Dziś wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego bloku energetycznego elektrociepłowni gazowo-parowej we Włocławku, najnowocześniejszej i największej w Polsce. To kolejna inwestycja w polską energetykę.
Inwestycja we Włocławku jest flagowym projektem PKN Orlen związanym z realizacją strategii energetycznej koncernu. Kluczową zaletą projektu jest kogeneracja, która w istotny sposób podnosi sprawność procesu produkcji energii i ciepła.
W uroczystości, zorganizowanej na terenie przyszłego zakładu zlokalizowanego przy ul. Wiklinowej, wzięli udział m.in. przedstawiciele inwestora, PKN Orlen oraz wykonawcy, konsorcjum General Electric i SNC Lavalin.
- Nasza firma ma nową strategię, chcemy angażować się w poszukiwania i wydobycie węglowodoru i w segment energetyczny - powiedział Piotr Chełmiński, członek zarządu PKN Orlen. - Dążymy do stania się silnym i nowoczesnym koncernem multienergetycznym. Nowoczesny blok parowo – gazowy we Włocławku od 2016 zaopatrywał będzie w energię elektryczną i ciepło Anwil, PKN Orlen i odbiorców zewnętrznych.
Od lewej:Peter Stracar (General Electric), Piotr Chełmiński (PKN Orlen), Marek Łygan (SNC-Lavalin Polska)
Akt erekcyjny budowy nowoczesnej elektrociepłowni podpisał reprezentujący PKN Orlen, Piotr Chełmiński oraz przedstawiciele wykonawców inwestycji: Marek Łygan, prezes SNC-Lavalin Polska sp. z o.o. i Peter Stracar, CEO for General Electric in Central and Eastern Europe.
Na uroczystości był także obecny prezydent Włocławka wraz z pierwszym zastępcą ds. inwestycji. Andrzej Pałucki nie krył zadowolenia z rozpoczęcia budowy elektrociepłowni PKN Orlen.
- Szanowni państwo, dziś widzicie szczęśliwego włocławianina - powiedział Pałucki. - PKN Orlen już od lat jest strategicznym inwestorem Włocławka. Cieszy nas kolejna inwestycja, która powstaje w naszym mieście. Oznacza to nowe miejsca pracy i nowe podatki na rzecz miasta.
Blok całkowicie pokryje zapotrzebowanie Anwilu na energię elektryczną i będzie podstawowym źródłem pary technologicznej dla włocławskiego zakładu.
Blisko połowa z 470 MWe wytwarzanej we Włocławku energii będzie trafiała na rynek zewnętrzny, a elektrownia będzie zużywała 0,6-0,7 mld m3 gazu ziemnego rocznie. Roczna produkcja energii elektrycznej tego bloku w przełożeniu na odbiorców indywidualnych byłaby w stanie pokryć zapotrzebowanie kilkuset tysięcy domów w Polsce, natomiast godzinowe zużycie gazu odpowiada pracy ok. 65 000 kuchenek gazowych.
Zakładana obsada nowej elektrowni to ponad 30 osób. Zakończenie procesu kompletowania załogi przewidziane jest do końca tego roku. Następne dwa lata będą poświęcone na szkolenia i przygotowanie do pracy.
17 29
Zatrudnienie około 30 osób. A ile osób straci dotychczasową pracę w MPEC i ciepłowni na Zazamczu, bo nie sądzę aby wszystko zostało po staremu.
30 4
Andrzejku nie wstyd ci, że Premier nie przyjechał, bo nie miał jak dojechać po twoich zremontowanych drogach do naszego cudownego miasteczka?
22 6
panowie Pałucki i Kuźniewicz nie powinni się znaleźć w tym towarzystwie. wyraźnie było że nie pasowali do tego grona
23 5
A co tam Andrzej z Jackiem robi, przeciez oni nawet reki do tego nie przylozyli.
23 3
A co ma MPEC do elektrowni ? :]
7 18
A co ma MPEC do elektrowni ? :]
a to, że to nie jest elektrownia, tylko elektrociepłownia (patrz artykuł).
Taki dostawca ciepła (pary) nie będzie puszczał pary w gwizdek. Para dotrze do Anwilu i na PTA, a dlaczego nie może pójść dalej (to raptem ok. 8-10 kilometrów do Zazamcza ze swoimi sieciami. A potem dalej i dalej po istniejących sieciach ciepłowniczych. To źródło może okazać się tańszym od obecnych, a kto lubi przepłacać.
Dlatego myślę że to bardzo możliwy scenariusz.
12 1
ma swoją ciepłownię i niech tak zostanie! Nikt obcy nie będzie dykltowal cen, tak jak to robie teraz MPEC, żeby statyści mieli pieniądze za nicnierobienie.
8 2
Co do pociągnięcia rury na Zazamcze i dalej, to zdaje mi się że dawno mógł zrobić to już Anwil, zdaje mi się że był taki plan pociągnięcia węzła ciepłowniczego do miasta za o wiele mniejsze pieniądze. Jak wiadomo zakład produkuje ogromne ilości ciepła, które są produktem ubocznym
10 2
Pracownikami elektrociepłowni będą pracownicy ANWIL, a na ich miejsce na pewno nikogo nie przyjmą.
11 2
@x, Tak samo jak Anwil za prezesa śp. Benedykta Michewicza chciał samodzielnie (własnymi środkami) postawić blok gazowo-parowy. Wtedy Orlen hamował ten pomysł ( i nie tylko ten).
A co do Ciepłowni Zazamcze, to coś czuję, że długo już nie popracuje. Zniknie KZPOW to działka stanie się bardzo atrakcyjną, a kto by stawiał domy w pobliżu komina i hałdy węgla. Musi zniknąć a o pretekst teraz chyba nie za trudno (ekologia, ekonomia, starość nie radość).
12 2
Kolejne kłamstwo władz Włocławka. W Anwilu zostanie zamknięta EC i to tylko część pracowników Anwilu znajdzie tam pracę. Nie zostanie stworzone żadne stanowisko, a bilans będzie ujemny
9 6
Sami fachowcy, energetycy.... Turbina będzie gazowo-parowa z możliwościa upustu pary na cele ciepłownicze. Oznacza to że para nie będzie za darmo. Własciciel turbiny moze z niej zrobić prąd lub ciepło lecz nie za darmo....comprende????
Dodatkowo pociągnięcie ciepłociagu do Włocławka czyli około 8 km (DN 1000???) to zapewne bedzie kosztować ze 100-120 baniek, co za.ebiscie podnosi ceny ciepła. Ćwoki jedne, jak sie wam wydaje, że coś za darmo dostaniecie to się wam tylko wydaje....
1 8
Firmę ORLEN ! to trzeba zachęcić by była sponsorem ANWILU WŁOCŁAWEK ! ORLEN ANWIL WŁOCŁAWEK I gramy o majstra :)
0 4
i już "drechy podklatkowe" się cieszą że będą mieli robotę za 5 tyś miesięcznie bo za mniej nie pójda do pracy.heheeh.sorry.za 1000 też nie pójda bo im to ubliża..
0 8
piękne hostessy a czasami jedna z nich to nie Paulina G. ; )?