Zamknij

Ta naklejka może uratować komuś życie! Znajdziesz ją w TYM MIEJSCU

18:31, 22.07.2022 N.S.
Skomentuj Żółte naklejki są umieszczane przy przejazdach kolejowych. Fot. Natalia Seklecka Żółte naklejki są umieszczane przy przejazdach kolejowych. Fot. Natalia Seklecka

Żółta naklejka umieszczona w okolicy przejazdu kolejowego może uratować komuś życie. Przez cztery lata wykorzystano ją ponad 21 tys. razy.

PKP Polskie Linie Kolejowe sukcesywnie starają się podnosić poziom bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. W tym celu modernizują linie kolejowe, budują bezkolizyjne skrzyżowania, szkolą pracowników odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

Jednym z elementów mających poprawić bezpieczeństwo jest edukowanie społeczeństwa, szczególnie kierowców, którzy odpowiadają za 99 proc. tragicznych wypadków na przejazdach kolejowych.

Bezpieczny Piątek

Dziś (22.07.) we Włocławku odbyła się akcja "Bezpieczny piątek" organizowana w ramach prowadzonej od 2015 r. kampanii "Bezpieczny przejazd". Pracownicy Polskich Linii Kolejowych, policjanci i funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei rozdawali mieszkańcom materiały edukacyjne.

[FOTORELACJA]15914[/FOTORELACJA]

Żółta naklejka na niebezpieczne sytuacje

Poziom bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych ma podnosić żółta naklejka PLK funkcjonująca od czterech lat.

Naklejamy ją na wewnętrznej stronie rogatek przejazdowych, ewentualnie na wewnętrznej stronie krzyża św. Krzysztofa. Ona zawiera numer skrzyżowania, który składa się z pierwszych trzech cyfr numeru linii kolejowej i oznaczenia kilometra linii kolejowej

- tłumaczy Mariusz Rozłonkowski, naczelnik sekcji eksploatacji Toruń Główny PKP PLK S.A.

W razie niebezpieczeństwa na przejeździe kolejowym należy zadzwonić pod 112 i zgłosić tę sytuację, podając numer z naklejki. Można też skorzystać z umieszczonego na niej numeru telefonu, pod którym przyjmowane są zgłoszenia dotyczące wszelkiego rodzaju awarii.

Jak podają PLK, dotychczas dzięki żółtym naklejkom przyjęły 21,5 tys. zgłoszeń. W ponad 600 przypadkach wstrzymano ruch pociągów i wezwano pomoc, a w 1400 - ograniczono prędkość jazdy pociągów, co podniosło poziom bezpieczeństwa na przejazdach i w samych pociągach.

To największe błędy na przejazdach kolejowych

Od początku tego roku w kujawsko-pomorskim odnotowano siedem wypadków na przejazdach kolejowych. Zginęły dwie osoby.

Pracownicy PLK i funkcjonariusze SOK podkreślają, że zdecydowana większość niebezpiecznych zdarzeń wynika z niewłaściwego zachowania kierowców.

Podstawowe błędy prowadzące do tragedii na przejazdach to niezatrzymywanie się przed znakiem STOP, przejeżdżanie pod zamykającymi się zaporami, omijanie półrogatek i wjeżdżanie na tory bez możliwości zjazdu

- wylicza Dariusz Pliszka, zastępca komendanta posterunku Straży Ochrony Kolei w Toruniu.

Funkcjonariusz dodaje, że w sytuacji kryzysowej, należy jak najszybciej opuścić przejazd, nawet jeśli wymaga to zniszczenia rogatki. Niewielki nacisk powoduje zwolnienie blokady i pozwala wyłamać ją bez ryzyka uszkodzenia samochodu.

Pociąg ma zawsze pierwszeństwo

Pracownicy kolei przypominają, że na przejeździe kolejowym pierwszeństwo przejazdu ma zawsze pociąg.

Droga hamowania pociągu może wynieść długość nawet kilkunastu boisk piłkarskich - ponad 1300 metrów. Z kolei siła, z jaką pociąg uderza w samochód jest porównywalna z siłą, z jaką samochód uderza w pustą puszkę po napoju

 - mówi Przemysław Zieliński z zespołu prasowego PKP PLK S.A.

Więcej w materiale wideo:

[WIDEO]2676[/WIDEO]

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

GośćGość

7 0

nie ma zabezpieczeń przed ludzką głupotą... szkoda $ 22:56, 22.07.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%