Nadciąga fala bardzo silnego mrozu. Temperatury spadną do poziomów, które mogą być groźne. Sprawdź, kiedy pogoda najbardziej da nam w kość.
Mieszkańcy Włocławka i okolic powinni przygotować się na bardzo trudne warunki pogodowe. Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczące silnego mrozu. Niskie temperatury utrzymają się przez kilka dób i mogą być niebezpieczne zarówno dla ludzi, zwierząt, jak i dla infrastruktury.
Jak informują synoptycy, najtrudniejsza sytuacja prognozowana jest w godzinach nocnych.
Prognozuje się temperaturę minimalną w nocy z 31.01/01.02 miejscami od -18°C do -14°C, a w nocy z 01.02/02.02 i 02.02/03.02 od -23°C do -16°C
- ostrzega IMGW.
Ujemne temperatury utrzymają się również w ciągu dnia, co dodatkowo spotęguje skutki zimowej aury.
Temperatura maksymalna w dzień od -15°C do -12°C. Wiatr o średniej prędkości od 10 km/h do 25 km/h
- dodaje IMGW.
Wiatr sprawi, że temperatura odczuwalna będzie jeszcze niższa. W takich warunkach łatwo o wychłodzenie organizmu, a także o problemy z samochodami czy instalacjami wodnymi.
Taka pogoda ma rozpocząć się 31 stycznia o godzinie 22:00 i potrwać do 3 lutego do godziny 10:00. Prawdopodobieństwo wystąpienia prognozowanych temperatur oszacowano na 80 procent.
W czasie silnych mrozów warto ograniczyć długie przebywanie na zewnątrz, ubierać się warstwowo i zwracać szczególną uwagę na osoby starsze, samotne oraz w kryzysie bezdomności.
Trzeba też pamiętać o zwierzętach. Podczas tak silnych mrozów psy i koty nie powinny przebywać na zewnątrz przez dłuższy czas. Najbezpieczniejszym miejscem dla nich jest dom, garaż lub inne ogrzewane pomieszczenie, gdzie mają stały dostęp do ciepła i wody.
Jeśli zwierzę musi przebywać na dworze, należy bezwzględnie zapewnić mu odpowiednie schronienie – buda powinna być ocieplona, ustawiona w miejscu osłoniętym od wiatru i wilgoci, a w środku musi znaleźć się sucha, gruba wyściółka, na przykład ze słomy. Warto też regularnie sprawdzać, czy woda w misce nie zamarzła.
Silny mróz jest szczególnie niebezpieczny dla zwierząt starszych, chorych i krótkowłosych. Objawy wychłodzenia mogą pojawić się szybko, dlatego w czasie takich temperatur najlepiej ograniczyć spacery do minimum i uważnie obserwować zachowanie pupili. Aktualne prognozy można na bieżąco sprawdzać w dziale Pogoda na naszym portalu.
WYRÓŻNIONE KOMENTARZE
17 14
Klimatu pełną gębą ..pompy ciepła PO...zamarzają , ,,ekologiczne'' gów...no elektryki PO zdychają jak ta Tesla wczoraj na Wistce , fotowoltaika POd śniegiem a na dach nie wleziesz bo lód ... jak POj...nym ekoentuzjastom d...py POmarzną to im się lewackiej zielonej propagandy made in bruksela odechce ...
8 5
Skoro wolisz Sybir...
8 9
załóż czapkę bo coś ci zamarzło
6 3
co cię tak dziwi towarzyszu, przecież u was na wschodzie taka aura jest chlebem powszednim!
2 0
Na Sybirze przynajmniej można napalić w piecu jak komuś zimno, a w Warszawie małżeństwo zamarzło pomimo pieca w domu, bo zakaz palenia.
21 1
Pogoda w sam raz na kładzenie asfaltu
10 0
Szybciej stwardnieje
9 0
w dziurę - efekt będzie podobny, a ile będzie taniej...🤣
3 0
Trawniki trzeba by zakładać...
23 1
Będziecie w końcu sypać na chodnikach ?
10 2
w jakucji minus 62 i ludzie żyją
Pozostałe komentarze
9 7
Czasy się zmieniły. Zobaczcie co się dzieje za oknem, planeta zamarza. Za chwilę planeta się skończy jak nic nie zrobimy
3 1
Teraz zamarza - przed chwilą płonęła...
8 5
Warszawska (sz)Czajka też zamarznie ?
4 3
I.... jeżdżą normalnymi dieslami bez szwabskich pampersów na wydechu , palą tanim drewnem i węglem i nikt im nie wciska głu...POt o zielonych ładach i POlitycznej ekologii ...
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz