Zamknij
REKLAMA

Czy posegregowane odpady trafiają do „jednego wora”? PGK Saniko wyjaśnia

00:01, 19.02.2018 | artykuł sponsorowany

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej „Saniko” Sp. z o.o. we Włocławku odpowiada za odbiór i zagospodarowanie odpadów od Mieszkańców Włocławka, a także innych Gmin.  Od 1 lutego we Włocławku zaczął funkcjonować nowy, ogólnopolski system segregacji odpadów, który wprowadza sortowanie odpadów na 4 frakcje i piąty dodatkowy pojemnik na tzw. „odpady resztkowe”. Mieszkańcy Włocławka na spotkaniach z przedstawicielami Saniko pytali m.in. o to, dlaczego mają segregować odpady jeszcze dokładniej skoro przyjeżdża po nie jedna śmieciarka i wszystko trafia do „jednego wora”.

Jak jest naprawdę ?

PGK Saniko zapewnia Mieszkańców, że odpady, które są odbierane przez Pracowników Spółki nie są mieszane w śmieciarce. 
Wszystkie pojazdy ( zdjęcia poniżej) , które służą do przewożenia odpadów na pierwszy rzut oka wyglądają niemalże tak samo, co może sprawiać wrażenie, że „śmieci trafiają do jednej śmieciarki”.

- Każdy poszczególny odpad jest odbierany innym rodzajem pojazdu. PGK Saniko wykorzystuje do tego śmieciarki jedno- i dwukomorowe oraz myjko-śmieciarki do odbioru frakcji biodegradowalnych, marki Mercedes oraz Scania. Pojazdy na zewnątrz nie różnią się niczym szczególnym dopiero wnętrze śmieciarki ma znaczącą funkcję. Jednokomorowe pojazdy mogą przewozić jeden rodzaj odpadu. Pracownicy, którzy odbierają odpady śmieciarką dwukomorową mogą zabrać z posesji dwa a nawet trzy rodzaje odpadów. Wszystko zależy od harmonogramu odbioru odpadów i rodzaju zabudowy mieszkaniowej.  W Spółce opracowywane są trasówki odbioru poszczególnych frakcji odpadów i tak :
W przypadku domów jednorodzinnych, odpady odbierają głównie śmieciarki dwukomorowe, które przewożą dwie a nawet trzy frakcje w workach. Dzięki temu, że Mieszkańcy segregują odpady w workach o właściwych kolorach, śmieciarka może zabrać podczas jednego kursu trzy rodzaje worków. Jest to ważne, gdyż takie rozwiązanie jest opłacalne dla Mieszkańców, ponieważ ograniczanie ilości kursów pozwala uniknąć podwyżek cen za odbiór odpadów od włocławian. Odpady resztkowe odbiera śmieciarka jednokomorowa, a odpady bio myjkośmieciarka – z funkcją mycia pojemników.

Jeżeli chodzi o zabudowy wielorodzinne to w zależności od potrzeb i możliwości, w pergolach znajdują się małe pojemniki na segregację lub tzw. „dzwony”. Z małych pojemników papier oraz metale i tworzywa sztuczne odbierane są śmieciarkami dwukomorowymi, natomiast szkło już inną śmieciarką. Odpady z pojemników typu „dzwon” odbierają specjalne śmieciarki z dźwigiem, umożliwiające unoszenie tych pojemników. Każda frakcja odbierana jest oddzielnie. - mówi Dominika Kujawa z PGK Saniko Sp. z o.o.

Tak samo wyglądało odbieranie odpadów przed zmianami systemowymi. Do obsługi Mieszkańców oraz poszczególnych klientów były wykorzystywane te same pojazdy. Obecnie, zwiększyła się natomiast częstotliwość kursów, ponieważ jest więcej frakcji odpadów. PGK Saniko w grudniu 2017 roku zostało doposażone w dwa pojazdy, śmieciarkę dwukomorową oraz śmieciarkę mikro ze zgniotem.

Do 1 lutego Saniko odbierało od Mieszkańców Włocławka każdą ilość odpadów, jak to wygląda teraz?
W kwestii ilości odbieranych odpadów od Mieszkańców Włocławka nic się nie zmieniło. Przedsiębiorstwo będzie zabierać od włocławian każdą ilość papieru, szkła, metali i tworzyw sztucznych, biodegradowalnych oraz resztkowych. Warunkiem jest jednak, aby odpady te były wystawiane w dniu odbioru w workach o odpowiednim oznaczeniu kolorystycznym, takie jak wprowadza rozporządzenie Ministra Środowiska : niebieski  - papier, zielony – szkło, żółty – metale i tworzywa sztuczne. Na start, każdy właściciel posesji został wyposażony po dwa worki na każdy asortyment odpadów zbieranych selektywnie. Jeżeli w dniu odbioru zostanie wystawiony jeden worek z danym odpadem, to Pracownicy przy odbiorze zostawiają kolejny jeden worek na tę jedną frakcję.  Jeżeli ta ilość worków okaże się niewystarczająca, to Mieszkańcy mogą zakupić worki we własnym zakresie, pamiętając aby były to worki o tej samej kolorystyce na dany asortyment, natomiast na tą chwilę  PGK Saniko nie prowadzi sprzedaży worków i pojemników.

Więcej informacji na stronach :
www.saniko.com.pl
Facebook Saniko 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA