Zamknij

O co chodzi w rewitalizacji Śródmieścia? "Stawiamy na zmiany społeczne" [WYWIAD]

17:00, 07.04.2019 N.S Aktualizacja: 09:29, 08.04.2019
Skomentuj Pojawienie się nowych elementów małej architektury wzbudziło wśród włocławian spore poruszenie. Fot. Daniel Wiśniewski Pojawienie się nowych elementów małej architektury wzbudziło wśród włocławian spore poruszenie. Fot. Daniel Wiśniewski

Rewitalizacja Śródmieścia to temat budzący wiele emocji. Woonerf, kolorowe ławki u zbiegu ul. 3 Maja i Zapiecek, parklety - to tylko niektóre działania mające zmienić oblicze włocławskiej starówki. Co w procesie przywracania jej dawnego blasku jest najważniejsze, wyjaśnia Aneta Chełminiak, p.o. dyrektora Biura Rewitalizacji.

Sporo zamieszania wywołały ostatnio ławeczki, które pojawiły się na ul. 3 Maja. Jaki był zamysł ustawienia ich w tym miejscu?

Tymczasową instalacją zaproponowaną mieszkańcom chcieliśmy zwrócić uwagę na zmiany, które dzieją się w Śródmieściu. Zaproponowana instalacja, w tym kolory ławek i kwietników były bardzo wyraziste i rzeczywiście zwróciły uwagę wielu osób, nie tylko mieszkańców. Jednak trzeba zaznaczyć, że miejsce to, poza delikatnymi zniszczeniami jednej z ławek, nie zostało zdewastowane, kwietniki tam stały, rośliny nie zniknęły, ławki również nie zmieniły swoich lokalizacji. Ponadto mieliśmy sygnały, że mieszkańcy pilnowali, zwracali uwagę na to miejsce.

Z uwagi na oczekiwania mieszkańców co do stonowania m.in. kolorystycznego instalacji, przystąpiliśmy do realizacji tego pomysłu. Zdecydowaliśmy, że we ciągu kilku dni kwietniki zostaną zastąpione gazonami z kwiatami, ławki zostaną przemalowane. Ale to miejsce nadal tam będzie, nadal będą kolorowe ławki i zieleń.

Wiele osób, kiedy myśli o rewitalizacji, chyba chciałoby, żeby efekt był natychmiastowy i kompleksowy, nie biorąc przy tym pod uwagę, że z wielu względów nie da się tego tak zrobić...

Za nami ponad pół roku realizacji Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Włocławek na lata 2018-2028, zostało przygotowane sprawozdanie z dotychczasowych działań, które pokazuje pozytywne zmiany jakie zachodzą głównie w sferze społecznej. W 2018 roku w ramach GPR była rozpoczęta realizacja 15 projektów, które mają swoją kontynuację w kolejnych latach. W 2019 zaplanowano wdrożenie kolejnych 36 projektów. Razem mamy więc już ponad 50 przedsięwzięć dla obszaru rewitalizacji.

[ZT]33139[/ZT]

Przede wszystkim w Gminnym Programie Rewitalizacji stawiamy na zmiany społeczne, aktywizację mieszkańców. To właśnie problemy społeczne były podstawą wyznaczenia obszaru rewitalizacji. Mamy świadomość, że na tym obszarze mieszka wiele osób korzystających ze świadczeń pomocy społecznej, ponieważ znaleźli się z trudnych sytuacjach powodujących konieczność zapewnienia im tej pomocy, np. ubóstwo, bezrobocie, niepełnosprawność, itp. Te problemy, czy też kwestie edukacji, bezpieczeństwa, które często były poruszane podczas konsultacji społecznych, są kluczowe dla obszaru rewitalizacji i wobec nich są planowane najważniejsze zmiany. Zdajemy sobie sprawę również, że na obszarze rewitalizacji nie mieszkają tylko osoby z problemami.

Druga kwestia to zmiana wizerunku tego obszaru. Spotkaliśmy się na etapie przygotowywania Gminnego Programu Rewitalizacji z tym, że ten obszar odbierany jest bardzo negatywnie. Wprowadzanymi działaniami chcemy pokazać, że Śródmieście jest interesujące, poprawia się jego bezpieczeństwo oraz jest i będzie tutaj wiele działań społecznych, kulturalnych, aktywizacyjnych, jak chociażby kawiarnia obywatelska „Śródmieście Cafe”.

Działania społeczne, podczas których pracujemy z mieszkańcami, dają efekty powoli, one nie będą widoczne natychmiast.

Równolegle do zmian społecznych realizujemy zmiany widoczne w przestrzeni, jednak one również wymagają czasu. Taką zmianą planowaną w perspektywie obecnego i przyszłego roku jest projekt „3 Maja woonerfem”. Ten rok, szczególnie pierwsza połowa, to czas prac nad koncepcją, wysłuchanie mieszkańców w zakresie oczekiwanych zmian na ulicy 3 Maja. Późniejszy etap to projekt przebudowy, następnie realizacja inwestycji.

Ponadto w przestrzeni powstaną min. Centrum Wsparcia Społecznego, przebudowa kamienicy przy ul. 3 Maja 18, parki kieszonkowe, parklety. Wprowadzamy program dotacji dla właścicieli lub użytkowników wieczystych nieruchomości znajdujących się w obszarze rewitalizacji. To szereg działań, które wkraczają w sferę typowo przestrzenną, widoczną.

[ZT]33113[/ZT]

Wspomniała Pani o parkletach. To też jest nowość, choć ten temat poruszyła już w ubiegłym roku Gwoździarnia. Ile parakletów może się pojawić w Śródmieściu i gdzie dokładnie?

Gwoździarnia w minionym roku realizowała w ramach programu wsparcia projektów lokalnych, przy finansowym udziale Urzędu Miasta Włocławek i zaangażowaniu społecznym parklet. Obecnie planowana jest kolejna akcja społeczna z mieszkańcami w celu dokończenia budowy tego dodatkowego miejsca do siedzenia wzbogaconego roślinnością. Chcielibyśmy umieścić go w przestrzeni Śródmieścia. Rozpatrujemy kilka miejsc, negocjujemy z pomysłodawcami i inicjatorami budowy parkletu. Rozważamy m.in. lokalizację typowo na miejscu parkingowym, ponieważ taka jest idea parkletu. Jednocześnie chcemy wskazać, kto jest najważniejszy w tej przestrzeni – to człowiek, który stanowi centrum zmian w Śródmieściu. Oczywiście samochody też są istotne, ponieważ mieszkańcy muszą dotrzeć do swoich celów, ale chcemy wskazać na dominację i priorytetyzację ruchu pieszego w przestrzeni Śródmieścia. Stąd parklety, mające wymiary miejsca parkingowego, bedące oazą zieleni, odpoczynku, wśród zdominowanej przez auta przestrzeni.

Pierwszymi parkletami chcemy pokazać mieszkańcom, co to dokładnie jest, „oswajać” z nowa jakością przestrzeni, przyzwyczajać do takich instalacji, wypracować akceptację tych rozwiązań i pomysłów. Parklety są instalacjami naturalnymi, z drewna, z zielenią. Nie są duże, więc istnieje możliwość ich przemieszczenia, dają miejsca do odpoczynku, zatrzymania się na chwilę. Pierwszy parklet jest przygotowywany z inicjatywy Gwoździarni, a następne będą parkletami typowo miejskimi.

Poruszyła pani bardzo ciekawą kwestię wspominając, że mieszkańcy nie są z wieloma rzeczami oswojeni. Czy nie jest tak, że mieszkańcy – nie tylko Śródmieścia – potrzebują trochę czasu na zmianę sposobu myślenia o mieście i o tym jak ono może wyglądać? Bo np. parklet będzie „zabierał” jedno miejsce parkingowe, a chociażby na konsultacjach dotyczących woonerfu wywiązała się gorąca dyskusja o miejscach parkingowych i ruchu samochodów...

Chciałabym uspokoić, że jeden parklet to maksymalnie jedno miejsce parkingowe. Słuchając dyskusji mieszkańców, można dojść do wniosku, że każde miejsce parkingowe w Śródmieściu jest bardzo ważne. Parkletów będzie w tym roku kilka i nawet jeśli staną typowo na miejscach parkingowych, jak zakłada ich idea, będzie to zaledwie kilka miejsc.

[ZT]30977[/ZT]

W ramach konsultacji społecznych staramy się mieszkańcom przybliżać możliwe zmiany przestrzenne, np. podczas konsultacji projektu „3 Maja woonerfem” zostały zaprezentowane różne koncepcje zagospodarowania tej przestrzeni. One nie są na chwilę obecną widoczne we Włocławku, ponieważ to jest proces, który postępuje i jest konsultowany z mieszkańcami. Mieszkańcy wskazują, co chcieliby widzieć w tej przestrzeni, a czego nie.

Jesteśmy otwarci na pomysły mieszkańców, które być może uda nam się prototypować, czyli wprowadzać w przestrzeń jako rozwiązania tymczasowe, np. zamknięcie jakiegoś odcinka ulicy.

Zakładamy, że będziemy też bardzo intensywnie pracować z mieszkańcami w celu wypracowania rozwiązań dla projektu „3 Maja woonerfem”. Te konsultacje, które rozpoczęły się w kawiarni obywatelskiej, były początkiem do dalszej pracy. W międzyczasie studenci przygotowują swoje koncepcje, które zostaną potraktowane jako inspiracja dla przyszłej przebudowy. Studenci spojrzą na miasto i tę ulice z innej perspektywy niż mieszkańcy.

Niedawno zakończyły się konsultacje dotyczące Specjalnej Strefy Rewitalizacji, trwa realizacja projektu „3 Maja woonerfem”. Co jeszcze w najbliższym czasie będzie się działo w kwestii rewitalizacji?

U zbiegu ulic Brzeskiej i Piekarskiej będzie realizowany projekt Centrum Wsparcia Społecznego, z przeznaczeniem dla seniorów i osób z niepełnosprawnością, na który Miasto planuje pozyskać dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Kolejne przedsięwzięcie, dla którego będziemy występować o środki finansowe, to kamienica przy ulicy 3 Maja 18, w której będzie kawiarnia obywatelska z podwórkiem partycypacyjnym, Centrum Aktywizacji i Przedsiębiorczości, mieszkania dla uzdolnionych absolwentów, mieszkanie dla artysty, siedziba Lokalnej Grupy Działania, czyli tak naprawdę będzie to centrum działań społecznych na rzecz mieszkańców w obszarze rewitalizacji.

[ZT]33161[/ZT]

W najbliższym czasie, w ramach Specjalnej Strefy Rewitalizacji, zostaną wprowadzone dotacje do remontów, gdzie przewidzieliśmy cztery pogramy pozyskania dofinansowania do 50% nakładów koniecznych na remont nieruchomości przez właścicieli lub użytkowników wieczystych.

Nawiązując do zmiany wizerunku, Śródmieście cieszy się raczej złą sławą. Czy jest jakiś pomysł, jakieś działania, które mają na celu zmianę przekonania, że np. „po Śródmieściu strach chodzić wieczorem”?

Planowane są działania w zakresie aktywizacji kulturalnej. Chcemy pokazać mieszkańcom obszaru rewitalizacji, również dzieciom, możliwość innego funkcjonowania w życiu społecznym. Są zaplanowane m.in. programy edukacyjne. Jednym z nich jest program „Trójka - dobra szkoła”, którym chcemy wzmocnić możliwości edukacyjne dzieci poprzez doposażenie szkoły w różne pracownie – językową, chemiczną itd., żeby stworzyć lepsze warunki do nauki. Zakładamy też modernizację placu apelowego. Zaplanowane są międzypokoleniowe przedsięwzięcia integracyjne dla społeczności lokalnej, warsztaty, spotkania, koncerty.

Poza tym w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji kontynuujemy realizację programu wsparcia projektów lokalnych, czyli mikrograntów dla osób zamieszkujących śródmieście oraz osób, które chcą coś zrobić dla mieszkańców tego obszaru, np. zorganizować jakieś wydarzenie, wystawę, wspólne działanie. Chcemy pokazywać tę przestrzeń w trochę inny sposób, uświadomić mieszkańcom, że w Śródmieściu dzieje się wiele ciekawych rzeczy.

Gorąco zachęcam do zapoznania się z ofertą kawiarni obywatelskiej, którą obecnie opiekuje się Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania, prowadząca m.in. szereg działań aktywizacyjnych dla społeczności lokalnej, ale także dla pozostałych mieszkańców miasta. Na każdy tydzień przygotowywany jest kalendarz różnorodnych wydarzeń, w których bezpłatnie mogą uczestniczyć zainteresowane osoby, aby poznawać nowe rzeczy, rozwijać swoje zainteresowania i pasje.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(21)

Tak to widzę...Tak to widzę...

28 2

Pieniądze wrzucane w błoto.
Oczywiście ktoś zarobi, a efekt będzie zerowy. A może o to chodzi?
Jak z tym misiem??? 17:12, 07.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Pedro!Pedro!

25 2

Bo to jest rewitalizacja na miarę naszych możliwości. 17:17, 07.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PrawdaPrawda

29 0

Prawda jest taka, że nikt nie ma pomysłu na przywrócenie blasku Śródmieścia. 17:21, 07.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

sentexsentex

21 5

wysadzić w piżdziec całe śródmieście i po kłopocie......
ławki na ogień...... 17:52, 07.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

16 1

Nawet dżentelmeneli chcą przyzwyczaić do kolorów, oczywiście tęczy kolorów sześciu! UWAGA! Marksizm antykulturowy krąży nad Polską! 17:54, 07.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

sbjpsbjp

29 2

pani Aneta Chełminiak musi chyba parę razy przespacerować się po ścisłym centrum bo chyba nie zdaje sobie sprawy "na czym stoi". 17:57, 07.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JbJb

19 0

Chyba należałoby w obecnej kadencji uregulować stany prawne kamienic, właśnie mija 30 lat zasiedzenia w zw. złej wierze. To na tym powinien skupić się ratusz w tej kadencji bo tylko to da szansę na realne zmiany 18:10, 07.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Stały czytelnikStały czytelnik

15 0

Pisałem już wcześniej, szkoda kwiatków bo już sobie z kwietnika zrobili popielniczkę i schowek bo błękitnej szery. 19:05, 07.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

działania pozornedziałania pozorne

19 0

Dość tego pozoranctwa!!! 19:09, 07.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ceny paliwceny paliw

5 0

https://moto.trojmiasto.pl/paliwa/

Aby sprawdzić aktualne nacisnąć przycisk: Aktualizacja 20:07, 07.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JKJK

19 0

O co chodzi ? Chodzi o bicie piany i robienie szumnej reklamy w mediach . Tak samo było z przejazdem Kaliska i , z dworcem , obwodnicą i innymi obiecankami przykrywającymi buble inwestycyjne typu hala sportowa , basen , przedszkole . Byłyśmy na jednym spotkaniu i to wystarczy by zasłona opadła . 20:24, 07.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

żiri konkursużiri konkursu

17 0

W kwietniu zaszczytny tytuł *Pajaca miesiąca* wędruje do urzędniczki specjalnej troski - Anety Chełminiak, za wypowiedź definiującą jej stan umysłu:
Po Śródmieściu strach chodzić wieczorem - planowane są działania w zakresie aktywizacji kulturalnej.
Dziękujemy i czekamy na więcej. 21:56, 07.04.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

??

2 0

:-) 22:51, 07.04.2019


tojotojo

14 1

... przybliżamy miasto do wsi - a miało być odwrotnie .
Ci co wybrali mniejsze zło BRAWO WY !!! 04:52, 08.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

gośćgość

14 0

POMYSŁY ZE STUDENTAMI SĄ O.K. ALE POTRZEBNE SĄ MĄDRE DECYZJE SAMORZĄDU A NIE BICIE PIANY PRZEZ FACETA CO SKACZE NA SKAKANCE NA 3-GO MAJA. PARTERY TEJ ULICY NIGDY JUŻ NIE WRÓCĄ DO ŚWIETNOŚCI PASAŻU HANDLOWEGO , I TO JEST KLUCZ DO TEJ ULICY. TO SAMORZĄD MA NARZĘDZIA, ABY REGULACJAMI PODATKÓW I KOREKTAMI W MIEJSCOWYM PLANIE ORAZ INNYMI FORMAMI WSPARCIA WPROWADZIĆ SPOŁECZNIE POŻYTECZNE FUNKCJE W PARTERY , A ONE DALEJ SAME NAKRĘCĄ INNE. ZAŚ BRAK POLITYKI LOKALNEJ MIASTA POWODUJE ,LAWINĘ PROBLEMÓW. PODSTAWOWYM TO BRAK MIESZKAŃ DLA TYCH, KTÓRZY W TRANSFORMACJI SOBIE NIE PORADZILI, I WSZYSCY MUSIMY IM POMÓC , ALE CZY POMALOWANIE ŁAWEK TO DOBRA DROGA? MIASTO POWINNO CAŁOŚCIOWO ZADBAĆ O ROZWÓJ MIASTA, O NAPŁYW I PROMOCJĘ KAPITAŁU W KAŻDEJ FORMIE , TAK ABY PROPORCJE SPOŁECZNE SIĘ ZMIENIŁY. MIASTO POWINNO ZACHOWAĆ RÓWNOWAGĘ , TAKŻE SPOŁECZNĄ, A WE WŁOCŁAWKU CORAZ BARDZIEJ TA RÓWNOWAGA PRZECHYLA SIĘ W STRONĘ UBÓSTWA W NAJSZERSZYM TEGO SŁOWA ZNACZENIU. I ŻADNE KOLOROWE ŁAWKI NIE ZASTĄPIĄ CIĄGLE ROSNĄCYCH POTRZEB PRZY JEDNOCZESNYM ODPŁYWIE POTENCJAŁU. I ZAMIAST ANGAŻOWAĆ SIĘ W WOJENKI PARTYJNE RAJCOWIE I OJCOWIE MIASTA WEŹCIE SIĘ DO ROBOTY. 06:18, 08.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

re gośćre gość

8 0

Taka prawdziwa wiedza i świadomość jak twoja w czasach PRL-u zostałaby nazwana wywrotową i byłaby ścigana z mocy ustawy !
A że we Włocławku mamy PRL-bis to jesteś wywrotowcem .
Z Włocławka dotychczas musiało wyjechać za pracą ponad 20 tysięcy bezpartyjnych młodych zdolnych ludzi . 07:39, 08.04.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

gośćgość

0 0

NO JEŚLI PRL-BIS TO I WYWROTOWIEC BIS, TO NAWET MNIE RAJCUJE. A SWOJĄ DROGĄ TO POLICZYŁAM ZGRUBNIE I CHYBA WIĘCEJ WYJECHAŁO NIŻ 20 TYSIĘCY , Z MOICH INFORMACJI JEST TO LICZBA OK 30 18:55, 08.04.2019


JoliJJoliJ

5 0

Bez wysiedlenia patologii z 3 maja, Cyganki, Żabiej, Tumskiej, Piekarskiej nie ma mowy o rewitalizacji. Liczba meneli w stosunku do normalnych jest tak duża, że każda próba rewitalizacji to będzie tylko pozoranctwo :-( Dla kogo remontować i sprzątać? Dla zachlanego dziada? Dla jego żonki półprzytomnej i córci dla której lansik w bramie to cel życiowy :-( 10:33, 08.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

icekicek

7 0

Tak zwana rewitalizacja, to sztuka dla sztuki i do wydawania pieniędzy. Rewitalizować w takim znaczeniu jak się chce to robić to można takie metropolie jak Chełmica, Fabianki, Dąbie Lubraniec. W przypadku Włocławka zamiast mówić o rewitalizacji powinno się mówić o przywróceniu funkcji handlowych, kulturalnych i administracyjnych śródmieściu. To coś innego niż tak zwana rewitalizacja. To przebudowa i wprowadzenie do śródmieścia ludzi mających pieniądze. Bez tego, to tylko wyrzut pożyczanej kasy. No chyba, ze chodzi o to, żeby naszym odnowić kamienice. 13:43, 08.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BogdanBogdan

3 0

Postawcie oślą ławkę przed UM. Myślę że będzie ciągle zajęta. 16:03, 08.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Jan ChałaJan Chała

2 0

Już od kilku lat powinny być budowane mieszkania socjalne dla tych, którzy nie są w stanie normalnie żyć tj. pracować, dbać o swoją rodzinę mieszkanie i otoczenie. Niestety takich ludzi w śródmieściu Włocławka jest bardzo wielu. Oni nie wpiszą się w nowe otoczenie, będą natomiast w sposób oczywisty czynnikiem odstraszającym dla tych, którzy mogliby zamieszkać w tej części miasta i zmienić jej oblicze. Dopóki ten problem nie zostanie rozwiązany będziemy kręcić się w kółko, aż do finału jakim będzie wygląd śródmieścia tak jak w rejonie Tumska 3-go Maja. Zatem w najbliższych 3 latach pierwsza przeprowadzka 300 rodzin patologicznych do "socjalu" i rozpoczynamy prawdziwą rewitalizację społeczną i rewaloryzacje zabudowy. Jeśli samorząd tak zacznie działać znajdą się chętni inwestorzy i nowi mieszkańcy. Jest to jedyna droga do realnych zmian! Wbrew pozorom wcale nie taka trudna. Przy odrobinie zaangażowania władz miasta można uzyskać bardzo poważne wsparcie zewnętrzne na realizacje programu taniego budownictwa socjalnego (nie mylić z komunalnym i czynszowym). Tylko niestety trzeba się zabrać do roboty a nie wierzyć głęboko w przemianę mentalną wielu degeneratów i opowiadać dyrdymałki o różnych kwietnikach, parkietach, płotkach itp. 09:40, 09.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%