Dęby Kujawiak i Zawiślak oraz ciś Kolejarz - to trzy rosnące we Włocławku drzewa, które ostatnio zostały objęte ochroną prawną - zostały uznane za pomniki natury.
Przez lata we Włocławku mieliśmy tylko dwa pomniki natury: głaz narzutowy o obwodzie 530 cm wystający 90 cm ponad powierzchnię ziemi znajdujący się w Uroczysku Różeniec na terenie Leśnictwa Szpetal oraz dąb szypułkowy rosnący na terenie ogródków działkowych „Wiosenka” na Rybnicy.
W tym tygodniu liczba włocławskich pomników przyrody wzrosła do pięciu. Do zacnej grupy włączono trzy drzewa.
Liczący 20 metrów wysokości i 3,6 m w obwodzie dąb bezszypułkowy Kujawiak (zdjęcie powyżej) znajdziemy przy ul. Bechiego 2 tuż obok willi, w której mieści się przedstawicielstwo Urzędu Marszałkowskiego.
12-metrowy cis pospolity (zdjęcie poniżej) rośnie przy ul. Okrzei na terenie dworca PKP.
Najtrudniej odszukać Zawiślaka - kolejny 20-metrowy dąb bezszypułkowy, jak podpowiada jego nazwa, jest ulokowany w lesie na Zawiślu niedaleko ulicy Lipnowskiej na terenie administrowanym przez Nadleśnictwo Włocławek.
- O ustanowienie tych drzew pomnikami natury od około roku zabiegało włocławskie koło Ligi Ochrony Przyrody - mówi Monika Szudzikowska, dyrektor Wydziału Środowiska ratusza. - Drzewa te kwalifikują się do ustanowienia jako pomniki przyrody i objęcia ochroną ze względu na ich szczególne wartości przyrodnicze i krajobrazowe oraz z uwagi na sędziwy wiek i pokaźne rozmiary. To pozostałości dawnych nasadzeń. W drzewostanie miasta takich drzew jest niewiele
Uznanie drzewa za pomnik przyrody musi poprzedzić cały proces administracyjny. Po pierwsze musi się na to zgodzić właściciel działki, na której stoi roślina (w naszym przypadku były to: PKP, Urząd Marszałkowski i Nadleśnictwo Włocławek). Potem zgoda regionalnego dyrektora ochrony środowiska, na koniec jeszcze uchwała rady miasta.
Ustanowienie drzew pomnikami przyrody daje samorządowi miasta większy nadzór nad utrzymaniem i pielęgnacją Kujawiaka, Zawiślaka i Kolejarza. Wkrótce na drzewach powinny się pojawić specjalne zielone tabliczki informujące o ich statusie prawnym.
Użytkownik07:19, 03.04.2017
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Bravo07:23, 03.04.2017
Jeżeli podczas wizyty w Polsce Franciszek otrzymał krzyż wykonany z prastarego dębu (oficjalnie to zostało powiedziane) , to przecież logiczne, że jakiś pomnik przyrody poszedł pod piłę.
Bravo09:10, 03.04.2017
Nie no redakcjo, boicie się prawdy i blokujecie , O co tu chodzi?
qw_09:11, 03.04.2017
Rozumiem, że to unikat, ale chyba PKP się zgodziło, bo nie ma zamiaru przebudowywać tej części dworca.
Użytkownik09:13, 03.04.2017
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
ekolog11:09, 03.04.2017
Kto oszpecił dąb przy ul. Bechiego 2 tuż obok willi, w której mieści się przedstawicielstwo Urzędu Marszałkowskiego. Pomników nie oszpeca się i nie niszczy !!!!!
Czerwona_Gnida11:35, 03.04.2017
Przybyło pomników ubywa drzew.
klempa12:35, 03.04.2017
na palcach niedługo drzewa policzy się dzięki szyszkarzom
Użytkownik16:29, 03.04.2017
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
1 0
Niekoniecznie. Mogła być to gałąź która została odłamana przy wichurach, lub po prostu drzewo uschło. To się zdarza.