Zamknij
REKLAMA

Byli już m.in. Hermeliński i Holland. Sędziowie szykują kolejne spotkanie

10:00, 20.05.2020 | N.S.
Skomentuj
Spotkania początkowo odbywały się w CK Browar B., a obecnie przeniosły się do Internetu.
REKLAMA

Wybory i konstytucja – takie będą główne tematy wydarzenia organizowanego przez sędziów z Włocławka i Torunia. Po raz kolejny w czasie pandemii wydarzenie odbędzie się on-line.

Oddział Toruńsko-Włocławski Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. Od kilku miesięcy organizuje spotkania „Co w prawie piszczy”. Przed epidemią koronawirusa odbywały się w CK Browar B. Ich gośćmi byli kolejno: prof. Wojciech Hermeliński, prof. Jerzy Zajadło i Draginja Nadażdin z Amnesty International.

W dobie pandemii spotkania, podczas których mieszkańcy mogą poznać różne zagadnienia prawne, zostały przeniesione do Internetu. Kilka tygodni temu na Facebookowym profilu „Co w prawie piszczy” odbyła się rozmowa z Agnieszką Holland (sprawdź tutaj).

Prawnicy z Włocławka i Torunia szykują kolejne wydarzenie. Tym razem będzie to kafejka prawna on-line. Jej gościem będzie wiceprzewodniczący Trybunału Stanu, prof. dr hab. Marek Chmaj.

Gość stowarzyszenia Iustitia od 2001 r. nosi tytuł doktora habilitowanego nauk prawnych, zaś postanowieniem Prezydenta RP z 11 lutego 2009 r. uzyskał tytuł profesora. Wiceprzewodniczącym Trybunału Stanu został w 2019 r.

Aktywny i wnikliwy komentator zmian prawnych i ustrojowych w licznych stacjach telewizyjnych i radiowych oraz gazetach – piszą o gościu kafejki on-line organizatorzy kafejki on-line.

Z prof. Markiem Chmajem sędziowie będą rozmawiać o wyborach, Trybunale Stanu i różnych aspektach prawa konstytucyjnego. Zachęcają również, by własne pytania przesłali mieszkańcy.

Internetowe spotkanie z wiceprzewodniczącym Trybunału Stanu odbędzie się 20 maja (środa), o godz. 18:00.

(N.S.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (43)

Jak jestJak jest

42 5

Czy indoktrynacja społeczeństwa przez tych tuzów - odbywa się za darmo czy budżet miasta musi im płacić . 10:34, 20.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kasta Kasta

32 5

NEWS ⚠️ Rząd pracuje nad zmianami w systemie wynagradzania sędziów i prokuratorów 👉 W końcu ‼️ Zostaną zabrane przywileje ⏩ nagrody jubileuszowe, zwroty dojazdu 👉będą wstrzymane dodatki od wzrostu kwot bazowych 👉 sędziowie dostali w tym roku średnio 1200 więcej miesięcznie ‼️ 10:42, 20.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

O matko O matko

36 5

Cham(aj) o matko...kogo wy zapraszacie? 10:43, 20.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

bObbOb

7 41

Takich spotkań powinno być więcej i częściej się odbywać. Taka forma komunikacji i zarazem edukacji społeczeństwa to potrzebna rzecz. 10:43, 20.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SadySady

30 6

Konstytucja mówi, że wynagrodzenie sędziego musi odpowiadać godności jego urzędu. Godność urzędu sędziego Cieciej RP jest żadna, a pieniądze dostają kosmiczne. 10:44, 20.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

HaHa

33 5

W Polsce jest tysiące prawników ale wszechwiedzących jest dwóch Giertych i Chmaj. 10:47, 20.05.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

re Hare Ha

8 1

Ostatnio HGW - z tyt. prof prawa - dała plamę - dziennikarz wykazał ze nie zna w ogóle podstaw prawa wyborczego tylko opowiada bzdury . - Takie to mamy te elity mają dyplomy ale wiedza jest mierna, tak się dzieje w towarzystwie wzajemnej adoracji ; ja mianuje ciebie a ty mnie. 13:55, 20.05.2020


Ubek Ubek

31 6

Prof. Chmaj: Ustrój PRL nie był totalitarny 10:49, 20.05.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

zainteresowanyzainteresowany

1 1

A dasz jakiś przypis do tego cytatu? 13:13, 21.05.2020


KujawiakKujawiak

6 22

Z badania przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski wynika, że 25% Polaków jest przekonanych, że pieniądze na 500+ pochodzą z podatków ludzi bogatych.

10%, że są to pieniądze, które ma rząd.

6%, że są to pieniądze z Unii Europejskiej.

3%, że to PiS finansuje z własnego budżetu.

Nie zadano pytania o to, ilu Polaków zdaje sobie sprawę, że rząd zabiera 45% z ich wynagrodzenia.

Z własnych obserwacji mogę stwierdzić, że absolutna większość nie ma o tym pojęcia.

Większość Polaków nie zdaje sobie sprawy również z tego, że udział podatku VAT w codziennych zakupach wynosi średnio 16%.

Czyli średnio zarabiający Polak, który otrzymuje netto 3875 zł i co miesiąc wyda swoją pensję na zakupy, to dodatkowo zapłaci do budżetu 620 zł. miesięcznie z tytułu podatku VAT. Jest to dodatek do tych 45%, które wcześniej zostały mu zabrane.

Takie rzeczy powinien wiedzieć każdy absolwent szkoły podstawowej.

Czego więc uczą w szkołach, skoro zwykły obywatel nie wie, co się dzieje z jego pieniędzmi, na które ciężko pracuje?

Jak widać ktoś się bardzo postarał, żeby tego nie wiedział. Ludzie nie powinni mieć za dużo wiedzy, bo jeszcze z tej mądrości w głowach by im się przewróciło.

Można to określić jako analfabetyzm społeczny.

Człowiek ciężko zarabia pieniądze, z których połowę mu się zabiera i rozdaje innym a on nie jest tego świadomy, sądząc że to nie jego pieniądze się rozdaje.

Wszystko co robi władza argumentuje tym, że działa z woli obywateli.

Z tego wynika, że wszelkie decyzje o wydawaniu pieniędzy obywateli są za ich zgodą.

Czyżby?

Jaką świadomą decyzję może podjąć nieświadomy obywatel?

Właściwie przywykliśmy do życia w patologii i z czasem patologia staje się norną.

Można dyskutować o sprawiedliwym podziale dóbr. ale udział w tej dyskusji powinni brać tylko ci, którzy biorą udział w wytwarzaniu tych dóbr.

Jako państwo tworzymy społeczeństwo, żeby sobie wzajemnie zapewnić poczucie bezpieczeństwa, wzajemne ubezpieczenie, ale poczucie bezpieczeństwa nie jest tożsame z wzajemnym wykorzystywaniem się.

Wzajemne ubezpieczenie polega na tym, że społeczność utrzymuje tych, którzy sami faktycznie z przyczyn niezależnych od nich nie mogą się utrzymać.

W końcu niepełnosprawnym nie zostaje się z wyboru.

Jest więc kilka sytuacji, kiedy cała społeczność musi się zrzucić na utrzymanie innych.
Podstawowym warunkiem jest jednak brak możliwości samodzielnego utrzymania się.

Biorąc pod uwagę kwoty, które wydaje się z budżetu państwa na wszelkiego rodzaju programy społeczne, można odnieść wrażenie, że jesteśmy krajem ludzi niepełnosprawnych.

Używa się tutaj słowa klucza, którym jest – „bieda”.

Nikt jednak nie próbuje dociec dlaczego biedny jest biedny.

Czy dlatego, że jest niepełnosprawny, niedołężny i nie jest w stanie się samodzielnie utrzymać, czy tylko jest zwykłym leniem i nie chce mu się pracować.

Podstawowym kryterium jest kryterium dochodowe. Czyli jeśli mam małe dochody, lub w ogóle ich nie mam, to znaczy, że jestem biedny i należy mi się pomoc. Tylko tyle.

Jeśli sąd rozpatruje sprawę o alimenty, to kryterium dochodowe jest tylko z jednym z elementów.

Sędzia rozpatrujący taką sprawę ustala jakie dochody rodzic dziecka uzyskuje ale również to jakie dochody może uzyskać przy wykorzystaniu wszystkich swoich możliwości.

Jak to się dzieje, że żyjemy w jednym państwie, w jednym systemie a w różnych sytuacjach różnie określa się możliwości uzyskiwania dochodów?

Jeśli uznaje się, że ojciec dzieci ma możliwości uzyskania większych dochodów, niż te, które wykazuje, to znaczy, że powinien płacić większe alimenty.

Być może każdy z podopiecznych ośrodków pomocy społecznej również ma możliwości samodzielnego utrzymania się, tylko nikt tego nie sprawdza.

W kraju, w którym jesteśmy zmuszeni do importu pracowników z zagranicy, bezrobocie powinno wynosić zero. Urzędy pracy powinny zawiesić działalność.

Jeśli na polach gniją truskawki, bo nie ma kto ich zbierać, natomiast setki tysięcy ludzi teoretycznie jest bezrobotnych i żyje na koszt państwa, to jest to patologia.

Być może ktoś wcale nie jest biedny, tylko jest zwykłym minimalistą. Nie oczekuje wiele od życia. Zaspokaja tylko podstawowe potrzeby. Nie potrzebuje nosić drogich ciuchów, nie chce podróżować, nie chce się kształcić i nie chce mu się pracować.

Bo po co, skoro państwo jest w stanie zaspokoić jego potrzeby nawet na wyższym poziomie, niż on sam oczekuje. Z czasem staje się to normą.

Każdy pracownik socjalny wie o tym, że pracownicy w firmie nie potrafią się tak wykłócać o pensję za ciężką pracę, jak podopieczni ośrodków pomocy społecznej o darmowe pieniądze.

Jeśli Kowalski widzi sąsiada, który nie pracuje i dobrze sobie żyje za pieniądze państwowe, to przez chwilę się zirytuje, ale przecież to nie są jego pieniądze, bo to przecież państwo mu płaci z budżetu.

Jeśli więc według polityków te wielkie kwoty na pomoc socjalną są wydawane za zgodą obywateli, to może lepiej dać je obywatelom i niech każdy indywidualnie zadeklaruje ile chce ich przeznaczyć na wydatki socjalne w obecnym wydaniu.

Wtedy to będzie rzeczywiście wola obywateli. Być może niektórzy będą na tyle hojni, że dorzucą jeszcze więcej. Przecież obywatele lubią się dzielić. Politycy również, głównie cudzymi pieniędzmi.

Albo można to zrobić jeszcze prościej. Po co obywatele mają przekazywać te pieniądze państwu, żeby ktoś musiał je przeliczać. Przecież do tego trzeba zatrudnić całą rzeszę urzędników.

Niech Kowalski zgodnie z własną deklaracją sam przekaże swoje pieniądze sąsiadowi, któremu nie chce się pracować. Kowalski będzie szczęśliwy, że mógł samodzielnie podjąć decyzję.

Przy okazji będzie to najlepsza lekcja ekonomii. Warsztaty z realizacji budżetu.

Kowalski dowie się wreszcie, z której chmury spadają pieniądze.

Przez tysiąclecia ludzie żyli w społecznościach i jakoś sobie układali wewnętrzne relacje.

Dopóki nie oddali swoich pieniędzy politykom, którzy zaczęli nimi grać jak na giełdzie, gdzie drugą stroną tej gry są obywatele, którzy przegrywają własne pieniądze i są z tego dumni.

Gra toczy się dalej. Właśnie po raz kolejny następuje próba kupienia wyborców za ich własne pieniądze.

Kto za to zapłaci?

Ci, którzy zawsze za to płacą. Na początku tekstu znajduje się wyjaśnienie dlaczego ludzie się na to godzą. Ponieważ widzą to co dostają ale nie widzą tego co im się zabiera.

To jest tak genialne, że politycy na całym świecie już dawno powinni dostać zbiorowego Nobla. 10:50, 20.05.2020

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

POlszewiaPOlszewia

8 1

– 500 Plus jest niesłychanie istotną częścią naszego systemu pomocy wszystkim, którzy radzą sobie trochę gorzej – powiedział w TOK FM Rafał Trzaskowski. Dodał jeszcze „Myśmy oceniali ten program lata temu i przyznaliśmy rację, wszyscy w PO, że ten program się sprawdził i będziemy go bronić”. 10:54, 20.05.2020


KrakowiankaKrakowianka

7 1

Kujawiak to rasowy UB-ek albo syn UB-eka - dlatego jego opinie należy traktować jak śmierdzące komuną powietrze 13:49, 20.05.2020


777777

3 1

Śmieć, jak cała Patologia Obywatelska. Szczeka i kwiczy pod każdym artykułem, bez względu na jego temat. 16:10, 20.05.2020


szechterszechter

29 2

Chmaj powinien zmienić nazwisko na Chłam. Swoją opinią ubliża również mnie. Tytuł profesora dostał od Komorowskiego tak jak i order - i już wszystko wiem... 10:51, 20.05.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

StefanStefan

14 0

Dokładnie , mnie też . Jak go słucham , muszę zaraz do toalety. Jakiś pożytek jest. 11:02, 20.05.2020


ksmksm

10 0

Komorowski to rozdawał te tytuły i ordery nawet dał Grodzkiemu i Szechterowi 12:02, 20.05.2020


lucjanlucjan

31 2

Tak , to są autorytety. Wg nich demokracja jest wtedy gdy PO lub lewica jest przy władzy.
Reszta to zaścianek, ciemnogród i matoły. Bo tylko "elita" może nam powiedzieć co jest dla nas dobre.
Żałosne " elity" nie zauważyliście , że ludzie to widzą a wam się wydaje ,że szkalowanie własnego narodu i państwa jest takie światłe , nowoczesne i europejskie. Nie obejrzę nigdy żadnego filmu Holland. 11:00, 20.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

EdziuEdziu

28 2

A kiedy gwiazda salonu sędzia Tuleya?? Ten co porównał trzymanie przestępcy Boguckiego do stalinowskich tortur 😂😂😂 I wypłacił mu odszkodowanie w 250 tys złotych 11:13, 20.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Hot16Challenge Hot16Challenge

24 4

Oszuści, złodzieje, kierowcy pijani nadzwyczajna kasta - jesteśmy z tego znani
Pamiętaj morderco, stoimy na straży,
gdy będzie ci duszno
Tuleya rozważy
twą skargę..
Jedzenie niesmaczne, cela zbyt ciasna, Pan Igor pomoże mordercy rzecz jasna!
Oszuści, złodzieje, kierowcy pijani... 11:15, 20.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

lollol

24 4

Ten kraj niszczą elity, sędziowskie, polityczne, itd, itd. 11:29, 20.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

stnstn

19 4

Czy to nie jest czasem ten obrońca złodziejskiej prywatyzacji w Warszawie bo zdaje się że widziałem go w TV na Komisji jak butnie odpowiadał przewodniczącemu Komisji Jakiemu podczas przesłuchań. 11:32, 20.05.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

HaHa

10 1

On raczej walczył z Wassermann. I dała mu popalić 11:38, 20.05.2020


do lucjankado lucjanka

10 0

a.holland ma dobre pomysły na realizowanie się w swojej dziedzinie,ale powinniście dołączyć do Court Watch i zobaczyć w sądzie przedstawienie w wykonaniu p.konopki oraz wydawaniu werdyktu w imieniu temidy (ślepej boginki),wówczas otworzyłyby się wam też usta ze zdziwienia... 11:33, 20.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MONIEKMONIEK

20 2

ELITA PRZYJEDZIE MĄCIĆ JUŻ POMĄCONYM ,WSZYSTKIE MARKETY BUDOWLANE I STACJE PALIW MAJĄ ZAMKNĄĆ ŻEBY KTÓRY PRZEZ ROZTARGNIENIE CZEGOŚ SOBIE NIE PRZYWŁASZCZYŁ ...... 11:35, 20.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NalotNalot

15 2

Podobno już następni szykują się pouczać mieszkańców Włocławka , mówi się że podobno wybierają się takie osobistości jak; Środa, Niesiołowski ale i Kramek z Kozłovski z fundacji "otwarty dialog" 11:40, 20.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Wedaje się Wedaje się

16 2

Wydaje się, że we Włocławku kolesie z Warszawy znaleźli sobie podatny grunt nie tylko do indoktrynacji, ale i dojenia kasy. 11:43, 20.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WacekWacek

14 2

Raz sierpem raz mlotem
Ubecka holote 11:45, 20.05.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

bObbOb

1 4

.... czyli PiS 14:40, 20.05.2020


do Wacekdo Wacek

6 1

Ferajna targowicy to głównie PO-mioty bolszewickie i KO-laboranty szwabskie 16:50, 20.05.2020


WstydWstyd

13 1

A mnie się wydaje że przyjazdy do naszego miasta tego typu ludzi to obciach i wstyd bo świadczy o tym że pozbadli mieszkańców Włocławka i mają za ograniczonych czerwonych komuchów , którym można za kasę wtłaczać "mądrości" jakie propagują na co dzień w TVN-ie i GW i robić ludziom wodę z mózgu a może uda się otumanić ludzi do reszty i niech głosują na jedynie słuszną organizację PO-st komuny. 12:15, 20.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

KrysKrys

13 1

Hermaliński jak był we Włocławku nie wyjaśnił jednak najistotniejszej sprawy z okresu kiedy wybory obsługiwały serwery w Rosji - w jakim celu wyjeżdżał wraz całą Komisją tuż przed wyborami na parę dni do Moskwy. Holland zaś nie wyjaśniła dlaczego w swoich filmach pluje na Polskę i Polaków, a chciałaby "żeby było jak było" t.j. żeby produkcję takich filmów finansował w dalszym ciągu rząd Polski ..A może teraz Chamaj wyjaśni; jak to to się stało ze spalono żywcem Jolantę Brzeską obrońcę praw lokatorów w złodziejskiej prywatyzacji w Warszawie . oraz czy Gersdorf którą przeszła na emeryturę w Kraju , to automatycznie też skończyła się jej kadencja sędziego SN na uchodźctwie w BGH w Karlsruhe w Niemczech , gdzie ogłosiła się sędzią SN na uchodźctwie i przyjęto jej akces przez aklemację. 13:16, 20.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RobRob

12 1

kolejne zebranie przedstawicieli Targowicy, panie Chmaj niech pan wyjaśni ciemniakom z POmyj jak 60% mieszkańców Polski zostało okradzionych z własności podczas prywatyzacji przez UW,SLD,KLD,PO.PSl , jak pan nie wie to niech pan spyta geniusza Janusza Lewandowskiego z POmyj, po ile dziś stoją papiery wartościowe programu powszechnej prywatyzacji,,,,,,,,,,,,,,,,,,, 14:55, 20.05.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

do Robdo Rob

8 0

Dlaczego Aron Langhman zmienił nazwisko na Janusz Lewandowski ? 15:29, 20.05.2020


Bretońska fasolkaBretońska fasolka

7 1

A kiedy przyjedzie Stefek Niesiołowski ? 16:14, 20.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZablokowaćZablokować

9 1

Rozliczyć to towarzystwo sędziowskie z czasów PRL jak najszybciej i na taczki z nimi do MACARONA i MERKELOWEJ !!! 17:56, 20.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

A jaA ja

2 0

jako {studzienkowy z ratusza~ chcę, nie chciałbym mieć, uczciwy proces we włoclawskim sądzie. 18:23, 20.05.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

przestawienie przestawienie

1 0

samogłoski wcielają się nawet w cyferki, cały tu ambaras .
... chcę !! (a nie : chciałbym mieć) .... tu we włocławskim sądzie, w końcu, uczciwy proces !! 21:00, 20.05.2020


&&&&&&

2 0

Może będą poruszać temat jak przedmiotowo są traktowani pracownicy w sądach pracy ? 18:40, 20.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dzisiajdzisiaj

4 0

Po godz.12 czekaliśmy kulturalnie przed drzwiami sądu przy ul. J.Kilińskiego, aby w kolejności wejść i załatwić swoje sprawy, kiedy to przyszedł jakiś hrabia i wszedł bez pardonu do środka, prawie jak pracownik tej instytucji. I w tym momencie nasunęło mi się pytanie do prezesa sądu : Dlaczego ochrona wpuściła pana Zbonikowskiego do budynku jak do jego własnego domu ? Ten pan nie posiada już immunitetu i jakiegokolwiek prawa, aby wpychać się przed osoby czekające na załatwienie spraw w sądzie. No cóż ...
Cham nigdy nie ma kultury osobistej. 18:47, 20.05.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

WRON 1981WRON 1981

0 0

Bo to pomiot, padlina PRL-ska . 10:55, 21.05.2020


ChałturaChałtura

7 0

Tych celebrytów "autorytetów" co jeżdżą po miastach i chałturzą, żeby doić kasę, powinni jeszcze zaprosić HGW - prof. prawa - niech Polacy zobaczą jakie mamy wykształcone "elity" ostatnio dziennikarz przeegzaminował HGW z prawa wyborczego - a jej wiedza skompromitowała ten tytuł. 19:29, 20.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JohnyJohny

0 2

Ludzie gdzie Europa , gdzie tolerancja , gdzie szacunek dla innych , gdzie .......... 22:51, 20.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

inteligentinteligent

2 0

Czy to prawda że następny zaproszony przez miasto będzie zacny erudyta i przedstawiciel inteligencji warszawskiej nowoczesny idol młodzieżówki po 50 -ce Jakub Wojewódzki ? 13:26, 21.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA