Zdjęcia ciemnożółtego dymu wydobywajacego się z jednego z kominów Anwilu otrzymaliśmy w piątek po godz. 20 od kilku osób. Fot. nadesłane.
W piątek (17 sierpnia) z jednego z kominów Anwilu zaczął wydobywać się rdzawy dym. Włocławianie przysyłają do DDWloclawek.pl zdjęcia i pytają, czy w zakładzie doszło do awarii.
Zdjęcia smugi rdzawego dymu wydobywajacej się z jednego z kominów Anwilu otrzymaliśmy w piątek po godz. 20 od kilku osób.
- Ogromna żółta chmura dymu wydobywajaca się z zakładów azotowych. Zdjęcia min. 10 km od zakladu - dodaje jeden z autorów zdjęć.
- Pytanie, czy ten dym, co puszczaja azoty, to nie jest szkodliwy. Niech tym ktoś sie zajme - pisze inny.
Udało nam sie skontaktować z rzecznikiem prasowym Anwilu, Olgą Wieszczek, która twierdzi, że rdzawy dym z komina to efekt nieplanowego zatrzmania jednej z linii produkcyjnych w zakładzie. Czekamy na oficjalny komunikat.
Aktualizacja, godz. 21:45.
Olga Wieszczek, rzecznik prasowy Anwilu informuje:
- Dzisiaj w godzinach wieczornych nastąpiło nieplanowane zatrzymanie jednej z linii produkcyjnych kwasu azotowego. Zakłócenia techniczne spowodowały zadziałanie systemów zabezpieczeń, które zgodnie z obowiązującymi procedurami w bezpieczny sposób zatrzymały instalację produkcyjną.




Kiedy ponad 4 lata temu, pod koniec kwietnia 2014 roku nad Anwilem także pojawiła się żółto-brązowa chmura dymu, wielu włocławian wpadło w panikę. Pojawiły się pogłoski, że w Anwilu doszło do awarii.
Zakład już po fakcie tłumaczył to planowym wyłączeniem instalacji kwasu azotowego, brązowo-żółty dym nazywał "efektyami wizualnymi". O kolejnych podobnych operacjach już informowano. Anwil zapewniał też, że zatrzymania są prowadzone pod stałym nadzorem wykwalifikowanej kadry technologów i służb odpowiedzialnych za ochronę środowiska oraz zgodnie z obowiązującymi instrukcjami i procedurami bezpieczeństwa.
Twój21:47, 17.08.2018
Kolejna awaria na kwasie, żaden planowany postój. Prawda Jarek ?
lorek21:50, 17.08.2018
zapomnieli sie i wypuscili go za dnia bo wszystko puszczaja pod oslona nocy i raczyska panuja we wloclawku niewiadomo od czego to teraz widzicie anwil powinien dawno byc oskarzony o zanieczyszczanie srodowiska i wkladac co roku duze pieniadze w leczenie rakowcow
..........12:32, 18.08.2018
10 razy tyle tego samego związku emitują samochody jeżdżące po Włocławku każdego dnia .Twoja wiedza o chemii jest zerowa ,dlatego wypisujesz takie bzdury.
włocławek20:42, 19.08.2018
a uspokoił mnie Pan, możemy do bólu dokładać smrodu do powietrza, już się wystraszyłem że jest jakiś limit który sprawia ze powietrze jest zdatne do życia :) Pozdrawiam doksztalconego chemika :)
Kwas22:04, 17.08.2018
Zamknąć zakład rakotwórcze dziadostwo
Nick22:49, 17.08.2018
Ciebie powinno się zamknąć, ale w psychiatryku tępa pało.
awil16:17, 18.08.2018
ciebie zlikwidowac pacanie
Bolo20:27, 19.08.2018
To od razu Wieśławek trzeba będzie zaorać i kilka ościennych gmin też :)
Do Anwilowców 22:07, 17.08.2018
Anwilowcy głosowali na PiS , bo obiecali im Pięciobrygadówkę, tymczasem najwięcej zyskał niejaki Chmielewski, z dnia na dzień stając się milionerem.
Bolo20:28, 19.08.2018
Co pis ma do pięciobrygadówki w pkn?
siara22:12, 17.08.2018
tak truje się ludzi, Azoty już dawno miały być zlikwidowane
.......12:39, 18.08.2018
Łącznie z tobą !
lolo116:20, 18.08.2018
chyba z tobą anwilowcu
Pozostałe komentarze
meteo21:38, 17.08.2018
Kierunek wiatru z południa także większość syfu tam, skąd przyjeżdżają pracownicy instalacji czyli na Fabianki ,
qw_21:49, 17.08.2018
Jak już, to NE (płn-zach), więc kierunek Lubanie...
Ziomek 21:40, 17.08.2018
Może pracownicy ćwiczyli głosowanie na pana z Wieńca przed wyborami
Hehe22:47, 17.08.2018
A moze ty puściłeś bąka
qw_21:51, 17.08.2018
Pozdrawiam kierowcę wiśniowego Peugeota 207, który się zatrzymał i zrobił powyższe zdjęcie.
Rowerzysta :)
qw_21:54, 17.08.2018
*Na Wiklinowej.
Zdich22:09, 17.08.2018
Czy wy ludzie nie macie innych problemów? Zatrzymanie powoduje że tlenki azotu się nie absorbują i przez pewien czas taki dym leci. Parę lat temu taki dym był normą. Teraz tylko kilka minut po awarii i to taka atrakcją? Nic wam nie będzie więcej tlenków macie w kominach ciepłowni tylko jest mieszany więc niewidoczny.
Awaria 22:11, 17.08.2018
Czyli jednak awaria, nie żaden planowany postój
Kroll20:30, 19.08.2018
Tak, awaria. Mógł nawalić jakiś *%#)!& czujnik i zadziałał system blokadowy automatycznie odstawiając instalację.
Włocławek20:45, 19.08.2018
ale mi użyło, a więc możemy do bólu dokładać smrodu do powietrza, już się wystraszyłem że jest jakiś limit który sprawia ze powietrze jest zdatne do życia :) a dzięki takim kolorkom przypominamy sobie że Anwil jest obok :)
Do Anwilowców 22:10, 17.08.2018
Żeby było jasne , pięciobrygadówki oczywiście nie wprowadzono
Anwilowiec23:11, 17.08.2018
Anwilowcy głosowali na PiS bo za p.o Anwil był już 2 licytowany. A teraz się rozwija.
qw_23:34, 17.08.2018
Widać na zdjęciach, że się rozwija. Instalacja do kwasu azotowego działa bez zarzutu bijąc kolejne rekordy produkcji.
puk23:19, 17.08.2018
Brunatny dym to tlenek azotu substancja trująca po zmieszaniu z woda tworzy kwas azotowy.
Po dostaniu się do atmosfery niszczy ozon powodując dziurę ozonowa, tą samą co powoduje efekt cieplarniany. Dziura ozonowa powoduje też zwiększenie zachorowań na raka skóry (czerniaka). Ale Anwil jest czysty i przyjazny środowisku heheheh
Anwilowiec01:18, 18.08.2018
Z Wikipedii ściągnąłeś naukowcu ?
puk09:08, 18.08.2018
Tym wszystkim co są na NIE proponuję jeszcze raz iść do szkoły podstawowej na lekcje chemii i zamiast oddawać głos swój to do łopaty ładować saletrę w worki.
Włocławek20:50, 19.08.2018
a ja proponuje iść na lekcje przyrody, a nie chemi i przypomnieć sobie jak kiedyś wyglądała, bo ci z kwadratowych mieszkań zaczynają mieć kwadrature głowy. Rozumiem że kasa jest potrzebna ale za jaką cenę, moze czas pomyśleć o nwoszych technologiach przyjaznych naturze a nie pyskaczom co tylko chemią się zasłaniają i to tylko na temat wiązań chemicznych a nie wpływu w dłuższej meieże na przyrodę.
Karyna23:49, 17.08.2018
To wszystko przez 500+
Ps wszystko byście chcieli sprzedać albo likwidować, macie rację, tylko skąd potem weźmiecie pieniążki na swoich brajankow i wanesski
Bogdan05:50, 18.08.2018
Wszyscy będą zdrowi bo strefa zagrożenia jest tylko do ogrodzenia, kpiny.
Karol5606:17, 18.08.2018
Chemia to jest w biedronce,lidlu itp dyskontach na świeżych warzywach które kupujecie
Pankuronium07:24, 18.08.2018
Wysokie stężenie kwasu azotowego, co jakiś czas puszczają większe stężenie. chyba chcą nas zalatwic.. uaaaa
Układ z miastem jest zapewne wiec nic nowego się nie dowiemy
Skomentuj09:03, 18.08.2018
W punkt. Przekraczane wielokrotnie, tylko oczy przymykane
krzysiu109:39, 18.08.2018
Na tej instalacji urządzenia są stare i nadają się do muzeum. Co z tego ze produkcja idzie skoro wszystko trzyma sie na trytytkach i tasmie? awaria za awarią. gdyby padał deszcz to z dymku robi się kwas.
Hehe :)20:33, 19.08.2018
Hehe :) Porównaj ilość wyłączeń instalacji powiedzmy w latach 70-tych, a teraz. Zobaczysz pewną subtelną różnicę :)
Kujawiak10:21, 18.08.2018
Tlenek azotu.Rozejdzie się w powietrzu i zniknie.O wiele ciekawsza jest "chmura" tablicy mendelejewa,która znajduje się w merketowym jedzeniu.Ta w przeciwieństwie do tlenku azotu,rozchodzi się po organizmie i zostaje.Najlepiej to zamknąć Anwil i połowę miasta zabić dechami na krzyż.Tak w ogóle to zamknąć cały przemysł a my możemy wrócić do zbieractwa,łowiectwa i hodowli kóz.Mężczyźni mogą trudnić się polowanie na dziki w okolicznych pięknych lasach a kobiety sprzedażą jagód przy autostradzie i świadczyć usługi uciech cielesnych turystom z niemiec.
Pionier17:56, 18.08.2018
A ile nowych możliwości.Program :
- Dzida+
- Łuk +
- Maczuga +
Twój21:27, 18.08.2018
Kujawiak, a ten kwas do do czego ? Czy w końcu jako saletra albo saletrzak nie trafia do marketowego jedzenia ?
Kujawiak10:32, 18.08.2018
Chmielewski osobiście uruchomił nowe wydziały w Anwilu.Obiecana prze pis rozbudowa zakładu za ponad 2 miliardy,właśnie się dokonała.Budowa planowana na 2 lata została zrealizowana w 3 miesiące.To się nazywa dobra zmiana.Nowe miejsca pracy,nowe możliwości,więcej zysków dla miasta.Prawda Jarek?
Zadziora12:03, 20.08.2018
Wszak do polityki nie idzie się dla pieniędzy, prawda?
Make peace never pis12:56, 18.08.2018
Członek Jarek zarządu postawił "dwójkę" w złym miejscu. Jak myślicie, co wdychaliście?
zzzzzz13:27, 18.08.2018
To ekologiczna firma ????
qwer16:22, 18.08.2018
Anwil-truciciele ludzi i całego środowiska
kropa16:40, 18.08.2018
co mają powiedzieć pracownicy spółek bez prawa do szkodliwego na terenie ANWILU
sami18:45, 18.08.2018
żądać uprawnień
Bolo20:38, 19.08.2018
Niech rzucą robotę i jadą w Bieszczady. Mogą żyć z produkcji węgla drzewnego.
ty 116:45, 18.08.2018
najgorszą robotę robią spółki bes prawa do szkodliwego bo się nie należy?
ty117:30, 18.08.2018
Pani rzecznik ANWILU za biurkiem należy szkodliwe a czarni murzyni niech się trują i rak ich *%#)!& sprawdliowości?
Trulijo20:40, 19.08.2018
Pani Rzecznie nie przysługuje "szkodliwe". Btw. pozdro dla Oli.
tb....10:51, 19.08.2018
nic się nie dzieje dziwnego. tego typu rzeczy mają się dziać w nocy. zwyczajnie ktoś się zapomniał. sam mam tego typu zdjęcia z kilku poprzednich razów. dzwoniłem do kolegi na kierowniczym stanowisku. ano nic tylko ktoś się zapomniał, że tego nie powinno się robić w ciągu dnia...
Trololo20:43, 19.08.2018
Taa... Kierownicze stanowisko, gdzie podwładnym jest kij od szczotki. W d... byłeś, g... widziałeś. Nie troluj w necie. Nawet nie wiesz, co mogłoby się stać, gdyby ruch instalacji chemicznej zależał od czyjegoś "pamiętania" albo "zapomnienia".
rubadur20:36, 19.08.2018
Wdychać panowie póki leci. Darmowa viagra ;)
Marcinek11:15, 20.08.2018
Bo to pierwszy raz...i zawsze to samo tłumaczenie. Efekt zatrzymania procesu. Mieszkamy na bombie i taka jest prawda.
bojas21:06, 21.08.2018
To dopiero sensacja. Kilkanaście lat temu taki rdzawy dymek widoczny był cały czas podczas pracy instalacji produkcyjnej. Inwestycje w zakresie ograniczenia emisji tlenków azotu poczynione w Anwilu pozbawiły nas takiego widoku na co dzień a więc jak pojawi się sporadycznie w sytuacjach awaryjnych to już jest afera.
maru21:12, 21.08.2018
Mi to zdecydowanie wygląda na tlenek azotu (IV), poczytajcie o nim silnie toksyczny gaz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz