Zamknij
REKLAMA

Tak Włocławek świętować będzie rocznicę odzyskania niepodległości

06:00, 13.02.2018 | Ł.D.
REKLAMA
Skomentuj
Panorama Włocławka. fot. Łukasz Daniewski

Spotkania historyczne, wystawy i koncerty - tak w skrócie przedstawia się program miejskich obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości. O szczegółach mówiono podczas konferencji prasowej w ratuszu.

Wszystkie przedsięwzięcia we Włocławku przygotowywane są we współpracy samorządu i diecezji włocławskiej. Za program ze strony miasta odpowiedzialny jest kierownik włocławskiego oddziału Archiwum Państwowego w Toruniu, historyk i archiwista dr Tomasz Dziki. Z kolei stronę kościelną reprezentuje kapelan biskupa włocławskiego i notariusz kurii, ks. dr Janusz Bartczak.

- Podjęta współpraca miała na celu opracowanie wspólnego programu, tak aby wszystkie przedsięwzięcia były ze sobą spójne i się nie pokrywały. Pierwsze rozmowy podjęliśmy już we wrześniu - mówiła wiceprezydent Barbara Moraczewska.

Szczegółowy program imprez można znaleźć na stronie internetowej ratusza w specjalnie przygotowanej zakładce. Jak poinformowano na poniedziałkowej konferencji, na razie są tam propozycje miejskich instytucji i placówek oświatowych oraz kalendarium wydarzeń, jakie miały miejsce we Włocławku w 1918 roku. Na tym jednak nie koniec, bo każdy podmiot może tam zgłosić swoje inicjatywy, związane z obchodami.

- To chyba pierwszy raz odkąd pracuję we Włocławku, gdy tak sprawnie skoordynowano działania związane z jakąś rocznicę historyczną. Ewenementem jest także umieszczenie tak wielu różnorodnych informacji w jednym miejscu - wyjaśniał podczas konferencji dr Tomasz Dziki.

Ważnym elementem obchodów będą spotkania edukacyjne, prowadzone we włocławskich szkołach. Poprowadzą je: ks. dr Henryk Witczak, ks. dr Zbigniew Gmurczyk oraz kierownik Muzeum Historii Włocławka Tomasz Wąsik, dr Tomasz Dziki i prezydent Włocławka, Marek Wojtkowski.

Obecny na konferencji ks. dr Janusz Bartczak sparafrazował słowa Romana Dmowskiego ("Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyna, dla której chcemy żyć i pracować") i wyraził radość z podjętej współpracy. Jak dodał, całe przedsięwzięcie odbywać się będzie pod patronatem biskupa włocławskiego, który mobilizuje zarówno siebie, jak i innych duchownych diecezji włocławskiej do kreowania i udziału w inicjatywach, mających na celu upamiętnienie 100 rocznicy odzyskania niepodległości.

Jak zapowiedział, różne uroczystości odbędą się w katedrze, Muzeum Diecezjalnym i Wyższym Seminarium Duchownym. W planach są m.in. sesje naukowe, uroczyste msze święte (jedna transmitowana będzie przez Telewizję Polonia) oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej na elewacji katedry.

(Ł.D.)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (15)

altalt

23 2

samorząd zapłaci a diecezja będzie obchodzić1 hahaha 10:02, 13.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

:):)

11 2

Dobry deal ( umowa ) tylko dla kogo ??
Dla nas wszystkich 10:15, 13.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OBSERVEROBSERVER

20 2

Całość imprez odbędzi się pod patronatem biskupa.... Sorry ale to nie jest żaden autorytet. Da mnie pozostaje symbolem fałszu kleru, kierowania się niskimi pobudkami i symbolem współpracy z SB.
Smieszy mnie fakt kiedy wpatrzona w niego posłanka PiS głosująca za tym żeby pozbawić częsci emerytur byłych funkcjonariuszy służb mundurowych z poprzedniej epoki "zapominała" o tym fakcie i lansowała się przy tej postaci przy każdej okazji.
Ciekawe czy podczas spotkań serwowana będzie nam nowa historia Polski zgodna z wytycznymi "jedynie słusznej partii" 10:37, 13.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wiesław wojnarwiesław wojnar

16 3

"(...) stronę kościelną reprezentuje kapelan biskupa włocławskiego i notariusz kurii(...)" - a kto będzie reprezentował pastafarian, adwentystów dnia siódmego i katolików prawosławnych? Rozdział PAŃSTWA od kościoła! 11:08, 13.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Obserwator 4Obserwator 4

13 2

Czy odpowiedzialnym ze strony miasta jest ten "geniusz" od likwidacji rocznicy wyzwolenia Włocławka spod okupacji hitlerowskiej? jeśli to on, to już widzę te przekręty historycznych zdarzeń, zgodnych z opcją jedynej słusznej partii PiS-uarowej 11:16, 13.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

marnymachomarnymacho

17 0

to diecezja będzie organizowała obchody odzyskania niepodległości czy Państwo? Jak przeczytałem o szeregu imprez to już na wstępie nie wiem którą wybrać. Kuźwa jaki ten Wieśsławek jest zacofany!!!!!!! 11:23, 13.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ciekawskiciekawski

14 0

Patronat Pana Biskupa pachnie na odległość hipokryzją.
Za czasów zaborów czynniki kościelne potępiały polskie powstania i nawoływały do posłuszeństwa wobec zaborców . Podczas walk z bolszewikami w interesie KK było popieranie niepodległości Polski. Swoją drogą nic w tym dziwnego. Przecież interesy Watykanu/Kościoła zawsze będą ważniejsze niż poszczególne partykularyzmy narodowe. Katolicyzm jest religią uniwersalistyczną, dużo ważniejszą niż interesy tego czy innego narodu. Gdy interes katolicyzmu wchodzi w sprzeczność z interesem narodowym polskim to katolik musi wybrać interes swojego kościoła, który jest dużo ważniejszy.

Pamiętamy biskupów-targowiczan, niektórych powieszono, a niektórym się upiekło (m.in. prymasowi).
11 listopada winno być świętem stricte państwowym bez ideologii, religii, ale niestety tak w tym kraju się nie da.
14:01, 13.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

p64p64

9 0

Czyli patronem jest biskup, a kto jest sponsorem ??? 16:00, 13.02.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

altalt

7 0

Sponsoruje samorząd!!! Kto widział żeby kościół za cokolwiek płacił? 16:09, 13.02.2018


stądstąd

1 12

Jeny, ale barany. Czy z komentujących nikt nie potrafi czytać prostych tekstów ze zrozumieniem??? Przecież ewidentnie wynika, że patronat biskupa dotyczy imprez kościelnych, a na linii diecezja - urząd jest współpraca i koordynacja. Ja!!! Komentatorzy - matoły. Żal tego miasta, ale tacy tu mieszkają i próbują oceniać na takim poziomie to nie ma się czemu dziwić, że jest tak a nie inaczej. 16:21, 13.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

p64p64

9 1

jasne, to ile wyniosą koszty imprez kościelnych i z jakiej linii będą one finansowane... Z tacy ??? 16:44, 13.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

MaksMaks

8 1

Konkordat gwarantuje rozdział państwa od kościoła. Po przeczytaniu tego artykułu nie wiem o co chodzi. Ja po prostu tego nie rozumie nic a nic. Żeby było ciekawiej Konstytucja mówi o autonomii państwa od kościoła i innych związków wyznaniowych. To tak wygląda jakby niepodległość 100 lat temu wywalczył dla nas Kościół a nie obywatele. W takim razie to powinno być kolejnym świętem kościelnym Ale tak nie jest. Odnoszę wrażenie że władze miejskie dla własnej wygody oddało inicjatywę kościołowi . Zorganizuja za nich żeby nie było.. ................ 19:54, 13.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

antybushantybush

0 9

Antyklerykały w *%#)!& się wam poprzewracało od lewackiej myśli, won do uk na zmywak, postępowe zera 21:59, 13.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NormalnyNormalny

2 0

A miasto Wloclawek jak będzie obchodzić świeto bo kler już wiemy. 00:28, 14.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ObamaObama

2 0

Antybush Ty ze swoimi poglądami jesteś w sredniowieczu . Kościół decydował i rzadzil. 10:13, 14.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych").

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie firma VMEDIA Marcin Nowak 87-800 Włocławek ul.Długa 10 D, oraz nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie internetowej do Twoich potrzeb i zainteresowań oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z naszej strony internetowej wraz z funkcjonalnościami na niej udostępnianych ,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów. Przetwarzamy te dane w celach opisanych w polityce prywatności, między innymi aby: dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań,zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym, aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem dane mogą zostać przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. dostawcą usług IT, agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług, Zaufanym Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Informujemy, że na naszej stronie internetowej dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych Partnerów.

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak to zrobić.

Zaznacz przycisk „Zgadzam się” jeśli wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych podanych w formularzu przez VMEDIA Marcin Nowak 87-800 Włocławek ul.Długa 10 D i naszych Zaufanych Partnerów jako administratora danych osobowych, w celach marketingowych, które obejmują także niezbędne działania analityczne i zestawianie w profile marketingowe na podstawie aktywności na stronie internetowej zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa. Wyrażenie zgody jest dobrowolne , masz prawo do dostępu do swoich danych, ich poprawiania, a także wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie, a także o pozostałych kwestiach wynikających z art. 13 RODO, dostępnych w Polityce prywatności..

Zgadzam sięNie teraz
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone