Przed Włocławkiem wyjątkowo gorący weekend – i to nie tylko za sprawą koncertów oraz atrakcji przygotowanych na Dni Włocławka. Synoptycy zapowiadają kulminację tegorocznej fali upałów, a temperatura może lokalnie zbliżyć się nawet do 37 stopni Celsjusza. W związku z ostrzeżeniem drugiego stopnia wydanym przez IMGW sprawdziliśmy, jak miasto przygotowało się na ekstremalne warunki pogodowe podczas największej miejskiej imprezy tego lata.
Kulminacja Dni Włocławka przypada dokładnie na okres, w którym synoptycy prognozują najwyższe temperatury. W piątek i sobotę (26 i 27 czerwca) na Słodowie odbędą się koncerty, a w niedzielę zaplanowano m.in. zlot twórców internetowych i kolejne wydarzenia plenerowe.
Jak przekazał nam Jakub Sztejnwald, specjalista ds. kontaktu z mediami Urzędu Miasta Włocławek, miasto zdecydowało się przenieść kurtyny wodne właśnie tam, gdzie spodziewana jest największa liczba uczestników.
Miasto dysponuje trzema kurtynami wodnymi. Są one już albo za chwilę zostaną zamontowane w parku na Słodowie, ponieważ kulminacja upałów przypada w tym samym czasie, co kulminacja Dni Włocławka. Kurtyny będą więc ustawione tam, gdzie odbędą się wydarzenia masowe
– mówi Jakub Sztejnwald.
To rozwiązanie ma pozwolić mieszkańcom na chwilę ochłody podczas wielogodzinnego przebywania na otwartej przestrzeni.
Urząd Miasta zapowiada, że po zakończeniu Dni Włocławka kurtyny wodne wrócą do miejsc, w których były ustawiane także w poprzednich latach.
– W przyszłym tygodniu zmieniona zostanie ich lokalizacja. Będą stały tam, gdzie w poprzednim roku, czyli na Placu Wolności, na bulwarach oraz w Parku Łokietka – wyjaśnia przedstawiciel włocławskiego ratusza.
Przygotowania do letnich upałów rozpoczęły się we Włocławku już kilka tygodni temu. W maju Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, we współpracy z Urzędem Miasta, rozpoczęło montaż zdrojów z bezpłatną wodą pitną.
Dziś we Włocławku działa już blisko 40 takich urządzeń. Choć większość z nich znajduje się w placówkach oświatowych, mieszkańcy mogą korzystać również ze zdrojów zamontowanych w miejskich instytucjach i jednostkach samorządowych.
Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu letniego włocławskie wodociągi wyszły z inicjatywą montażu poidełek. W większości szkół zostały one już zamontowane. Znajdują się również w jednostkach samorządowych i instytucjach, dzięki czemu mieszkańcy mają bezpłatny dostęp do wody pitnej
– podkreśla Jakub Sztejnwald.
Zdroje pojawiły się m.in. w Urzędzie Miasta Włocławek, Miejskim Zespole Opieki Zdrowotnej, Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym oraz na miejskich basenach.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji przypomina, że włocławska woda z kranu jest regularnie badana i spełnia wszystkie obowiązujące normy sanitarne.
W praktyce oznacza to, że mieszkańcy mogą bezpiecznie pić wodę bezpośrednio z kranu i korzystać z miejskich poidełek. To szczególnie istotne podczas fal upałów, gdy organizm potrzebuje regularnego nawadniania.
Przed nami prawdopodobnie jeden z najgorętszych weekendów tego roku. Przypominamy, aby regularnie pić wodę, unikać długotrwałego przebywania na pełnym słońcu, nosić nakrycia głowy oraz zwracać szczególną uwagę na dzieci, seniorów i osoby przewlekle chore.
Warto również reagować, gdy zauważymy osoby, które mogą potrzebować pomocy. Podczas upałów nawet krótka chwila spędzona bez wody i w pełnym słońcu może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.
Edward13:53, 26.06.2026
Planeta zapłonęła trzeba się nawadniać 🍺
Najlepiej sprawdzi się zimne piwko - usiąść w cieniu i powolutku sączyć 🍺
Wbrew propagandzie moża od rana do wieczora - na pewno nie zaszkodzi 🍺
sauna na moście 13:55, 26.06.2026
Gratis od tow Kukuckiego , który firmuje swoim nieudacznictwem partolone remonty i aneksy zadłużające włocławskich podatników !!!
Prawda boli 14:02, 26.06.2026
Bramki mgielne (kurtyny wodne) koszt 7500 zł za taki przykładowo talerz fajansowy kosztujący 120 tys można kupić bardziej pożytecznych bramek mgielnych nawet 16 !
To nie tylko frajda dla dzieci ale ulga dla dorosłych. Trochę wstyd mieć tylko 3 na tak duże miasto
Taka prawda14:05, 26.06.2026
Woda może być ok ale na wejściu ale jak przez stare rury przeleci to na wyjściu już nie musi być taka czysta
re Prawda boli14:07, 26.06.2026
Określenie ,,wstyd '' dotyczy ludzi prawych i uczciwych , natomiast nie dotyczy partyjnych kłamców i nieudaczników , którzy partolą przetargi na miliony złotych tak jak Kukucki i spółka i udają że ,,nic się nie stało'' , bo oni wstydu nie mają .Gdyby mieli to już Kukucki podałby się do dymisji !!!
re Prawda boli14:07, 26.06.2026
Określenie ,,wstyd '' dotyczy ludzi prawych i uczciwych , natomiast nie dotyczy partyjnych kłamców i nieudaczników , którzy partolą przetargi na miliony złotych tak jak Kukucki i spółka i udają że ,,nic się nie stało'' , bo oni wstydu nie mają .Gdyby mieli to już Kukucki podałby się do dymisji !!!
Brak mózgu! 14:34, 26.06.2026
Każdy kto wychodzi w taki skwar jak nie musi to thebil. 😐😐😐 Bez względu na to czy suchy czy zmoczony kurtyną! 👎👎👎🤣🤣🤣
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz