Masz w domu stare zdjęcia z Azotów, zakładowych uroczystości, wycieczek, pracy albo życia rodzinnego związanego z Anwilem? Mogą trafić do społecznego archiwum historii Włocławka. Fundacja ANWIL rusza z akcją „Oddaj zdjęcie historii” i apeluje do mieszkańców, by pomogli ocalić od zapomnienia kadry związane z jednym z najważniejszych zakładów w dziejach miasta.
Włocławskie Zakłady Azotowe, dzisiejszy ANWIL S.A., to dla wielu mieszkańców nie tylko wielki zakład pracy. To część rodzinnych historii, wspomnień, zawodowych życiorysów i miejskiej codzienności. Teraz te prywatne kadry mają szansę trafić do społecznego archiwum.
Fundacja ANWIL rozpoczyna akcję „Oddaj zdjęcie historii”. Jej celem jest zebranie fotografii i pamiątek związanych z historią Zakładów Azotowych Włocławek, pracą załogi, życiem społecznym oraz wydarzeniami, które przez lata łączyły zakład z miastem.
Podczas briefingu prasowego w siedzibie ANWIL S.A. Daria Studzińska, dyrektor działu komunikacji i public relations ANWIL, podkreślała, że 2026 rok jest dla firmy czasem jubileuszu 60-lecia. Jak mówiła, ANWIL chce świętować ten moment wspólnie z mieszkańcami, bo zakład od lat jest częścią miasta i regionu.
Organizatorzy nie szukają wyłącznie zdjęć z wielkich wydarzeń czy oficjalnych akademii. Równie ważne są fotografie z codziennego życia: pracy, wypoczynku, pasji, spotkań, wycieczek, zakładowych imprez, sportu czy rodzinnych historii związanych z Azotami.
Chcielibyśmy ocalić od zapomnienia nie tylko sześć dekad działalności przedsiębiorstwa, ale przede wszystkim ludzi, którzy są z nim związani. Nie trzeba nikogo przekonywać, że większość starszych i młodszych mieszkańców Włocławka jest w jakiś sposób związana właśnie z Anwilem, a wcześniej z Zakładami Azotowymi Włocławek
– mówiła Bożena Cichocka, prezes Fundacji ANWIL.

Organizatorzy liczą, że mieszkańcy przejrzą rodzinne albumy, szuflady i pudełka ze zdjęciami, w których mogą znajdować się bezcenne pamiątki.
– Będziemy prosić mieszkańców Włocławka i okolic, starszych i młodszych, żeby sprawdzili swoje rodzinne archiwa i zobaczyli, czy nie ma w nich fotografii, starych legitymacji, dyplomów czy innych materiałów związanych z Zakładami Azotowymi Włocławek i Anwilem – wyjaśniała prezes Fundacji.
Organizatorzy uspokajają, że przekazane materiały nie przepadną w archiwach. Wszystkie fotografie mają zostać zeskanowane, opisane i zwrócone właścicielom.
Często będą to oryginały, ale spokojnie – nie będziemy ich nikomu zabierać. Zdigitalizujemy je, opracujemy i umieścimy w archiwum społecznym, a następnie zwrócimy właścicielom
– zapewniała prezes Fundacji ANWIL.
Zeskanowane materiały trafią do Otwartego Systemu Archiwizacji i zostaną udostępnione na portalu zbioryspoleczne.pl. To platforma prowadzona przez Centrum Archiwistyki Społecznej, instytucję kultury powołaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt ma mieć kilka etapów. Najpierw Fundacja chce zebrać materiały od mieszkańców, później je zdigitalizować i opracować. Z najciekawszych oraz najlepiej zachowanych zdjęć powstanie wystawa w Centrum Kultury Browar B.
Ekspozycja ma być prezentowana od 1 do 17 października i będzie otwarta dla wszystkich mieszkańców. Partnerem projektu jest Centrum Kultury Browar B. we Włocławku.
Fotografie można przekazać osobiście w foyer Centrum Kultury Browar B. przy ul. Łęgskiej 28 albo przesłać skany na adres: [email protected].
Terminy zbiórki w Browarze B.:
Do zdjęcia warto dołączyć możliwie dokładny opis: kto znajduje się na fotografii, gdzie i kiedy ją wykonano oraz kto jest jej autorem. Im więcej szczegółów, tym łatwiej będzie zachować nie tylko obraz, ale też historię, która za nim stoi.
Jak podkreśla Fundacja ANWIL, każde zdjęcie ma znaczenie, bo archiwum ma być nie tylko opowieścią o zakładzie, ale też o ludziach, którzy przez dekady tworzyli przemysłową i społeczną historię Włocławka.

Kłamsto! 17:17, 03.07.2026
" Nie trzeba nikogo przekonywać, że WIĘKSZOŚĆ starszych i młodszych mieszkańców Włocławka jest w jakiś właśnie sposób związana z Anwilem...." Mówi Pani prezes fundacji Anwil! Skąd to przeświadczenie? 🙄🙄🙄 Czy Pani rozumie znaczenie słowa WIĘKSZOŚĆ? Bo wychodzi na to, że jednak nie rozumie! W mieście patrząc wstecz istniało szereg innych zakładów pracy: Celuloza, Fabryka Fajansu, Fabryka Porcelany, Lakiery Włocławskie, Fabryka Mebli, Hydrobudowa, Fabryka cukierków. Może jeszcze coś pominąłem? Więc Jak można tak THEBILNIE powiedzieć, że WIĘKSZOŚĆ mieszkańców jest związana z Anwilem a wcześniej z Azotami. NIE, NIE JEST! 👎👎👎
Kłamstwo! 17:44, 03.07.2026
Nie wymieniłem - za co przepraszam - Fabryki Lin i Drutu Drumet! Dopowiedzieć jednak trzeba jeszcze, że wyliczyłem zakłady przemysłowe a przecież mamy jeszcze wszystkich pracowników oświaty, nauczycieli i cały handel dawnego okresu. Więc Azotku Anwilku jesteś tylko jedną z wielu części naszej Włocławskiej historii i nie uzurpuj sobie jakiejś wyjątkowości bo byłeś jednym z Wielu! 🤣🤣🤣
propozycja 17:29, 03.07.2026
a mże przypomnieć ilu dyrektorów rządziło Azotami ,,,,a ilu teraz prezesów i dyrektorów Anwilu żeruje na szeregowych pracownikach tak ja ta pani ,,dyrektor od kontaktu z mediami'' .......
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz