Ratusz ma pomysł na dwie stare, zapomniane przestrzenie we Włocławku – dawną stołówkę domu dziecka przy ul. Żytniej i budynek MOPR przy ul. Wienieckiej. Oba obiekty mają zostać przebudowane i przekształcone w nowoczesne filie Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz centra integracji międzypokoleniowej.
Do 27 marca 2025 roku mieszkańcy Włocławka mają wyjątkową okazję, by wziąć udział w konsultacjach społecznych dotyczących planowanej przebudowy dwóch obiektów w mieście.
Za pośrednictwem platformy konsultacyjnej, mieszkańcy mogą wypowiedzieć się na temat koncepcji przebudowy budynku przy ul. Wienieckiej 42, który kiedyś należał do MOPR oraz dawnej stołówki przy domu dziecka na ul. Żytniej.
W obu przypadkach chodzi o tworzenie nowych instytucji, które mają służyć mieszkańcom i przyczynić się do integracji międzypokoleniowej oraz wsparcia dzieci i młodzieży.
W ramach projektu „Integracja z 3-ką”, w budynku przy ul. Wienieckiej ma powstać filia Miejskiej Biblioteki Publicznej, która połączy funkcje tradycyjnej wypożyczalni z zadaniami centrum integracji międzypokoleniowej.
W filii znajdą się m.in. wypożyczalnia, sala wystawowa, sala warsztatowa-widowiskowa oraz mediateka. Będzie to także miejsce organizacji spotkań autorskich, warsztatów literackich, twórczych, animacji dla dzieci oraz emisji filmowych.
W budynku zaplanowano również przestrzeń dla placówki wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży. Nowo projektowane pomieszczenia umożliwią prowadzenie zajęć ogólnorozwojowych, które sprzyjają aktywnemu uczestnictwu młodych osób w kulturze i życiu społecznym.
Inwestycja, „Integracja z 6-ką”, obejmuje budynek dawnej stołówki domu dziecka przy ul. Żytniej. Tam również powstanie filia Miejskiej Biblioteki Publicznej, która będzie łączyć funkcje wypożyczalni książek, sali wystawowej oraz mediateki. Nowa filia ma stać się centrum kultury, organizując warsztaty, spotkania autorskie, wydarzenia artystyczne oraz działania służące integracji międzypokoleniowej.
W ramach konsultacji, włocławianie mogą wypowiedzieć się na temat różnych aspektów nowopowstających instytucji. Mieszkańcy będą mogli wskazać, jaką działalność pozastatutową chcieliby widzieć w tych miejscach, np. komercyjny punkt gastronomiczny, punkt informacji turystycznej, punkt sprzedaży biletów komunikacji miejskiej czy bankomat. Ponadto, zapytano także o to, jakie wyposażenie na zewnątrz budynku zwiększy komfort użytkowników, takie jak zieleń, ławki, stojaki rowerowe czy inne elementy infrastruktury.
Konsultacje odbywają się za pośrednictwem platformy konsultacyjnej. Mieszkańcy mogą zapoznać się z koncepcjami adaptacji budynków oraz wyrazić swoje opinie na temat projektów.
Konsultacje dotyczące „Integracji z 3-ką” przy ul. Wienieckiej są dostępne pod adresem:https://wloclawek.konsultacjejst.pl/konsultacje/0195ada8-e3c1-4ae2-a3c8-f1c884c5a40a
Konsultacje dotyczące „Integracji z 6-ką” przy ul. Żytniej są dostępne pod adresem:https://wloclawek.konsultacjejst.pl/konsultacje/0195add6-bb56-4a4e-8c03-a6266064dc60
Jacek07:45, 24.03.2025
Jak można tak marnować pieniądze.Przecierz na Żytniej jest już biblioteka.
Ja107:47, 24.03.2025
Nie będę udowadniać czy mam 18 lat i czy preferuje alkohol. Deb(ile)ne ankiety i kret(yn)skie reklamy stworzone przez ameby psuja i tak lichy wizerunek redachturow. Dobrze,że w innych włocławskich mediach traktują czytelników z szacunkiem i artykuły nie są zamazywane.
Poiuy08:58, 24.03.2025
To chyba jakiś żart. ten budynek na żytniej idealne miejsce na DPS A takich we Włocławku brakuje.
ELLI19:31, 24.03.2025
Dom starców lub pobyt dzienny dla starszych osób .Młodzi powyjeżdzali i brak opieki nad tymi osobami.
Ludek09:05, 24.03.2025
Budynki należą do miasta. Zamiast w jednym z nich zrobić wydział komunikacji, to zrobiono go na dworcu i miasto płaci grube pieniądze za wynajęcie powierzchni.
Cbe09:17, 24.03.2025
Dzięki komu Budynek po Domu Dziecka jest zapomniany? Sami doprowadzili do takiej sytuacji, przecież mogło być jak było, albo na DPS, a ile osób chodzi do biblioteki, bardziej użyteczny punkt można zrobić
Po co 10:26, 24.03.2025
robić kolejne biblioteki skoro z intniejących korzysta garstka ludzi? Fałszowane od lat statystki dają złudne poczucie potrzeby tworzenia kolejnych stołków dla przyjaciół królika.
Felcia10:33, 24.03.2025
Wie może tu ktoś o co chodzi w przychodni rtg na Wyszyńskiego, że mają nowy system kolejkowy, który długo czekał na uruchomienie, a i tak dostaje się w rejestracji pisaną ręcznie karteczkę i obydwa systemy numeracji są czytane jednym monotonnym głosem lektora... Jak słabo słyszący mają się zorientować w tym to zagadka. Technologia jest tworzona dla młodych i zdrowych a używa się jej na starych i chorych...
Z. Denerwowany10:51, 24.03.2025
Co z tą integracją- wszędzie powstają centra integracji . Kto z kim ma się integrować ?Przy ul. Okrzei działa placówka integracyjna zatrudnione panie często stoją w uchylonych drzwiach paląc papierosy , nawet dzwonek ostatnio zainstalowali aby nikt ich nie zaskoczył Pałac przy Zytniej chyba najdroszy budynek w mieście .przez 30 lat trwał tam remont i adaptacje . Obiekt stołówki stanowić powinien integralną jego część.D.P.S. dobry pomysł.
Sasza Skwarek10:55, 24.03.2025
A może muzeum URSUSA?
Zol11:20, 24.03.2025
Tak duże miasto, starzejące się schorowane społeczeństwo a o Zakładzie Leczniczo Opiekuńczym kolejne władze nie myślą,może jak ich starość i niepełnosprawność dopadnie, WSTYD.
Bfbd13:41, 24.03.2025
Już skończcie z tym integracja mi tymi i podobnymi . Zróbcie coś bardziej opożytecznego
Starsza15:41, 24.03.2025
No bo wiadomo kto rzadzi miastem!!!.
Jas 13:59, 24.03.2025
Slogan : integracja międzypokoleniowa stał się tak popularny jak rewitalizacja, wszystko dla dobra mieszkańców, czas na gospodarza itd . W imię tych haseł wydawanie są pieniądze na zasadzie "byle wydać" i poloneza czas zacząć....
Mieszkanka 16:43, 24.03.2025
Myślę, że można bardziej rozsądnie wydać pieniądze. Na osiedlu jest już biblioteka, są też dwie świece środowiskowe dla dzieci, które można za mniej pieniądze doposażyć. A tak duży budynek po domu dziecka, przysposobić na inne cele, by ułatwić życie mieszkańcom osiedla. Co do integracji pokoleń, to mamy Browar b. Nasze miasto się starzeje, młodzi ludzie uciekają, a robienie za grube pieniądze kolejnej mediateki, która już też istnieje, czy na pewno ma sens? Biblioteka to przede wszystkim książki i spotkania autorskie i na to niech będę pieniądze.Niech się więcej dzieje w tej bibliotece, która już jest na osiedlu. Ostatnio był spotkanie autorskie i było super, może warto robić więcej spotkań w tej bibliotece co już jest.
Pp116:55, 24.03.2025
Zgadzam się, tam są takie duże sale i stoją puste, a dlaczego tak mało jest spotkań w bibliotece dla starszych osób? Może niech się cos znacznie dziać dla ludzi starszych, bo wszędzie tylko mediateki a my starzy ludzie, nie ma dla nas rządnej oferty kulturalnej na tym osiedlu
Wasz problem19:01, 24.03.2025
,,starzy ludzie" polega na tym, że nie wiecie, że don Andrea nie lubi starych ludzi... nic o Was nie myśli, inwestuje tylko w młodych, dla nich wszystko. Czemu? Bo ma niestety problem z własnym starzeniem i udaje, że jego to nie dotyczy i instytucji także narzuca ,,młode" standardy. A starych na cmentarz.
podobno niedaleko 16:48, 24.03.2025
Pan Kukucki ma otworzyć miejską stację paliw ........ obiecywaną wyborcom ....,,jak tylko go wybiorą ''
Alicja 17:19, 24.03.2025
Na osiedlu to potrzeba parkingów, ścieżek rowerowych, doposażenia szkoły nr 2 bo wszystko stare i mało nowoczesne, zrobić więcej punktów usługowych, by nie trzeba jeździć do centrum. Biblioteka na Żytniej jest wystarczająca dla mieszkańców, można tam integrować starszych, robić jakieś kółka zainteresowań, spotykać się na herbatkę, zrobić jakoś integrację mieszkańców,dzień sąsiada, czy coś co przyciągnie starsze pokolenie. Ale nie trzeba pakować takiej kasy na nowe.Wystarczy dobrze zarządzać i dbać o to co już mamy .
Eeee nie19:03, 24.03.2025
wtedy nikt się na lewo nie dorobi... tak nie można żeby wydać logicznie pieniądze i żeby było wszystko dla ludzi...
6 9
Raczej nie korzystasz.
6 5
Może i jest, ale patrząc na twoją pisownię widać, że z niej nie korzystasz.