Zamknij

Połowa pacjentów umiera, zanim dotrze na salę operacyjną...

14:19, 13.07.2012
Skomentuj
reo


Urząd Marszałkowski przystępuje do realizacji programu badań profilaktycznych, które mają na celu odpowiednio wczesne wykrycie tętniaka aorty brzusznej. W przedsięwzięciu, koordynowanym przez Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr Antoniego Jurasza w Bydgoszczy, weźmie udział Samodzielny Publiczny Zespół Przychodni Specjalistycznych we Włocławku.

 - Z przygotowywanych przez Urząd Marszałkowski programów profilaktyki zdrowotnej skorzystało blisko sto tysięcy mieszkańców Kujaw i Pomorza, a samorząd województwa jest wśród krajowych liderów tego rodzaju przedsięwzięć - mówi marszałek Piotr Całbecki. - Realizowaliśmy je dzięki zaangażowaniu placówek medycznych z naszego regionu, a także dzięki współpracy z samorządami lokalnymi. Staramy się aby ta forma działań profilaktycznych funkcjonowała tak sprawnie jak dotychczas, mimo że ich przygotowanie jest w tej chwili wydłużone w czasie ze względu na nowe przepisy. Program Badań Przesiewowych w Kierunku Tętniaka Aorty Brzusznej jest pierwszym, który dostosowaliśmy do nowych wymogów.

Współczynnik umieralności u pacjentów z pękniętym tętniakiem aorty brzusznej wynosi aż 65 procent, a około połowa zgonów następuje zanim pacjent dotrze na sale operacyjną. Prawdopodobieństwo wystąpienia schorzenia jest najwyższe u palaczy po 65. roku życia. Występuje niemal sześć razy częściej u mężczyzn niż u kobiet. Skuteczna strategia walki z tą chorobą, to jej wczesne wykrycie w okresie bezobjawowym.

Kujawsko-Pomorskim Programem Badań Przesiewowych w Kierunku Tętniaka Aorty Brzusznej zostaną objęci mężczyźni palący papierosy w wieku 65 lat (częstość występowania u mężczyzn w tym wieku wynosi około 4 procent). Osoby wybrane przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej będą zapraszane do udziału w badaniu przesiewowym USG.

Jest ono bezinwazyjne i nie wiąże się z żadnymi powikłaniami dla zdrowia pacjenta. Pacjenci, u których badanie wykryje średnicę aorty powyżej 3 cm zostaną skierowani na kolejne badania kontrolne lub do specjalisty chirurgii naczyniowej.

Samorząd województwa rozstrzygnął już konkurs na koordynatora projektu, którym został Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr Antoniego Jurasza w Bydgoszczy. Przedsięwzięciem pokieruje profesor Arkadiusz Jawień, który był koordynatorem pilotażowego programu badań profilaktycznych w kierunku tętniaka aorty brzusznej zrealizowanym w 2009 roku. Profesor Jawień otrzymał w 2010 roku tytuł „Ambasadora Regionu” , a w 2011 roku znalazł się wśród laureatów Nagród Marszałka.

Urząd Marszałkowski wybrał też pierwsze placówki medyczne, które wykonają badania w ośmiu powiatach.

Źródło: kujawsko-pomorskie.pl

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

kore_ktorkore_ktor

0 0

Czy to będzie tak jak z programem i profilaktyką raka piersi? Co dwa miesiące z różnych stron przychodzą zaproszenia na mammografie. Raz z publicznej służby zdrowia raz z prywatnej> A skąd mają dane adresowe? NFZ handluje danymi czy co? Teraz znowu nadrukują ulotek ,plakatów i kase wydadzą na papierową profilaktykę a pacjent nadal będzie miesiącami czekał na wizyte u specjalisty. No cóż papier wszystko wytrzyma! Kiedyś były ręce co leczyły przez ekran teraz ulotki jako plaser na całe zło,ot i cała prawda całą dobe. 20:43, 13.07.2012

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

makxmakx

0 0

Ale jest bardzo smieszne ponieważ przychodzą zaproszenia na adres , mój a ta osoba nigdy nie mieszkała pod tym adresem. Skad oni biora dane ludzi i adresy .
Jak im nie szkoda pieniedzy na głupoty a ludzie umieraja z biedy i z braku leków. TEN rzad to totalna pomyłka narodu polskiego 21:52, 13.07.2012

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

leninlenin

0 0

BEZ PRZESADY Z TYM TYTUŁEM!!! PERFIDNI JESTEŚCIE 12:10, 14.07.2012

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

niepalącyniepalący

0 0

"Programem (...)zostaną objęci mężczyźni palący papierosy w wieku 65 lat" - nie rozumiem czemu ktoś kto na własne życzenie marnował sobie zdrowie, niszczył organizm i znalazł się w grupue ryzyka - ma teraz na koszt innych być leczony diagnozowany. Za głupotę własną trzeba samemu płacić. 10:34, 16.07.2012

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%