Zamknij

Ministerstwo infrastruktury i budownictwa pokazuje taką mapę. Jest na niej dworzec we Włocławku

15:40, 31.10.2017 G.S.
Skomentuj Szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk i prezes PKP Krzysztof Mamiński ogłosili start programu rewitalizacji i budowy 186 dworców. Jak poinformowano, jednym z nich jest dworzec we Włocławku. Fot. N. Seklecka Szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk i prezes PKP Krzysztof Mamiński ogłosili start programu rewitalizacji i budowy 186 dworców. Jak poinformowano, jednym z nich jest dworzec we Włocławku. Fot. N. Seklecka

Są pieniądze na wybudowanie we Włocławku nowego dworca kolejowego? Posłanka Joanna Borowiak twierdzi, że inwestycja jest pewna, prezydent Marek Wojtkowski przeciwnie. 

Szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk i prezes PKP Krzysztof Mamiński ogłosili start programu rewitalizacji i budowy 186 dworców. Jak poinformowano, jednym z nich jest dworzec we Włocławku. 

Zgodnie z opublikowanym przez MI komunikatem, Program Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 został przyjęty we wrześniu 2016 roku. To pierwsza tak duża inicjatywa, dzięki której unowocześnione zostaną dworce kolejowe w całym kraju. Na liście obiektów przewidzianych do przebudowy znalazły się nie tylko budynki służące pasażerom  z największych polskich miast, ale także bardzo wielu mniejszych miejscowości. Większość inwestycji zakłada gruntowną modernizację, ale PKP S.A. planuje także budowę  nowych dworców.

Mapa Programu Inwestycji Dworcowych. Źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

Konferencję prasową w tej sprawie zorganizowała posłanka Prawa i Sprawiedliwości z Włocławka, Joanna Borowiak

- Jako osoba bardzo mocno zaangażowana w sprawę modernizacji dworca kolejowego we Włocławku otrzymałam oficjalną informacja od wiceministra infrastruktury i budownictwa, że włocławski dworzec znalazł się na liście dworców, które mają być modernizowane. Lista z 2016 roku, na której były 164 dworce, została uzupełniona. Obecnie jest na niej 189 dworców. Czy lista zostałaby przedstawiona, gdyby nie było na nią środków? - mówiła posłanka podczas konferencji.

Borowiak poinformowała, że na początku listopada z jej inicjatywy odbędzie się we Włocławku spotkanie robocze dotyczące dworca z udziałem przedstawicieli PKP i ministerstwa infrastruktury. 

- Spotkanie rozpocznie się wizją lokalną na dworcu, potem przeniesie się do mojego biura. Chcemy pewne kwestie ustalić - czy w grę wchodzi modernizacja, a może taniej będzie postawić nowy budynek. Będzie przedstawiciel osób, które wynajmują powierzchnie na dworcu. Chcemy kuć żelazo póki gorące, żeby ta inwestycja doszło do skutku. O wynikach spotkania będziemy informować - powiedziała Joanna Borowiak. 

Biorący udział w konferencji szef PiS we Włocławku Jarosław Chemielewski zarzucił prezydentowi Markowi Wojtkowskiemu małą aktywność w kwestii dworca.  - Mimo, że prezydent na początku kadencji obiecywał, że zajmie się przebudową dworca, widać, że będą to pieniądze (na zmiany - red.) zewnętrzne, pochodzące ze źródeł centralnych - mówi Chmielewski. 

Prezydent Marek Wojtkowski w odpowiedzi na zarzuty PiS zorganizował dziś briefing dla mediów. Przypomniał, że w 2015 roku miasto Włocławek wspólnie z Urzędem Marszałkowskim, PKP i PLK podpisało list intencyjny deklarujący współpracę na rzecz budowy nowego dworca we Włocławku.  - Po zmianie władzy prace zostały wstrzymane - tłumaczył prezydent. 

Wojtkowski twierdzi, że nowy dworzec we Włocławku to nic pewnego. 

- Program na chwilę obecną nie ma zabezpieczenia finansowego, wbrew temu, co mówi posłanka i to są twarde fakty - przekonuje Wojtkowski. - Jest to lista rezerwowa. Dworzec we Włocławku ma szansę znaleźć się na liście podstawowej, pod warunkiem, że zostaną wygenerowane oszczędności.  

W maju PKP zorganizowała we Włocławku "warsztaty kreatywne na temat inwestycji dworcowej we Włocławku". Pisaliśmy o tym

(G.S.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(27)

anka.556anka.556

15 6

redakcjo a czy beda 2 pociagi bezposrednie regionalne z Włocławka do Łodzi w rozkladzie 2017/2018?? 16:04, 31.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Kolejarz.Kolejarz.

25 14

Niech się mała nie podnieca,bo to kasa hipotetyczna,oby tak było,zobaczymy. 17:30, 31.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Pedro!Pedro!

25 16

A Borówka w to wierzy czy dziś tabletek nie wzięła? 17:34, 31.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


GRAXGRAX

25 24

Czy te pseudo katolicy pisiory w końcu zrobią sobie rachunek sumienia! 17:36, 31.10.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Nina2Nina2

4 5

Niedługo koniec śmierdzących platformiarzy. 08:42, 01.11.2017


Borowikow u nas pod Borowikow u nas pod

20 18

Borowiakowa zorganizuje spotkanie ? Niech weźmie się za to na czym się zna! A nie zaraz powie, że załatwiła ze do2023 roku ściągnie tupolewa do kraju własnymi małymi raczkami 17:56, 31.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

eljoteljot

12 6

Myślę,że zanim zacznie się budować nowe dworce kolejowe lepiej te pieniądze przeznaczyć na politykę aby firmy jak dawniej wykorzystywały transport kolejowy do przewozów który jest o połowę tańszy od kołowego transportu.Do tego potrzebne jest odtworzenie dawnych elementów służących do przeładunku takich jak rampy,bocznice, dżwigi, lokomotywy na stacjach itd.w ostatnim ćwierćwieczu wykształciła się nauka zwana logistyką która m.in. zajęła się tym aby dany towar dostarczyć w odpowiednim czasie jak najtaniej a nie jak najszybciej.Ale tego jak gdyby się nie zauważa. 20:18, 31.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dworcowydworcowy

7 6

Szanowna Pani Poseł,
Spotkanie z Chmielewskim i z kimś tam jeszcze niewiele da. Po prostu do Wieńca pociągi nie odjeżdżają, a więc dla Chmielewskiego dworzec ten nie ma znaczenia. Ktoś bardzo inteligentnie zwrócił uwagę na zasady logistyki, a logistyka, taniość transportu. Logistyka pasażerów ma znaczenie w dobie konkurencyjnego transportu. Jedna osoba do Warszawy to konkurencja pociągu, a dwie osoby już nie. Następne pytanie, czy można i w jakim czasie dojechać pociągiem z Włocławka do Katowic, Wrocławia? Jak kolej zorganizuje transport do dużej galerii w Warszawie i powrót z zakupami?
Pani Borowiak powinna pomyśleć też o dzietności. Zastępowalność pokoleń to 2,3 dzieci na jedną kobietę. Tak na marginesie, to ile dzieci ma Pani Borowiak? Brak dzieci, to brak pasażerów dojeżdżających do szkół. Zmiana technologii produkcji, to zmniejszenie zapotrzebowania na pracowników. jeszcze w latach 80 ubiegłego wieku, to pomysł szybkiego połączenia kolejowego - tramwaju miejskiego na linii Leśna Polana, a właściwie Nobiles do Azotów. Co z tego zostało.
Pani Poseł, zamiast tracić czas na czcze gadanie o dworcu niech Pani weźmie się za sprawę podstawową na poziomie posła, to jest założenia transportu publicznego, który stałbym się konkurencyjny dla transportu prywatnego. Nie mamy polityki transportowej państwa, a więc zamiast gadania o dworcu niech napisze Pani założenia krajowej polityki transportowej, łączącej transport pasażerski od poziomu lokalnego do poziomu krajowego. Pani nie płaci za bilety kolejowe do Warszawy, a pewno na dworzec Centralny podjeżdża samochód służbowy Sejmu. Może więc Pani wymyśli, żeby mieszkaniec Wieńca, na jednym bilecie przejedzie z Wieńca do Warszawy, przemieści się po Warszawie w parę miejsc i spokojnie wróci do Wieńca. To jest chyba praca posła, a nie robienie nasiadówek i pogadanek, bo gdy nie będzie pasażerów, to nikt nie pobuduje we Włocławku żadnego dworca, bo obecny jest już za wielki na tą liczbę pasażerów. Patrząc na realną liczebność mieszkańców Włocławka (85 tysięcy?), to nowa wielka galeria nie ma szans istnienia. Tak więc Pani Poseł: dzieci, żeby byli pasażerowie i rozwiązania na poziomie ustawowym skłaniające do korzystania z transportu zbiorowego. Jak będzie to, to będą pasażerowie, a jak będą pasażerowie to będzie potrzeba powstanie dworca. 08:51, 01.11.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

SOKistaSOKista

0 0

Panie Prezydencie miał pan tyle lat posłowania aby zmieniać rzeczywistość. Idąc takim tokiem rozumowania, UM jest za duży w przeliczeniu na mieszkańca :D 09:43, 02.11.2017


re dworcowyre dworcowy

10 5

Panie ,,analityku'' może pan przypomni nieświadomym kto i kiedy zapoczątkował upadek i likwidację kolei lokalnych w Polsce jako środka komunikacji masowej i jakich argumentów publicznie używał .

Proszę o to ponieważ ta kolej nie zlikwidowała się sama ale była likwidowana świadomie i systematycznie i podobno w interesie obywateli . 09:11, 01.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pytekpytek

7 5

Mam pytanie do Pani Poseł: kiedy bilety po złotówce, jak prawdopodobnie były na jazdę na różaniec, na przykład do Torunia, do Warszawy i do Poznania.
W tym miejscu należy bardzo pozytywnie ocenić decyzję prezydenta Wojtkowskiego o bezpłatnym transporcie miejskim w okresie Wszystkich Świętych. 09:15, 01.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

analitykanalityk

4 2

do re dworcowego,
rozumiem obronę, ale nie jest ona dobra. Po pierwsze, nastąpiło zmiana mentalności oraz możliwości przemieszczania się przez ludzi. Do 1989 r. były to rowery i rzadko samochody, a transport był publiczny, zarówno osób jaki i towarów. Po 1989 r. mamy rozwój motoryzacji w Polsce. Szczerze, nikt nie przejmuje się tą problematyką zostawiając to tak zwanemu rynkowi. Dopiero obecne przepisy unijne zaczynają regulować ta problematykę, również u nas wchodzą przepisy wprowadzające dyrektywy unijne w tym zakresie. Wchodzi zbiorowy transport publiczny. Można powiedzieć, że nie jest to temat dopracowany i powodować może dalsze dziwne rozstrojenie systemu. Mamy w tym transporcie firmy samorządowe, typu MPK czy Kujawsko - Pomorski Transport Samochodowy, czy też Zakład Transportu Powiatowego w Lipnie. Dochodzi do sytuacji, że samorząd jako organizator jest jednocześnie poprzez swoje firmy operatorem. Czy to jest dobre rozwiązanie, to temat dyskusyjny.
Jeżeli chodzi o koleje, to mamy pełny melanż. Od państwa do samorządu. Dochodzi tu jeszcze sprawa operatora trakcji i między innymi dworców. Jaki ma być zakres państwa, a jako organizatora, a jaki samorządów i jak mają w tej sytuacji występować podmioty inne, typu kolej z Czech wchodząca do Małopolski? To są pytania do parlamentarzystów. Kto i w jakim zakresie ma finansować transport publiczny? To również pytanie do parlamentarzystów.
13:20, 01.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dsdfdsdf

4 6

Mogę Wam powiedzieć, że na powyższej liście nie ma dworca we Włocławku. Włocławek idzie na zaorania, jako miasto straszliwych lewaków i mało światłych ludzi - jesteście marginesem. Pijcie dalej piwko pod sklepami i w lesie. 14:42, 01.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Jeżeli Jeżeli

5 2

jest decyzja i pieniądze to do roboty a nie nasiadówki.Pani poseł po co spotkanie Pani się na tym zna ? Co Pani może wnieść do dyskusji?OBIETNIC BEZ POKRYCIA WYPOWIADANYCH PRZEZ POSŁÓW MAMY DO BÓLU 14:43, 01.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

lusia1234lusia1234

3 3

Oj dobrze ze sie w takiej pieknej malopllsce urodzilem jestem z tego mocno dumny ze muj region staje sie druga japonia czy szwajcaria bo gory pszeciez mamy a nie pusty ie nizinna a.e biezcie sie wloclawiaki za ta sprawe bo ten dworxzec to strassny dwor zeby enele oszczywaly parapety przy kasach biletowych .Doczego to podobne i ta ciote zlubranca wyp......cie lewaka bo oni sa ekonomisci nic nie znaja sie na niczym i lenie smkerdzace oczyscic wszystkich radnych z PO i tylko PIS niech zadzi niech kaczynski budjet en pomnik niz ma PO rzadzic 17:15, 01.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

re analitykre analityk

7 0

Pan raczy konfabulować a nie odpowiadać na pytania - dlaczego ? Ale żeby to na własne oczy zobaczyć polecam wizytę na wschodnich terenach RP .Tam do czasu celowej dewastacji transportu kolejowego lokalnego to właśnie kolej i PKS stanowiła dla mieszkanców podstawowy środek komunikacji . Likwidacja pozbawiła ich mozliwości przemieszczania się ze swoich miejsc zamieszkania .Ale tym dewastatorzy z gębami pełnymi obietnic się wcale nie przejmowali . Potraktowali te obszary jak skansen a ludzi jak niewolników .
Jeśli chce pan zobaczyć jak dalece się tym nie przejmowali to może pan jeszcze obejrzeć resztki rozszabrowanej infastruktury która świadczy o głupocie politycznych pomysłodawców bo to był majatek narodowy który mieszkańcy szanowali jak swój . Za realizację tego pomysłu ci ludzie powinni trafić pod sąd za marnotrawstwo majątku narodowego . 18:18, 01.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

lusia1234lusia1234

4 4

Poprostu wojtkowski ma to gdzies on mieszka daleko na wsi i liczy sie jego zagroda jak skonczy daj Boze kadenjew niedlugim czasie to ucieknie na wioche i , a gezies dworzec wloclawski .trzeba wybierac kogos z wloclawka lub w poblizu byl chmielewski ma liscie to z3scie go olali moze to bedzie nauczka dla wloclawka na pszyszlosc .PO to lenie smierdzace tylko slysze nie da rady .jak na spotkaniach z nim wstyd i chanba . 20:50, 01.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

lusia1234lusia1234

2 3

Ja skladam mujmglos za wybudowaniem nowego budynku jak widzialem na projekcie 20:52, 01.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

analitykanalityk

1 2

do re analityk. W mojej wypowiedzi nie było żadnej konfabulacji. Tak do początku lat 90 ubiegłego wieku jedynymi środkami komunikacji publicznej były PKSy i PKP. Trzeba powiedzieć, że były to firmy dotowane. Dotacje i to podmiotowe były do początku tego wieku. Zmiany systemowe spowodowały, że weszła konkurencja prywatna do przewozów pasażerskich, to spowodowało, że wiele firm sobie nie poradziło, co spowodowało albo upadki PKSów albo ich prywatyzację. Na terenie niektórych województw do PKS weszły firmy zagraniczne, które zagościły mono na rynku. W naszym dotyczy to na dzień dzisiejszy tylko byłego PKS w Toruniu. Nie wiadomo jaki będzie los Kujawsko - Pomorskiego Transportu Samochodowego. Zarówno koleje jak i przewoźnicy drogowi liczą kasę. W tym przypadku zaczęto wycinać kursy, a potem linie. To dalszy odpływ pasażerów i rozwój komunikacji indywidualnej. Czego się głośno nie mówi, ale wprowadzenie przez rząd AWSu gimnazjów spowodowało odpływ jednego rocznika dojeżdżającego do szkół ponad podstawowych. To była dobra klientela. Przy cenie samochodów teraz staje się standardem kupno samochodu do ostatniej klasy licealnej i jazdy grupowe do szkół. To samo dotyczy dojazdów do pracy. proste pytanie: jak długo trwała będzie podróż komunikacja publiczna z Wieńca na Papieżkę, do Anwilu czy do firm w Michelinie, czy Nowej Wsi? To dotyczy całego kraju. teraz problem potencjalnych podróżnych. Oficjalnie mówi się, że jest nas w Polsce 38 milionów. Zameldowanych może i tak. W chwili obecnej jest nas w kraju około 32 - 33 milionów. Znajomy z Lubelszczyzny zrobił w swojej 3 tysięcznej gminie sondaż i wyszło mu, że realnie nie ma 1/4 osób zameldowanych. To samo dotyczy naszego Włocławka, gdzie osoby zameldowane we Włocławku mieszkają w Wieńcu, Nowej wsi, Kowalu Fabiankach, nie mówiąc już o Anglii, Niemczech, Austrii czy Francji. Tak więc zmniejszyła się liczba potencjalnych klientów komunikacji pasażerskiej. W dobie obecnej liczy się czas. Czy może być zainteresowanie transportem publicznym w sytuacji gdy trzeba czekać na autobus pół godziny? Myślę, że nie.
Są wprowadzane inteligentne systemy transportowe skłaniające mieszkańców do zostawiania swoich samochodów na obrzeżach miast i korzystania z komunikacji publicznej. Są to jednak działania indywidualnych samorządów, a powinno być to przejawem programu krajowego. 22:00, 01.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ojciec ojciec

0 2

Stan dworca budzi poważne zastrzeżenia, jest on brudny, często zmienia się też charakter niektórych pomieszczeń. Szkoda, że rozebrano ten starty we Włocławku, podobny jak stoi jeszcze w Czerniewicach, bo są to ,,perełki? polskiej architektury. Ich urok był niepowtarzalny i każdy z nich miał długą ,wspaniałą historię. Powiesić tych, co taka decyzję wówczas podjęli. 15:24, 02.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

muratormurator

0 2

Stan dworca budzi poważne zastrzeżenia, jest on brudny, często zmienia się też charakter niektórych pomieszczeń. Coś z tym trzeba zrobić, tylko kto to ma robić, takie ,,lewusy" jakich mamy we władzach miasta? Mój Boże; szkoda, że rozebrano szereg starych dworców, bo są to ,,perełki? polskiej architektury. Ich urok był niepowtarzalny i każdy z nich miał długą ,wspaniałą historię. I kto to zrobił, pomyślał o historii miasta, jego zabytkach, do dziś mi żal tej budowli.? 15:29, 02.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

re muratorre murator

1 1

A co ty nazywasz dworcem ? Ten garaż zaprojektowany przez PZPR ? 15:43, 02.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

re analityk re analityk

0 0

,,Zmiany systemowe spowodowały....''? To bezmyślne partyjne przyzwolenie na likwidację komunikacji PKS i PKP i pozbawienie mieszkańców kontaktu ze światem ty nazywasz ,,zmianami systemowymi '' ? Zapytaj o te ,,zmiany systemowe'' mieszkających tam ludzi a będziesz miał odpowiedź dlaczego systematycznie PO przgrywa na wschodzie Polski wybory . O tych ludziach liberałowie i lewacy zapomnieli ! Dla nich to byli niewolnicy bez prawa głosu ! 16:05, 02.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mackomacko

0 0

Ile te komuchy zła uczynili, polikwidowali tyle cennych zabytków, budując bez ładu i składu byle co. Włocławek kiedyś był piękny aczkolwiek biedy i miał dusze. Dzisiaj to wszystko tylko straszy, złości. Postuluję odszukać winnych, jeszcze żyjących sklerotyków, a takich chyba żyje jeszcze sporo zrobić z nimi porządek. niech wreszcie ludzie naplują im w ryj za zło które uczynili; tych ,,sekretorzy" w butach gumowych i po trzech oddziałach, którzy ludzi gnoili, zwłaszcza lokalnych patriotów i ludzi mądrych i uczynnych, dobrych, łaskawych. 19:29, 02.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Antoś alibaba Antoś alibaba

0 0

PZPR = ZŁO = ZŁO = ZŁO! 19:32, 02.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

surowysurowy

0 0

ludzie którzy wychodzą z pociagu i są tu pierwszy raz to pytają którędy wyjsć hehe stan dworca to paranoja po pierwsze zlikwidować te punkciki na dworcu zacząć tam remont z prawdziwego zdarzenia bo gdyby nie te punkty poszerzyl by się dworzec wtedy można by zrobić wiecej miejsc do siedzenia bo z tym troche bieda wymienić drzwi na automatycznie otwierane wstawić elektryczne tablice z rozkładami na bieżąco wraz z opóźnieniami zamiast sklepów automaty z napojami i kawą itd jak to w toruniu np jest po drugie przejścia tunele to jak przejście w wiezieniu z dość słabym oznakowaniem(znowu elektroncizne tablice) tam można by otworzyc pare punktów typu dania domowe automaty do kupienia biletów bo do kas nieraz kilometr kolejki a pani jedna czy druga nie ma jak wydac itd brak podjazdów zjazdów jak sie wcyhodzi z pociagow i odnowić całe miejsce napewno by bylo ciekawsze kto popiera??czy to tak dużo? 20:34, 02.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%