki.
(trucicielom mózgi uszkodziła chciwość i żądza mamony)

07:54, 01.03.2012
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ale_MataczaAle_Matacza

0 0

Zawarty w soli wypadowej szereg związków nadaje jej
szare zabarwienie. Norma na sól wypadową nie bada
obecności większości substancji tam zawartych.
Sól wypadowa zawiera środki rakotwórcze takie jak:

- Ruten i jego tlenki, w postaci drobnej zawiesiny
pochodzące z elektrod (szlam).

- Nikiel i jego związki, pochodzący z niklowej katody (-)
w metodzie membranowej a także z wyparek i innych
części aparatury.

- Platyna, Iryd, Cyrkon, Cyna (opcjonalnie, zależnie od
metody).

- Bar pochodzący z chlorku baru, używanego do wytrącania
siarczanów w postaci BaSO4. Operacja ta jest stosowana
w metodzie membranowej.

- Polifluorowane związki organiczne pochodzące
z materiałów użytych do wyrobu membran.

W soli wypadowej mogą być także obecne toksyczne:

- Chlorany i podchloryny.

- Bromiany.

W starszych metodach elektrolizy obecne były także :

- Rtęć (szare "masło rtęciowe" - amalgamaty magnezu
i wapnia oraz ich związki organiczne porywane w postaci
zemulgowanej przez roztwór solanki ).

- Azbest, pochodzący z diafragmy w metodzie przeponowej.

- Dioksyny (gdy stosowano anody grafitowe)
Np. 2,3,7,8-TCDDs - Tetra Chloro Dibenzo Dioksyna.

PCDDs tworzą się w reakcji pomiędzy chlorem, tlenem
a smołowym środkiem ( wiążącym grafit elektrody )
zawierającym wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne.


1.
Elektrody tytanowe w trakcie normalnej pracy podlegają
zużyciu.
W atmosferze chloru (który wydziela się na nich) dochodzi
do powolnego roztwarzania materiału elektrod.
W skład materiału anod tytanowych wchodzi także Ruten Ru.
Rozdrobniony tytan, ruten i ich związki gromadzą się
w solance i są obecne jako zawiesina w roztworze.
Widoczne są w postaci zmętnienia lub szlamu
po wyłączeniu cyrkulacji roztworu.

2.
W celu poprawienia parametrów elektrycznych i wytrzymałościowych
anod (+) tytanowych dodaje się do nich Rutenu Ru , Irydu Ir
a także tlenku cyny SnO2 oraz tlenku cyrkonu ZrO2.
Te ciężkie metale tworzą szereg rakotwórczych związków,
zwłaszcza w postaci mocno rozdrobnionej.

3.
Nikiel i jego związki, pochodzący z katody (-)
w metodzie membranowej a także z wyparek
i innych części aparatury znajduje się w soli wypadowej.
Również tworzy szereg rakotwórczych związków.

4.
Bar pochodzący z chlorku baru, używany do wytrącania
siarczanów w postaci BaSO4. Operacja ta jest
czasem stosowana w metodzie membranowej.
Celem tej operacji jest usunięcie nadmiaru jonów
siarczanowych drogą strącania siarczanu baru BaSO4.

5.
Polifluorowane związki organiczne pochodzące
z materiałów użytych do wyrobu membran.

6.
Rtęć (szare "masło rtęciowe" - amalgamaty magnezu
i wapnia i ich związki organiczne porywane w postaci
zemulgowanej przez roztwór solanki ).

7.
Azbest, pochodzący z diafragmy w metodzie przeponowej.

8.
- Dioksyny (gdy stosowano anody grafitowe)
Np. 2,3,7,8-TCDDs - Tetra Chloro Dibenzo Dioksyna

PCDDs tworzą się w reakcji pomiędzy chlorem, tlenem
a smołowym środkiem ( wiążącym grafit elektrody )
zawierającym wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne.
Dioksyny są rakotwórcze.

14:12, 07.03.2012
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ddarekddarek

0 0

W soli przemysłowej jest wiele niepożądanych składników np:
zabrudzenia ( śmiecie , bakterie ), dioksyn , metale ciężkie i substancje rakotwórcze . Proszę nie pisać że sól spożywcza jest wytwarzana na tych samych liniach produkcyjnych i tą samą metodą co przemysłowa .

22:48, 04.07.2012
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%