Zamknij
REKLAMA

Tak Włocławek świętować będzie rocznicę odzyskania niepodległości

06:00, 13.02.2018 | Ł.D.
REKLAMA
Skomentuj
Panorama Włocławka. fot. Łukasz Daniewski

Spotkania historyczne, wystawy i koncerty - tak w skrócie przedstawia się program miejskich obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości. O szczegółach mówiono podczas konferencji prasowej w ratuszu.

Wszystkie przedsięwzięcia we Włocławku przygotowywane są we współpracy samorządu i diecezji włocławskiej. Za program ze strony miasta odpowiedzialny jest kierownik włocławskiego oddziału Archiwum Państwowego w Toruniu, historyk i archiwista dr Tomasz Dziki. Z kolei stronę kościelną reprezentuje kapelan biskupa włocławskiego i notariusz kurii, ks. dr Janusz Bartczak.

- Podjęta współpraca miała na celu opracowanie wspólnego programu, tak aby wszystkie przedsięwzięcia były ze sobą spójne i się nie pokrywały. Pierwsze rozmowy podjęliśmy już we wrześniu - mówiła wiceprezydent Barbara Moraczewska.

Szczegółowy program imprez można znaleźć na stronie internetowej ratusza w specjalnie przygotowanej zakładce. Jak poinformowano na poniedziałkowej konferencji, na razie są tam propozycje miejskich instytucji i placówek oświatowych oraz kalendarium wydarzeń, jakie miały miejsce we Włocławku w 1918 roku. Na tym jednak nie koniec, bo każdy podmiot może tam zgłosić swoje inicjatywy, związane z obchodami.

- To chyba pierwszy raz odkąd pracuję we Włocławku, gdy tak sprawnie skoordynowano działania związane z jakąś rocznicę historyczną. Ewenementem jest także umieszczenie tak wielu różnorodnych informacji w jednym miejscu - wyjaśniał podczas konferencji dr Tomasz Dziki.

Ważnym elementem obchodów będą spotkania edukacyjne, prowadzone we włocławskich szkołach. Poprowadzą je: ks. dr Henryk Witczak, ks. dr Zbigniew Gmurczyk oraz kierownik Muzeum Historii Włocławka Tomasz Wąsik, dr Tomasz Dziki i prezydent Włocławka, Marek Wojtkowski.

Obecny na konferencji ks. dr Janusz Bartczak sparafrazował słowa Romana Dmowskiego ("Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyna, dla której chcemy żyć i pracować") i wyraził radość z podjętej współpracy. Jak dodał, całe przedsięwzięcie odbywać się będzie pod patronatem biskupa włocławskiego, który mobilizuje zarówno siebie, jak i innych duchownych diecezji włocławskiej do kreowania i udziału w inicjatywach, mających na celu upamiętnienie 100 rocznicy odzyskania niepodległości.

Jak zapowiedział, różne uroczystości odbędą się w katedrze, Muzeum Diecezjalnym i Wyższym Seminarium Duchownym. W planach są m.in. sesje naukowe, uroczyste msze święte (jedna transmitowana będzie przez Telewizję Polonia) oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej na elewacji katedry.

(Ł.D.)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (15)

altalt

23 2

samorząd zapłaci a diecezja będzie obchodzić1 hahaha 10:02, 13.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

:):)

11 2

Dobry deal ( umowa ) tylko dla kogo ??
Dla nas wszystkich 10:15, 13.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OBSERVEROBSERVER

20 2

Całość imprez odbędzi się pod patronatem biskupa.... Sorry ale to nie jest żaden autorytet. Da mnie pozostaje symbolem fałszu kleru, kierowania się niskimi pobudkami i symbolem współpracy z SB.
Smieszy mnie fakt kiedy wpatrzona w niego posłanka PiS głosująca za tym żeby pozbawić częsci emerytur byłych funkcjonariuszy służb mundurowych z poprzedniej epoki "zapominała" o tym fakcie i lansowała się przy tej postaci przy każdej okazji.
Ciekawe czy podczas spotkań serwowana będzie nam nowa historia Polski zgodna z wytycznymi "jedynie słusznej partii" 10:37, 13.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wiesław wojnarwiesław wojnar

16 3

"(...) stronę kościelną reprezentuje kapelan biskupa włocławskiego i notariusz kurii(...)" - a kto będzie reprezentował pastafarian, adwentystów dnia siódmego i katolików prawosławnych? Rozdział PAŃSTWA od kościoła! 11:08, 13.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Obserwator 4Obserwator 4

13 2

Czy odpowiedzialnym ze strony miasta jest ten "geniusz" od likwidacji rocznicy wyzwolenia Włocławka spod okupacji hitlerowskiej? jeśli to on, to już widzę te przekręty historycznych zdarzeń, zgodnych z opcją jedynej słusznej partii PiS-uarowej 11:16, 13.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

marnymachomarnymacho

17 0

to diecezja będzie organizowała obchody odzyskania niepodległości czy Państwo? Jak przeczytałem o szeregu imprez to już na wstępie nie wiem którą wybrać. Kuźwa jaki ten Wieśsławek jest zacofany!!!!!!! 11:23, 13.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ciekawskiciekawski

14 0

Patronat Pana Biskupa pachnie na odległość hipokryzją.
Za czasów zaborów czynniki kościelne potępiały polskie powstania i nawoływały do posłuszeństwa wobec zaborców . Podczas walk z bolszewikami w interesie KK było popieranie niepodległości Polski. Swoją drogą nic w tym dziwnego. Przecież interesy Watykanu/Kościoła zawsze będą ważniejsze niż poszczególne partykularyzmy narodowe. Katolicyzm jest religią uniwersalistyczną, dużo ważniejszą niż interesy tego czy innego narodu. Gdy interes katolicyzmu wchodzi w sprzeczność z interesem narodowym polskim to katolik musi wybrać interes swojego kościoła, który jest dużo ważniejszy.

Pamiętamy biskupów-targowiczan, niektórych powieszono, a niektórym się upiekło (m.in. prymasowi).
11 listopada winno być świętem stricte państwowym bez ideologii, religii, ale niestety tak w tym kraju się nie da.
14:01, 13.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

p64p64

9 0

Czyli patronem jest biskup, a kto jest sponsorem ??? 16:00, 13.02.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

altalt

7 0

Sponsoruje samorząd!!! Kto widział żeby kościół za cokolwiek płacił? 16:09, 13.02.2018


stądstąd

1 12

Jeny, ale barany. Czy z komentujących nikt nie potrafi czytać prostych tekstów ze zrozumieniem??? Przecież ewidentnie wynika, że patronat biskupa dotyczy imprez kościelnych, a na linii diecezja - urząd jest współpraca i koordynacja. Ja!!! Komentatorzy - matoły. Żal tego miasta, ale tacy tu mieszkają i próbują oceniać na takim poziomie to nie ma się czemu dziwić, że jest tak a nie inaczej. 16:21, 13.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

p64p64

9 1

jasne, to ile wyniosą koszty imprez kościelnych i z jakiej linii będą one finansowane... Z tacy ??? 16:44, 13.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

MaksMaks

8 1

Konkordat gwarantuje rozdział państwa od kościoła. Po przeczytaniu tego artykułu nie wiem o co chodzi. Ja po prostu tego nie rozumie nic a nic. Żeby było ciekawiej Konstytucja mówi o autonomii państwa od kościoła i innych związków wyznaniowych. To tak wygląda jakby niepodległość 100 lat temu wywalczył dla nas Kościół a nie obywatele. W takim razie to powinno być kolejnym świętem kościelnym Ale tak nie jest. Odnoszę wrażenie że władze miejskie dla własnej wygody oddało inicjatywę kościołowi . Zorganizuja za nich żeby nie było.. ................ 19:54, 13.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

antybushantybush

0 9

Antyklerykały w *%#)!& się wam poprzewracało od lewackiej myśli, won do uk na zmywak, postępowe zera 21:59, 13.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NormalnyNormalny

2 0

A miasto Wloclawek jak będzie obchodzić świeto bo kler już wiemy. 00:28, 14.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ObamaObama

2 0

Antybush Ty ze swoimi poglądami jesteś w sredniowieczu . Kościół decydował i rzadzil. 10:13, 14.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone