Zamknij
REKLAMA

Jacek Kuźniewicz: "Amfiteatr? Nie lepiej naprawić parę kilometrów dróg?"

14:37, 01.03.2012 |
REKLAMA
Skomentuj

Od wielu lat mówi się we Włocławku o potrzebie budowy amfiteatru. Nowy obiekt mógłby gościć wiele znakomitych wydarzeń kulturalnych. Co na to władze miasta?

Amfiteatr w parku Sienkiewicza był przed laty jednym z najczęściej odwiedzanych w sezonie letnim miejsc na kulturalnej mapie Włocławka.

Na scenie otwartego w latach sześćdzięsiątych obiektu występowało wielu znanych artystów polskiej sceny muzycznej, m.in. Justyna Steczkowska, Grzegorz Turnau, Anna Szałapak i Janusz Strobel.

Grały tu nie tylko znane kapele rockowe i bluesowe, np. Pidżama Porno, T Love, O.N.A, Kobranocka, Rezerwat, Nocna Zmiana Bluesa, Dżem i Big Cyc, ale też lokalne zespoły, między innymi Amuzja, Belgrad i Jane Doe.

Były imprezy promujące taniec towarzyski, nowoczesny oraz folklor. W amfiteatrze wyświetlano również filmy.

W latach 90. amfiteatr podupadł na zdrowiu. Jego stan techniczny pozostawiał wiele do życzenia. Mówiło się także o błędach w sztuce budowlanej. Obiekt w niektórych miejscach osuwał się, zapadały się alejki i ławki.

Ostatnie imprezy w amfiteatrze odbyły się na przełomie XX i XXI wieku. Obiekt zamknięto, a on sam stał się pożywką dla wandali.

Niedozorowany kompleks systematycznie niszczono, metalowe elementy amfiteatru były demontowane przez zbieraczy złomu. Drewniane elementy niszczono lub zabierano na opał. Z czasem zniknęło ogrodzenie.

Obiekt powoli umierał.

Smutnym epilogiem miejskiego amfiteatru była decyzja z 2007 roku o rozbiórce pozostałości budynku i widowni. Rok później w jego miejscu powstał, funkcjonujący do dziś, plac zabaw.

Co z nowym amfiteatrem? Takim, jak na przykład w pobliskim Płocku.

- Plany są, wszystko jednak zależy od pieniędzy - mówi Jacek Kuźniewicz, zastępca prezydenta Włocławka. - Planując jakiekolwiek inwestycje, myślimy przed wszystkim o możliwości dofinansowania. Bo wtedy efekt jest dużo lepszy.

W koncepcji obecnych władz miasta nowy amfiteatr miałby znaleźć się na Słodowie. Nie ma jednak szans na dofinansowanie na przykład w ramach rewitalizacji Włocławka.

- Definicja rewitalizacji według Urzędu Marszałkowskiego mówi o adaptacji czy odnowie czegoś, co już istnieje - mówi zastępca prezydenta Włocławka. - Szkoda, że tak jest, bo w świetle obecnych ustaleń, nie ma możliwości budowy amfiteatru w ramach rewitalizacji. Liczę na to, że przy nowym rozdaniu środków unijnych zmienią się zasady i będzie można wpisać w to amfiteatr.

Koszt nowego amfiteatru wraz z koncepcją z 2007 roku wyniósł około 7 mln złotych. - Pytanie podstawowe brzmi: jak jesteśmy w stanie hierarchii potrzeb to ułożyć? - mówi Jacek Kuźniewicz. - Nie są to jakieś szokujące pieniądze, ale warto zastanowić się, czy za te pieniądze nie zrobić czegoś lepszego, niż amfiteatr funkcjonujący zaledwie od kwietnia do września. Czy nie lepiej naprawić parę kilometrów dróg? Bo problemy drogowe we Włocławku są wprawdzie rozwiązywane, ale ciągle się piętrzą...

Wszystko więc wskazuje na to, że mieszkańcy mogą zapomnieć o amfiteatrze. Przynajmniej na razie.

Miejskie imprezy plenerowe organizowane są między innymi koło Hali Mistrzów, na Zielonym Rynku i na bulwarach. Są też imprezy w parku, które podziwiać można na stojąco albo siedząc na trawie. Miłośnicy plastikowych krzesełek w plenerze i podziwiania imprez kulturalnych w dobrych warunkach muszą jeszcze poczekać.

Miejski amfiteatr we Włocławku to melodia przyszłości i nic nie wskazuje na to, aby się to miało w najbliższych latach zmienić.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (12)

tolatola

1 0

jasne. najlepiej zburzyć, wybetonować i zostawić sam urząd na zielonym rynku 14:41, 01.03.2012

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jonjon

1 0

a po cholere nam stadion za 33mln 14:53, 01.03.2012

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

smoothsmooth

0 0

Panie Kuźniewicz.. a no co mi drogi? jak ja nie mam samochodu :P 15:12, 01.03.2012

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

antyradnyantyradny

0 0

Wyburzyli wiec nie istnieje dofinansowania nie ma wiadomo :) 15:30, 01.03.2012

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

olikolik

0 0

No własnie po co nam stadion, ktory będzie rozrywka dla ludu pracującego miast i wsi? Tak, wiem masą sie lepiej steruje a hodowla intelektualistów mogłaby zakłócić igrzyska...na tym pięknym nowym obiekcie. 16:25, 01.03.2012

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WLCcartoonWLCcartoon

0 0

Czacha dymi

http://imageshack.us/photo/my-images/40/powerforce.jpg/ 16:54, 01.03.2012

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kibkib

0 0

Wpiszcie w youtube "łatanie dziur po włocławsku"-tam wszystko na temat 17:29, 01.03.2012

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dzonny_killerdzonny_killer

0 0

święte słowa @jon... na idiotyczny stadion znaleźli 33 miliony - będzie on jeszcze większą porażką niż Strefa (a myślałem, że nic głupszego już w naszym mieście nie zobaczę)... a na Kulturę, z której z pewnością Włocławianie korzystaliby, gdyby tylko mieli możliwość, nagle brakuje pieniędzy!!! i nagle to \"drogi\" są najważniejsze!!! jak na razie to poczynania postkomunistycznych władz we Włocławku są \"drogie\" i to bezsensownie DROGIE!!! :p 18:12, 01.03.2012

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

obseerwatorobseerwator

0 0

Zamiast durnego stadionu za tyle kasy można było miec i amfitaetr i zmodernizowac Park Sienkiewicza oraz przebudować kilka kilometrów ulic.
Może tak było trzeba przeprowadzić wsród mieszkańców sonde. Mamy 33 milionów co za to zrobić. 20:25, 01.03.2012

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PrusakolepPrusakolep

0 0

>> Jacek Kuźniewicz: \"Amfiteatr? Nie lepiej naprawić parę kilometrów dróg?\" 20:51, 01.03.2012

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

RudiRudi

0 0

Ciekawe za ile sprzedali stare oświetlenie stadionu? 09:06, 02.03.2012

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

rumcajsrumcajs

0 0

No to juz władza przesadzila!Dzura i pustynia kulturalna a oni drogi chca robic? Chyba sobie prosto do piekla.Tyle kasy na stadion wydac po co? Olimpiada bedzie czy co? Zbonikowski maczal w tym palce? Posel od sportu psia krew. 20:25, 02.03.2012

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone