ANWIL w ramach nowego projektu inwestycyjnego rozpocznie budowę gazowego źródła pary. - Podpisana umowa o wartości prawie 250 milionów złotych pozwoli na wdrożenie bardziej ekologicznych rozwiązań, dzięki wykorzystaniu specjalnie zaprojektowanych kotłów - podaje spółka w komunikacie.
ANWIL informuje, że inwestycja będzie spełniać najbardziej rygorystyczne normy emisyjne. Paliwem zasilającym jednostki kotłowej będzie wysokometanowy gaz ziemny. Kotłownia zastąpi stare kotły gazowo-olejowe wykorzystywane dotychczas w ANWILU prawie od początku istnienia firmy.
Dzięki takiemu działaniu wpływ na środowisko zostanie znacząco ograniczony przy jednoczesnej poprawie efektywności wytwarzania ciepła. Para będzie wykorzystywana w procesach produkcji nawozów i tworzyw sztucznych. Inwestycja zostanie zrealizowana przez konsorcjum polskich firm: Unibep S.A., Energotechnika Sp. z o.o., Zakład Automatyki Przemysłowej INTEC S.A.
- Kluczem do osiągania celów biznesowych jest świadomy rozwój i podążanie za wiodącymi kierunkami w branży. Budowa nowego źródła pary to kolejna duża inwestycja ANWILU wpisująca się m.in. w proekologiczne trendy sektora chemicznego oraz realizację strategii Grupy ORLEN, w tym strategię dekarbonizacji. Nasza spółka, mając na względzie społeczną odpowiedzialność biznesu, myśli przede wszystkim o lokalnej społeczności, dlatego stawia na ekologiczny rozwój i minimalizuje oddziaływanie instalacji na środowisko naturalne. Nie bez znaczenia jest również fakt, że inwestycję realizują polskie firmy, bo to dodatkowe korzyści dla gospodarki
- powiedziała Agnieszka Żyro, Prezes Zarządu ANWIL S.A.
Nowa inwestycja zakłada budowę kotłowni pary średnioprężnej, wyposażonej w trzy małe przemysłowe jednostki kotłowe o łącznej wydajności maksymalnej netto 150 ton pary na godzinę wraz z kompletną infrastrukturą pomocniczą. Taka ilość pary wraz z istniejącymi jednostkami kotłowymi wystarczy do zabezpieczenia potrzeb zarówno instalacji produkujących nawozy azotowe, jak również tworzywa sztuczne w ANWILU. Budowa kotłowni pozwoli także na pełne uzyskanie synergii wynikających ze współpracy innych zakładów produkcyjnych z Grupy ORLEN zlokalizowanych we Włocławku.
Przekazanie do eksploatacji nowej kotłowni zaplanowano na czwarty kwartał 2025 roku.
Buldog11:23, 24.08.2023
Nawozy bardziej ekologiczne . Oczywiście,ze to kupuje ! Nie będziemy świecić na czerwono tylko na zielono !
Użytkownik12:00, 24.08.2023
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Anty wil12:01, 24.08.2023
Bardzo duża umieralność wśród mieszkańców miasta i okolic na choroby rakowe, daje do myślenia.
PKP12:37, 24.08.2023
Elektrownia Gazowa Orlenu do której należ Azoty też produkuje parę a potem musi szukać gdzie ją schłodzić. A przepompownia gazu też produkuje jako produkt uboczny energię cieplną. Co się z tym ciepłem dzieje ? To ciepło zabija lecące ptaki nad kominami przepompowni. Taki Orlen jest zielonym producentem
gość1122:43, 24.08.2023
ty wiesz co piszesz czy jesteś chory umysłowo
Mietekkkkkk14:42, 24.08.2023
Pracownicy na Huba Wodorowego też są już dawno zatrudnieni i oczywiście w jedynym dla Orlenu trybie - PO ZNAJOMOSCI !!! Czyli nie warto wysyłać do nich CV
dobrobyt14:53, 24.08.2023
Po Co Wymieniac, Remontowac, Nie Łatwiej Sprzedac NIEMCOM ? Wystarczy do wladzy dopuscic PO
a JUTRO ANWIL bedzie w rekach SZWADOW !!! Taki nam chce PO zgotowac Dobrobyt !!!~!
Zainteresowany17:08, 24.08.2023
A co z Blokiem Parowo-Gazowym, który też wytwarza/produkuje parę ? Przecież ta instalacja ma kilka lat.
Mieszkaniec.18:23, 24.08.2023
Eelektrociepłownia wytwarza energię elektryczną i ciepło na potrzeby Anwilu SA, znaczna część tej energii elektrycznej jest odprowadzana do OZE. Ciepło jakie powstaje jest zbyt małe do produkcji gazu, Gaz syntezowy (gaz wodny) aby otrzymać potrzebna jest temperatura od 700 do 1100. Jest to najtańsza metoda produkcji wodoru. Wodór jest potrzebny do produkcji amoniaku, który jest bardzo odżywczy w dla gleby.
gość1122:48, 24.08.2023
Mieszkaniec - ty też nie wiesz co piszesz albo jesteś niepełnosprawny umysłowo takie bzdury że się czytać nie da
gość1212:00, 25.08.2023
Blok będzie nadal dostarczał parę do ANWIL, a ta inwestycja ma być źródłem rezerwowym na czas postojów bloku gazowo- parowego - tyle że w artykule zapomnieli o tym napisać :)
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
6 9
Co za kretyn 😂